https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000009459259.html
"Kokemuksen kartuttamiseksi Trubnikov on jo ostanut ylimääräisiä ajotunteja. Tunnit kuitenkin maksavat, ja autokoulua varten Trubnikov on ottanut lainaa. Ylimääräiset ajotunnit ja kokeet ovat maksaneet hänelle jo tuhansia euroja."
Henri R Helannon kommentista:
"Minulla on paljon amerikkalaisia kavereita. Pääosin perheellisiä. Esimerkiksi Wisconsinissa heidän lapsensa ovat suorittaneet ajokorttinsa viimeistään 15-vuotiaana, monet 13-vuotiaana (maatilapoikkeuslupa), yhdessä ainoassa päivässä ilman sairaalloista byrokratiaa. Osavaltion ikäluokittaiset liikenneturvallisuustilastot ovat kauniimmat kuin holhousvaltio Suomessa, eikä tässä voida käyttää edes mitään talviveruketta koska sikäläiset talvet ovat lumisempia kuin Suomessa. Tämä siis viittä vaille naruvedossa tai muropaketista saaduilla ajokorteilla."
"Tämän on muututtava mutta eihän kukaan ajokorttijärjestelmästä elätyksensä saava suurin surminkaan myönnä että heidän tekemisensä on hyödytöntä pelleilyä. Järjestelmän ylläpitämiseksi keksitään vain tekosyy toisensa perään, parhaassa neuvostohengessä."
Pakollinen autokoulu on tulonsiirto köyhältä rikkaalle.
Ajokortti on tulonsiirto köyhältä rikkaalle
Anonyymi-ap
0
340
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2762142- 441931
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1141842Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊681514Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?851369- 781284
Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031273Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per2201174- 571155
Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1731004