Tärkein keskustelu

mitä täällä on viime aikoina käyty on päässyt lipsahtamaan seuraavalle sivulle, kun uusiksi aiheiksi on tuotu kai tahallaan kaikenlaista turhaa televisiosta jne.
Palataan aiheeseen, tässä linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000008421885
4452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

uskaltaa kohdata, että meitä on ja aina tulee olemaan ja meitä on vl:n joukossa myöskin! Tuomitseminen ei kai kuulu vl-oppeihin!? Toivon asiallista keskustelua.

Äänestä

Onhan se tosi asia että jos se tälläista suhtautuminen seksuuliselta identiteelitään poikkeavaan yksilöön on, niin ei homo/lesbo viitsi katsella tälläista menoa, siis yrittääkkään taistella syntiä vastaan siinä yhteisön hengessä. Synti homoseksuaalisuuden toteuttaminen ehkä voi olla mutta asenne homoseksuaalisuuteen on ihan siellä pienessä pääkopassa, missä olisi monen vanhoillislestaadiolaisen kuin myös muiden ihmisten syytä miettiä pikkasen laajemmin! Yleensäkkin erilaisuutta ja suvaitsevaisuutta! Eikös Jumalan sana kuulu kaikille? Vai onko se heteron etuoikeus?
Teidän yhteisöstänne tunnen monta homoa, ei niiden elämää teidän asenne homoja kohtaa todellakaan helpota (päinvastoin), eikä se ole kristillistään!
Paha tapa yleistää, vanhoillislestaadiolainen, mutta enemmän olen siitä aiheesta (homoseksuaalisuus) negattiviseen sävyyn kuullu puhuttavan kuin jotenkin rakentavasti!
Eikös teidän yksi tavoittesta ole saarnata ja levittää Jumalan sanaa siitä osattomille mutta tuo asenne...??
Ei uskosta pois johdattaminen ole kai teidän tarkoitus! Ajattelu, siis usko ja/vai/tai oma mielipide, yksinkertaisesti ristiriidassa ja senkös kohtaaminen/myöntäminen monelle niin kovin hankalaa!

Äänestä
  • että, eikö teidän saarnamiesten tulisi jo ottaa asia(homoseksuaalisuus) puheisiin mukaan, vaikka vaikea se asia teille onkin!(myös monelle sanan kuuntelijalle, joutuu kohtaamaan oman itsensä) Voisi vain olla, että teidän vanhoillislestaadiolaisten kävisi niin että jakautuiseitte mielipiteidenne mukaan kahtia/tai useammiksi ryhmiksi, jos homoseksuaalisuus tunnustettaisiin oikeasti olemassa olevaksi asiaksi, ei sairaudeksi, vaan Jumalan kuvaksi hekin on tänne luotu!

    Äänestä

  • Poju, joka miettii kaikenla... kirjoitti:

    että, eikö teidän saarnamiesten tulisi jo ottaa asia(homoseksuaalisuus) puheisiin mukaan, vaikka vaikea se asia teille onkin!(myös monelle sanan kuuntelijalle, joutuu kohtaamaan oman itsensä) Voisi vain olla, että teidän vanhoillislestaadiolaisten kävisi niin että jakautuiseitte mielipiteidenne mukaan kahtia/tai useammiksi ryhmiksi, jos homoseksuaalisuus tunnustettaisiin oikeasti olemassa olevaksi asiaksi, ei sairaudeksi, vaan Jumalan kuvaksi hekin on tänne luotu!

    se niin, ettei tämä aihe tuota keskusteluja kun monenkaan mielipide ei ole yhtä mm. raamatun mukaisesta lähimmäisen rakkaudesta kanssa! Otetaan vain se puoli mukaan mielipiteisiin, joka ei ole ristiriidasssa oman mielipiteen ja raamatun kanssa, eli seksuaalisuuden toteuttaminen. Entäs se toinen puoli, homoseksuaalisesti suuntautunut ihminen on yhtä arvokas kuin heterokin! Miksi moni vl ei hyväksy ollenkaan homoseksuaalisesti suuntautunutta ihmistä? Ymmärrän tavallaan heteroa, jota kuvottaa ajatuskin homoseksuaalisuuden toteuttamisesta. Vaikeneminen kai on kultaa, huomata kuinka ristiriidassa oma mielipide ja raamatun opetus on!!!!
    Hui kauhistus, kuinka totuus sattuu! Tai ei anneta sattua, se kielletään!
    Vaikka monia inhottaa koko aihe, niin minusta teidän olisi se asia hyvä kohdata ja olla esimerkki muille ihmisille niin kuin te muissakin asioissa annatte ymmärtää olevanne. Rohkeutta kaikille kohdata asia!
    -poju-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


täällä kirjoitti:

mitä täällä on viime aikoina käyty on päässyt lipsahtamaan seuraavalle sivulle, kun uusiksi aiheiksi on tuotu kai tahallaan kaikenlaista turhaa televisiosta jne.
Palataan aiheeseen, tässä linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000008421885

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu