Onko kellään selitystä/kokemusta siihen miksi iän myötä ainakin näyttää siltä puuhat on syytä ajoittaa viimeistään alkuiltaan, myöhään illalla menee vaikeammaksi. Hyytyykö jokin "hormonitoiminta" tms.?
Aamu ja ilta eivät ole veljiä keskenään
4
384
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä en tiedä mikä hyytyy, mutta jo vuosia olen aloittanut päivän aamupanolla jos se vaan on mahdollista. Illalla liian väsynyt.
- Anonyymi
Testotaso on korkeimmillaan aamuisin.
Testonäyte on otettava ennen klo9:ää. Kerran erehdyin menemään labraan 9:n jälkeen mutta kuitenkin ennen 10:ä niin häätivät pois perustellen päätöksensä tuolla aamuisilla tastotasoilla.
Siirryttyämme eläkkeelle 52v / 57v ikäisinä oli itsestään selvää, että aamuhetki kullan kallis. Kun 60-kymppisenä aloitin lihaskuntoilun johon sisältyi peruselementteinä painonnoston perinteiset normitangon harjoitteet, menin, ja menen edelleenkin 8-kympin häämöttäessä , salille aamuisin klo9:n tienoissa.
Syvällisempi "seurustelu" lounaan jälkeen klo14.
Jo vuosia olen sovittanut oman kuormitukseni vanhan vaimoni viitseliäisyyden mukaan keskiviikoksi ja lauantaiksi joka on viikon ainoa huilipäivä. - Anonyymi
Miehetkin vanhenee on hyvin yleistä että ei toimi enää 40 vuotiaalla
Testi ei oo ainut syy Eikä parantava tekijä suonet tukkiutuu- Anonyymi
4-kymppisellä ei toimi? Täytyy olla todella kehnot elämäntavat!
Muutaman kymmenen rappiovuoden jälkeen, joista 3 viimeistä kosteahkoja, niin hieman alle 6-kymppisenä alkoi mieskunto osoittamaan huolestuttavia hiipumisen merkkejä.
Kosteus muutamaan vuosittaiseen kuuriin ja säännöllistä, lihasvoimapainotteista kuntoilua 5 krt/vko, yhteensä noin 10 tuntia. Syke koko ajan aerobisella tasolla käyden lyhyitä toveja anaerobisella, jopa maksimaalisella tasolla.
6:ssa kuukaudessa ukko lääkkeettömäksi. Kehon koostumus muuttui vaikka se ei ollutkaan tavoite ja kaikinpuolinen elämänilo palasi.
Kun on sopiva virike niin toimii vielä parikymmentä vuotta myöhemminkin.
Vähäiselläkin alkoholimäärällä on lamauttava vaikutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2942983Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1181784
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661337
- 651337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223