Tuntuuko ne "oikeet" supistukset enemmän alavatsan vai selän puolella? Luin jostain vauvakirjasta (ihan pätevä opus) et ne tuntus just enemmän selänpuolella, säteilis ristiselästä eikä niinkään alavatsalta. Koko viime yön oli selkä ihan törkeen kipee ja tunnin välein heräsin tosi kipeeseen kouristukseen ristiselässä. Supistuksia ei masun puolella tuntunut just ollenkaan. En kuitenkaan vielä mihinkään soitellu ku noita tuli vaan kerran tunnissa ja nyt aamulla ei oo ollu mitään oireita - höh! Viime vkolla kohdunsuu oli pehmee, kaula kadonnu ja 2cm auki ja lääkäri epäili vauvan syntyvän ennakkoon, samoin terkkari tällä viikolla. Alan olla jo aika malttamaton tapaamaan tuon masuasukin... Kellertävää limaa tulee isoja klöntsiä mutta lapsivettä tai limatulppaa oottelen vielä. Niin ja niitä supistuksia!
Selkäsärky rv38+6
Jade
43295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaipa se on yksilöllistä. Mulla on takana kolme synnytystä ja kertaakaan ei mulla ole synnytyskivut tuntuneet ainakaan mitenkään selvästi selän puolella, joko en ole osannut niitä siellä erottaa tai sitten en vain ole niitä siellä tuntenut vaan vain selvästi kohdussa ja kohdunsuulla.
Ootko kysellyt, millaisia ovat lähisukusi naisten synnytyskokemukset? Esim äidilläsi saattaisi olla yhtä hyvin olla tietoa asiasta, jopa samanlaisia kokemuksia muistissaan vielä tallella. Yleensä naiset muistavat koko loppuikänsä aika hyvin synnytyksen eri vaiheita, vrt vastaavaa kuin entisajan sotarintamalla olleiden miesten sotakokemukset. Joskus sairaalassa työskennellessäni törmäsin paljon sotaveteraaneihin ja he puhuivat tosiaan sotakokemuksistaan samalla paatoksella kuin äidit synnytystarinoitaan ja kaikkea siihen liittyvää.
Minä tunsin supistukset vain (helvetillisen) kovana paineena haarojen välissä. Toki myös kohtuni kovettui, muttei se erityisemmin tuntunut sattuvan. Huomioitavaa kuitenkin on se, että veteni menivät noin 12 tuntia ennen synnytyksen käynnistymistä.
Mulla supistukset tuntui ihan kuin todella voimakkaat menkkakivut ja säteili selän puolelle. Kyllä sen huomaa,kun synnytys on käynnissä!