Tietääkö hallitus miksi sitä sanotaan, kun myyjät sopivat keskenään hinnan, jolla tuote myydään kuluttajille?
10 pisteen vihje: Se ei ole laiton kartelli.
Vastausta miettiessä hallituksen kannattaa tutustua esim. MOT-ohjelmaan: https://areena.yle.fi/1-63858263
10 pisteen vihje: Se ei ole laiton kartelli.
Vastausta miettiessä hallituksen kannattaa tutustua esim. MOT-ohjelmaan: https://areena.yle.fi/1-63858263
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei kovin nokkelaa.
Kun lähdet tuolle tielle, niin sinun pitäisi tietää, että sähköpörssi on EU:n hyväksymä tapa ja hinnoittelu on myös.
Kaikki pörssit toimivat samalla tavalla oli kyse sitten osakkeista, öljystä tai nikkelistä.
EU:n hyväksymä?? Sitä en tiennytkään, jospa kertoisit miten. Olin siinä käsityksessä, että Nordpool on sähköntuottajien alkuunpanema "kauppapaikka", jolle tuskin on mitään lupia saati hyväksyntää pyydetty.
Kaikki pörssit mitä minä tiedän toimivat siten, että on myyjiä tarjoamassa tuotetta johonkin hintaan ja ostajia tarjoamassa tuotteesta jotakin hintaa. Kun myyntitarjous ja ostotarjous kohtaavat syntyy kauppa, oli kyse osakkeista, öljystä tai vaikka nikkelistä.
Sähkö"pörssi" on pörssin irvikuva. Paikka, jossa myyjät yhteistuumin ylihinnoittelevat tuotteen ja sopivat sille kartellihinnan. En voi ymmärtää miten tällainen olisi laillista, eikä EU taikka hallitus vaivaidu laittamaan tikkua ristiin laittoman hinnoittelun lopettamiseksi.
Sähkön hinta tahan suomessa lasku heti kun hallitus siis amrin ilmoitti että sähköyhtiöiden yrlisuuria voittojan veroyetaan niin seuraavana päivänä hinta putosi. Jos muistaa
Vihersosialistit keksivät verottaa fossiilisten aineiden käytöstä.
Kuitenkin niitä käyttää 90% maailman valtioista, ilman verotusta.
Sellaisia keksintöjä eussa.
Et selvästikään tiennyt.
Tämä on naurettava himmeli millä ylisuuria sähkölaskuja korvataan kuluttajille.
Loppujen lopuksi meitä kuluttajia kusetetaan
Silläkin.
Kaikista yksinkertaisin olisi ollut syksyllä viheltää peli poikki, silloin kun EU: n hintakatto tuli sähkön myyjille.
Kaikki vanhat ja uudet määräaikaiset sopimukset poikki ja kaikille sama kuluttajahinta.
Marinin hallitus ei saanut kuluttajahintoihin sähkökattoa aikaiseksi ja nyt monen talous on velkakierteessä kuin suomen valtio. Moni kärsii luottohäiriöistä. Osa on riitauttanut laskunsa mutta nähtiin kyllä, että oman kansan olot eivät paljoakaan kiinnostaneet.
Oliko siinä sähköyhtiön edustajan ulostulo? Loppuivatko argumentit? Ei mikään ihme.
Sähköyhtiöt jyrää mietin. Ainakin sähkönsiirto pitäisi olla yhteiskunnan hallussa ja hinnoittelemaa.
Hallitus ollut mukana saadaan maksettua OLKILUODON ONGELMAVOIMALAA
Sähköyhtiöiden hintojen korotuksiin liittyvät toimet täyttävät kartellin ominaispiirteet.
Muistetaan myös se, että Kataisen hallitus mahdollisti aikanaan yksityisomistuksen sähkön tuotannossa.
Kaikki ihmisille välttämättömät tuotteet ja toiminnot pitää saada valtion hallintaan!
Tarkoitatko, että ruoan tuotanto pitäisi kansallistaa?
Kartellihan on tavallisin salaliitto.
Kartellihan on yleisin salaliitto.
Perustele, ei nimittäin vaikuta johdonmukaiselta.
Venäläistä Asfalttiin. Puoleen hintaan karjalasta
Sähkön hinnan mafialla tarkoitus maksattaa suomen velkoja olkiluodon leikki ydin
voimalan ylläpitoon menee miljardeja ei vaan ole ollut tuottopuolella 1 kk enenmpää
Vuodessasiirryttiin Venäjän varassa olevasta energiataloudesta turvalliseen länsimaiseen.
Halpaahan tuo oli siihen nähden.