Mitä tuumitte ideasta ostaa taloyhtiön sähkö pörssisähkönä? Tuleeko halvimmaksi tavaksi ostaa sähköä?
Ongelmana tietysti on, että taloyhtiön kiinteistösähkön kulutus ei painotu halpoihin tunteihin, vaan pesutupaa ja kuivaushuonetta huudatetaan "kalliina tunteina". Eli taloyhtiön kulutus on suurimmillaan klo 16-22, mikä ei tyypillisesti ole halvinta pörssisähkön aikaa.
Onneksi hallitus on vakuutunut asian järkevyydestä. Isännöitsijän mielipiteellä ei taaskaan niin painoarvoa.
Onko pörssisähkö halvinta sähköä taloyhtiölle?
4
732
Vastaukset
- Anonyymi
Pörssisähkössä on vielä marginaali joka lisätään jokaiseen kilowattiin. Ei vaikuta edulliselta , kun hinnat tulevat kuitenkin laskemaan.
- Anonyymi
Pörssisähkön hinta laskee nopeiten. Marginaali on mitätön, alle puoli senttiä.
- Anonyymi
Yksi asiaan liittyvä ongelma on hoitovastikkeesta päättäminen. Mikäli pörssisähkön hinta olisikin budjetoitua korkeampi, niin siitä selvitään antamalla hallitukselle oikeus periä kuukauden tai kahden ylimääräinen hoitovastike. Mutta sitten kun vastiketuotot ylittävät reippaasti kulut, niin taseeseen pitää saada tehtyä poistoja, ja vanhemmissa taloyhtiöissä poistot ovat jo käytettynä vuosia sitten.
Lisäksi taloyhtiösähkö on aika pieni kuluerä, kerrostalossa pihavalot, porrashuoneiden valot ja saunan kiukaan kulutus (joka tulisi muutenkin peittää saunamaksuilla, kuten myös saunan muut kustannukset).
Huvittavinta on se, että sähkömaksuista itketään eniten jossain rivitaloyhtiössä, jossa kuluttajna on tasan tarkkaan noin viisi pihavaloa, joista vähintään kaksi ovat kuitenkin aina pimeänä....- Anonyymi
Sähköön menee 3000 euroa vuodessa tässä taloyhtiössä, lämmitykseen 18 000 euroa. Tietysti sähkön hinta puhuttaa hallitusta enemmän kuin kaukolämmön hinta. Kauklämpöä on toki hankalampi kilpailuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423434- 362054
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301779- 161547
- 231518
- 101420
- 241397
- 141237
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781165- 221122