Hornet-keskustelusta

Anonyymi-ap

Hyvin huomaa vaalien läheisyyden. Jos ihan järki otettais käteen, niin hyvää Suomen puolustamista olisi Suomen ja koko Euroopan toimesta tukea Ukrainaa nykyistä enemmän. Kelatkaa hetki. Eikö Eurooppa ja varsinkin Suomi varustaudu Venäjää vastaan? Eikö siis silloin jokainen tuhottu venäläissotilas ja Venäjän kalustotappio ole Suomenkin etu?

"Ei voi antaa Hornetteja. Ne tarvitaan Suomen puolustamiseen."

Minun mielestä niitä voitaisiin antaa vaikka huomenna, jos muukin Eurooppa sitoutuu antamaan. Jos muiden antaminen siis olisi kiinni siitä, että Suomikin antaa. Paras toki olisi, että vain Länsi-Euroopan maat antaisi.

11

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo heti vaan hornetei Ukrainaan! Usalta kyllä liikenisi tilalle F 35 hävittäjiä !!
      Puolakin antaa migejä ja Englanti lupasi Puolalle hävittäjiä tilalle !!
      Nyt vaan yksinkertaisesta asiasta vihdoin keskustelua !!

      • Anonyymi

        Asiat nyt ei vaan tapahdu coronapullon avauksella, vaikka Sanna muuta tuumii.

        Suomi on saamassa uudet hävittäjät asteittain alkaen 2026. Kun meillä on sotaa käyvä naapuri emmehän voi antaa omia torrakoitamme muualle. Daavidin ritsa ei ole tätä päivää


    • Anonyymi

      Sinä oletkin joko Vasuri tai Vihreä etkä ymmärrä realiteetteja ja kuten kommenttisi jo kertoo et tsida olla penaalin terävin kynä kuten eivät myöskään muut näitä puolueita äänestävät tai näihin pulueisiin kuuluvat. Toimitetaan myös uudet, tulevat, lentokoneet Ukrainalle ja kaikki aseet ja tykit ja panssarivaunut. Samalla voidaan lähettää kaikki Suomen vasemmistolaiset/Vihreät Ukrainaan ilman palautustarvetta miinoja polkemaan. Te kaikkihan olette sivareita niin miinoja polkiessa ei tarvita aseita.

    • Anonyymi

      Mariin voisi mennä Ukrainaan pääministeriksi niin lakkaisi tuhoamasta tätä maata vielä jäljellä olevat muutamat kuukaudet. Seuraavaksi Marin antaa kaikki Suomen metsät EUlle ilmaiseksi samoin kuin kaikki valtion omistamat kiinteistöt Italialaisille. Kunhan vain pääsee hillotolppaa nuolemaan Brysseliin.

    • Anonyymi

      Tiskin kukaan olisi sitä vastaan, että hävittäjiä luovutettaisiin Ukrainaan, jos se vain olisi mahdollista. Realititeetit täytyy kuitenkin huomioida, eli Suomi ei kykene luovuttamaan hävittäjiä useaan vuoteen, jos ollenkaan USA ja huoltotarpeet huomioiden.

      Marinilla on selvästi jonkinlainen vauhtisokeus päällä -tai sitten vaalipaniikki. Oman maan asiat onnistunut tällä hallituskaudella sössimään niin pahasti, että glooriaa saa enää ainoastaan ulkomailta, kun siellä ei tiedetä millainen "johtaja" Marin todellisuudessa on. Johtajuutta ei laisinkaan, raivoaa kuin teini jos joku muu on eri mieltä ja oikeassa asioista.

      Ja sitä ihmettelen, ettei kukaan saa tätä naista ruotuun. Ei ole pääministerin tehtävä vouhkata ulkomaita myöten, antaisi presidentin ja ulkoministerin hoitaa tonttinsa.

    • Anonyymi

      Millä oikeudella pääministeri on ryhtynyt toimimaan vieraan vallan hyväksi, vaatien että Suomen puolustusta heikennetään luopumalla ilmaiseksi Horneteista. Antakoon ensin demarien puoluetuet Ukrainalle, mutta eihän sosialisti omistaan anna, ideologian mukaan ottaa toisilta.

    • Anonyymi

      Sinä oletkin kaistta.. Ei tajua asioista!

    • Anonyymi

      Kyllä nyt bilesanna vouhkaa ja ilman valtuuksia!

    • Anonyymi

      Ei ole pääministerin asia Suomen puolustuskyvyn romuttaminen?

    • Anonyymi

      Sana käveli yli pressan,puolustusministerin ,utvan ja puolustusvoimien komentajan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      157
      7125
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2608
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      48
      1878
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1451
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1335
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1137
    7. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1129
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1103
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1075
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1017
    Aihe