Millainen on sää 2.4.2023?
Sanna Marinin eron on jo joku osannut ennustaa tuona päivänä tapahtuvaksi.
Aika näyttää, osuuko tuon ennaltatietäjän kertoma kohdalleen ja mistä Marin eronnee? Mutta nyt kysytään säätilaa.
Sen maan ja maanosankin saa ennaltatietäjä itse valita, mihin sääennusteensa antaa. Aikavyöhykkeillä ei ole merkitystä, 2.4.2023 on kuitenkin tässä tarkoitettu päivämäärä ja gregoriaanisen kalenterin mukaan mennään.
Ajanlaskusta muuten tässä juttua. Tuli mieleeni, kun viime vuosisadan paras jalkapallojoukkue valittiin vuoden 2001 lopussa, kuten kuuluikin.
Jos se olisi valittu vuoden 1999 lopussa, olisi ollut vielä vuosi jäljellä tuota vuosisataa, minun mielestäni.
Uuttavuotta 2000 juhlittiin uuden vuosituhannen alkuna vuosi ennen kuin vuosisata oli edes päättynyt, minun mielestäni. Itse en tosin juhlinut, kun eihän se vuosituhat silloin vaihtunut enkä muutenkaan juhli moisia kaupallistettuja tapahtumia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ajanlasku-alkoi-vuodesta-nolla-vai-alkoiko/3265548
Sanna Marinin eron on jo joku osannut ennustaa tuona päivänä tapahtuvaksi.
Aika näyttää, osuuko tuon ennaltatietäjän kertoma kohdalleen ja mistä Marin eronnee? Mutta nyt kysytään säätilaa.
Sen maan ja maanosankin saa ennaltatietäjä itse valita, mihin sääennusteensa antaa. Aikavyöhykkeillä ei ole merkitystä, 2.4.2023 on kuitenkin tässä tarkoitettu päivämäärä ja gregoriaanisen kalenterin mukaan mennään.
Ajanlaskusta muuten tässä juttua. Tuli mieleeni, kun viime vuosisadan paras jalkapallojoukkue valittiin vuoden 2001 lopussa, kuten kuuluikin.
Jos se olisi valittu vuoden 1999 lopussa, olisi ollut vielä vuosi jäljellä tuota vuosisataa, minun mielestäni.
Uuttavuotta 2000 juhlittiin uuden vuosituhannen alkuna vuosi ennen kuin vuosisata oli edes päättynyt, minun mielestäni. Itse en tosin juhlinut, kun eihän se vuosituhat silloin vaihtunut enkä muutenkaan juhli moisia kaupallistettuja tapahtumia.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ajanlasku-alkoi-vuodesta-nolla-vai-alkoiko/3265548
Vastaukset 24
Vanhimmat
Noissa ennaltatietäjissä muuten olen usein huomannut sellaisen hupaisan piirteen, että jälkikäteen he kertovatkin tienneensä ihan eri tavoin kuin ennalta tiesivät, kun se ennaltatietäminen ei osunutkaan kohdalleen..
🕕
Korhonen opetellut rukkia käyttämään.
Vasureiden Martti Korhonen sanoi 2015, että persut kestää hallituksessa vuoden ja seitsemän kuukautta. Kesti se hieman kauemmin, mutta aika lähelle Martti Korhonen arviossaan osui.
Sanna ilmoittaa 2.4 illalla erostaan
SDP vaalitulos alle 13 %. Vai jatkaako kuin Urpilainen "torjuntavoitolla".
Jos SDP lakot vielä päällä tulee tuostakn alhaisempi tulos.
Se on nyt siinä ja siinä, onko ykköspuolue kok vai SDP?
Persut se ei liene, sen vaalitulos tullee olemaan galluptuloksia pienempi, koska persukannattajat ovat samaa lajia kuin edustajansakin, puhetta piisaa, mutta teot (edes se aiottu äänestäminen ja persuehdokkaan äänestäminen) eivät ole korrelaatiossa keskenään.
Nyt on suurista asioista kyse! Käykää äänestämässä, ykköspuolue on todennäköisesti toinen näistä, kok tai SDP.
Kumman haluatte johtavan hallitusneuvotteluja?
>>>PS:n Slunga-Poutsalo: Kolmannen Kreikka-paketin hyväksyminen on mahdollinen<<<
Noinpa siinä kävi persujen päästyä hallitukseen 2015. Persut olivat yksimielisesti kreikkapaketin takana.
Ennen vaaleja julistettiin persujen taholta aivan muuta PopulismiSontaa tuostakin asiasta . Typerykset uskoivat ja äänestivät persuja, kun typeryksille riittää, että luvataan vaikka kuu taivaalta, typerykset sanovat, että jopa sanoi hyvin, kun sanoja oli persuedustaja ja kuulija oli typerys, joka menee sitten äänestämään tuota sanojaa, joka typeryksen mielestä hyvin sanoi. Typerys ei tajua, ettei se lupaus toteudu ja mitä hullumpia luvataan, sitä epätodennäköisemmin se on toteutettavissa. Hölmöt on höynäytettävissä yksinkeratisin keinoin eikä ne edes kerrasta opi, persujen gallupkannatuksesta päätellen.
Riikan kotoa muuten löytyi huumeita, tuon persun, jonka sanat alkuun on laitettu. Se on tosiasia.
"Propagandan väitteet on suunniteltava tyhmimmän kadunmiehen käsityskyvyn mukaan"
Persujen strategia.
Kokoomuksen politiikka nykyään on lähes kopio vihervasemmistosta.
Marin ei ilmoita vaali-iltana erostaan, koska hänhän joutuu vaalien tuloksesta riippumatta jättämään tasavallan presidentille hallituksen eronpyynnön heti, kun eduskunta kokoontuu vaalien jälkeen.
Tuossa tilanteessa presidentti myöntää eron, mutta pyytää hallitusta jatkamaan toimitusministeriönä siihen saakka, että uusi hallitus on nimitetty.
Se ei ole toimitusministeriö, se on toimitusministeristö.
"Nykyisin kaikista Suomen hallituksista tulee eduskuntavaalien jälkeen toimitusministeristöjä."
Sipilän hallituksesta tuli kesken hallituskauden toimitusministeristö, kun Sipilä viimein sai lennätettyä hallituksensa eronpyynnön Niinistölle.
Ministeriö on eri asia kuin ministeristö.
Olisipa mahdollisimman hyvä sää ympäri Suomen tuona päivänä, sekin kun vaikuttaa äänestysaktiivisuuteen. Onkohan joillain asiat jo niin hyvin että jos on "huono ilma", on varaa ajatella, että eipä sitä viitsi lähteä äänestämään?
Kannattaa kuitenkin muistaa, että pieni äänestysprosentti on oikeiston etu.
Vaalien jälkeen nuo äänestämättä jättäneet huonoa ilmaa tms taivastelleet narisee, että oikeisto vie tuhkatkin pesästä, vaikka itse ei jakseta persettä tuolista nostaa sen vertaa, ettei niin tapahtuisi. Salkkareita ja facebookkia vaan pitää seurata, sellaisessahan se elämän sisältö on neljän seinän sisällä, joiden sisältä ei poistuta kuin pakon edessä.
Ei ole tieteellistä pohjaa väitteelle, että sää vaikuttaisi äänestysaktiivisuuteen. Jos olisi, johan Sami Borg ja kumppaninsa olisivat äänestysaktiivisuuden vaihteluita vaali vaalilta verratessaan moneen kertaan nostaneet rinnalle säätilastot vaalipäivinä pitkältä ajanjaksolta.
Toki uutistenlukija Matti Rönkä nostaa varsinaisen äänestyspäivän sään aina esille, mutta vain johdantona meteorogille tai suorastaan läppänä, koska kaikki ymmärtävät, että säällä saattoi oikeasti olla merkitystä kymmeniä vuosia sitten, kun suomalaiset henkilöautojen ja julkisen liikenteen puuttumisen vuoksi hiihtivät tai kävelivät äänestyspaikoille.
Sitä paitsi nykyään peräti puolet suomalaisista äänestää ennakkoon, joten sattuman merkitys on pienempi kuin vaikkapa 1980-luvulla, jolloin ennakkoäänestys vasta teki tuloaan.
SDP lakkoja on nyt. Ne saattaa kiepauttaa demarit riman alle jos rima ollut 13 % :ssa.
Mikä kiepauttaa demareiden kannatusta eniten, lumi-, räntä- vai vesisade? Nostaako myrsky vihreiden kannatusta, koska saadaan paljon tuulivoimaa? Minkä puolueen "laariin sataa" tyyni sää ja auringonpaiste?
Ei siihen tarvita tieteellistä pohjaa, empiirinen kokemus riittää.
Oli niin aurinkoinen ilma, että lähdettiin ulkoilemaan ja siinä sivussa käytiin sitten äänestämässäkin...ja sen sellaista...
Eikö tämä olekaan Suomen Keskustan palsta?
Tuskinpa tämä kepun palsta on. Kepulla ei taida olla mitään omistussuhteita tähän eikä muihinkaan Suomi 24 palstoihin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomi24
Vasta nyt huomasin avauksessa ni virheen!
Siinä kirjoitan, että 2001 lopussa ja pitää tietenkin olla vuoden 2000 lopussa!
sää tietoja;
https://youtu.be/-HJbEWzaC4E
Oli nähtävissä Sannan ero, kun mennä humputti vieraitten miesten kanssa pitkin kapakoita ja yökerhoja. Minä näin ennustelin, että vaalien jälkeen ero napsahtaa julkisuuteen, kuten kävikin. Mikä eronsa aiheutti ei liene vaikea päätellä, vaikka omia asioitaan onkin, mutta pääinisteri on sidoksissa melkeimpä kaikkeen, pitäisi olla kansan palvelija ja asioiden viejä eteenpäin. SDP teki valinassaan pahan virheen, pääsi humpukka eteen.
Näin jopa kun valtioneuvoston virka-auto ajoi yökerhon eteen Ilmaria myöten oli muitakin jauhojengistä, Sannalla vinettopullo kädessään poistuivat yökerhoon, ajoin sen perässä sattumalta. Että kaukana pääministerin toimen kuvasta, jota jatkui jatkuvasti.
Humpukka voi sängyssä olla hyvä, kun noin keikistelee, muttei ollut pääministeri ainesta alkuukaan.
Kyllä nämä oli nähtävissä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/54855d29-4575-498d-813d-db5dc64dcd04
juhannus säätä tälläistä;
https://youtu.be/Y6pAFtsAxSU