Taas on pyrkimässä eduskuntaan kirjava joukko ehdokkaita. Liian monella ehdokkaalla on petturuus mielessä. Kun saa hyvän viran, niin voi pettää katkeralla tavalla äänestäjänsä. Se on liian helppoa.
Kun on ääni tipahtanut uurnaan, niin myöhäistä katua. Ääni menikin petturille. Eräs pahimman luokan vaalipetturi oli edesmennyt Harri Holkeri, joka testamenttasi äänensä Mauno Koivistolle.
Tekona se oli super raukkamainen. Varsinkin siinä tapauksessa, kun nämä äänestäjät eivät koskaan äänestäneet Koivistoa. Tällä kavaluudella Koivisto voi nousta valtaan. Holkeria äänestäneet olivat raivoissaan. He tunsivat, miten heidät petettiin julmasti. Voi suoraan sanoa, että luotto Kokoomukseen meni.
Tarkkana täytyy olla myös muiden puolueiden ehdokkaiden suhteen. Valitettavasti politikko on monissa asioissa kiero. Politikko voi sanoa: Lupaan hoitaa sen asian. Älkää olko huolissanne. Valtaan päästyään politikko sanoo: Olen muuttanut kantani. Antaa asian olla.
Äänestäjä: Mitä? Hän ei toimi lainkaan kuten lupasi. Hän lupasi hoitaa asian- Tuollaistako minä äänestin? Tässä vaiheessa lippu meni uurtaan ja petturi sai haluamansa. Minä en äämestä pettureita.
En äänestä pettureita
Anonyymi-ap
3
110
Vastaukset
- Anonyymi
SDP:n ÄäriVasemmisto - MyrkynVihreät ja RKP on Pettänyt koko Kansan !
Miten ne Kehtaakin ? -Valehtelevat Kansalle Päin Naamaa ! siis Kehtaavatkin! - Anonyymi
Kokoomus se vasta petturi onkin.
- Anonyymi
EU kielsi turkulaisten piispanmunkin
Turun kaupunki tiedottaa, että jatkossa berliininmunkista käytettävää piispanmunkki-nimitystä ei saa enää käyttää. Kyseessä on EU-tason päätös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713508
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851526Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745