Suurimmat NATO-maat eivät luovu kalustostaa, toisaalta jo koulutuskin vie aikaa. Vastahyökkäys onnistuu vasta kovimmilla pakkasilla ja se vaatisi 400 tankkia 300 hävittäjää, tykistön ammuksia 60000/ päivä sekä pitkän kantaman raketinheittimiä 300kpl. No can do! Ainakin vuoteen. Venäjä heikentää NATON aseteollisuutta ja aseistusta yhdessä Kiinan kanssa, mikäli hommaan ei saada järkeä!
Ukrainan vastahyökkäys?
Anonyymi-ap
33751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Näin se ikävä kyllä on. Juuri luin uutisen jossa Zelensky valitteli että ammuspula estää Ukrainan armeijaa edes aloittamasta Suurhyökkäystä. Miten ihmeessä valloitetut alueet saadaan takaisin ja venäläiset häädettyä v. 1991 rajojen taakse... Jos Ukraina ei kykene edes aloittamaan massiivisia hyökkäystoimia. Jos tilanne on näin toivoton niin se on Lännen tekemä arvovalinta. Hävetkäämme!
Jos länsi haluaisi niin Ukraina voittaisi sodan. Historiankirjoitus maalaa vielä synkän kuvan Vätyksien Makron, Biden ja Scholz jahkailusta.
Koko ajan ollaan kuukausia jäljessä tuossa Ukrainan auttamisessa. Tämän vuoksi aika moni Ukrainan lapsista menettää isänsä. Bidenin kädet on veriset. Toki silti tässä vyyhdissä pääpaholainen on Natsi neiti Vallu Putina.
tekisivät itse ammuksensa miksei irakia ja agfanistania autettu amerikan hyökättyä sinne
parempi on että venäjä voittaa sodan niin saadaan eu talous joten kuten nousuun samalla päästään niistä talvisodan retkuista eroon
Jos Venäjä voittaa Ukrainan niin Venäjä jatkaa siitä johki ei natomaahan. Natomaahan eivät hyökkää. Se olisi ydinsota Venäjän aloitteesta koska Venäjä saisi huolella pataansa niin ydinaseet on Venäjän ainoa toivo vaikka ydinsodassa tuhoutuu myös Venäjä eli kukaan ei voita.
kyllä eu.n etelä valtiot kavis samaan joukkooon
sinä taidat kuulua sinne ruotsiin
En ole käynyt koskaan Ruotsilassa. Enkä ole Trumpetin soittaja.
Tunnetusti soittelet nahkahuilua.
Jos Nato-kriittiset tahot ovat oikeassa ja Suomen kansan todellinen mielipide NATOSTA sivuutettiin keväällä 2022 ja tuhannen ihmisen Gallupoinnilla päädyttiin hakemaan läntiseen puolustusliittoon niin miksi tämä tyytymättömyys ei näyttöydy laajoina protesteina ja sensuurina. Sitä paitsi jos Suomen kansan ylivoimainen enemmistö edelleen karsastaa NATOA niin eikö silloin VKK ja muut Nato - KRIITTISET ehdokkaat ole saamassa eduskuntavaaleissa. Jos asiain tila olisi näin kuten Venäjä - mieliset väittävät niin petetyt suomalaiset äänestävät eduskunnan, joka koostuu jatkossa pääosin tällaisista nimistä: Johan Bäckman, Veera Honkasalo, Katja Hänninen, Anna Kontula... Siis vähintään 150 edustajaa saisivat Nato-kriittiset voimat. Huomenna selviää. Kovasti epäilen, että tulevassakin eduskunnassa Putina-mielisiä on korkeintaan 10-15 edustajaa.
"niin eikö silloin VKK ja muut Nato - KRIITTISET ehdokkaat ole saamassa eduskuntavaaleissa jättijytkyn eli suurvoiton"...? Voidaan unohtaa kolme suurta eli PS / Kok. Ja SDP. Näin ei tietysti käy. Mutta trolliien ininä ei tähänkään lopu. Keksivät vaalivilpin ehkä... On se kumma kun Gallupien rehellisyyttä ja pätevyyttä kansan tahtotilan indikaattorina eivät Venäjä - mieliset arvostelleet ennen Ukrainan sotaa, jolloin tulokset ihan oikeasti osoittivat Nato - vastustusta.
suomalainen ei protestoitte mistään täällä ollaan tyytyväisiä kun saa 10 tölkkiä olutta tai pullon viinaa päivässä
Ei kai kouralliseen ryssiä noin paljon tarvi. Muutama kunnon pikänkantaman ohjus.
nyt osuttiin jopa patoon niin seuraavaksi kiovan patoon alkaa uimaan opettelu
Vallu Putina altaaseen uimaopetuksen pariin. Vanhakin voi kehittyä.
Ukrainan vastahyökkäys-asiasta kohistaan kovasti. Todellisuudessa Venäjä etenee. Valitettavasti. Bahmut on nyt natsi-idiootti Putinan joukkojen hallussa. Vaikkakin suurin tappioin mutta silti: Venäjälle on ihan samantekevää kuoleeko taistelijoita 200 000 tai 670000. Se ei Vallua liikuta pätkääkään. Ukraina menettää vähintään Krimin ja Donbassin. Koska Ukrainan ei anneta voittaa eli saadaan tarvittavaa aseistusta.
Siis Ukrainan ei anneta voittaa eli se ei saa riittävää aseistusta. Kuten Kertsin sillan tuhoamisen mahdollistavaa välineitä. Häpeä, Biden!
Kohta Biden jättää tapaus ukrainan euroopan harteille.
kyllä ukraanalaisia se länsi suolaa avustetaan vain pikkuisen loppujen lopuksi asian sopivat venäjä ja usa muut nato maat vain vikisevät
Näin se on. Yltiöpositiivisella uutisoinnilla Natsi-Venäjään joukkojen tappioista luodaan kuvaa, että natsi Idiootti Vallu Putinan johtama Venäjä on jo hävinnyt sodan. Tällä pyritään peittämään sitä, ettei Ukrainalle näköjään toimiteta kunnollisen kantaman aseistusta. Mm. Kertsin salmen silta on KOHDE UKRAINAN MAAPERÄLLÄ. Venäjän annetaan ydinoelotteen vuoksi voittaa tämä "erikoisoperaatio". Vaikka natsi neiti Vallu Putina on sotarikollinen ja pääsyyllinen tähän kaikkeen niin kyllä tässä myös monen länsimaan johtajan kädet ovat veressä. Erityisesti Bidenin.
Venäjän voitto olisi edelleen estettävissä. Ukrainan tulee saada sen verran pitkän kantaman aseistusta, että Kertsin silta pitäisi tuhota jostakin vaikkapa sitten Ukrainan rannikon edustalta. Samoin Ukrainalla tulisi olla aseistusta, jolla iskeä Venäjän puolelle rautateiden kautta meneviin kuljetuksiin, joukkojen koulutusyksiköihin, ammusvarastoihin. Natsi - idiootti Putina kehuu, että Venäjä yksin pärjää "Lännelle". Säännöt eivät ole tasapuoliset. Kuin nyrkkeilyottelu, jossa toinen kamppailija määrää, että vastustaja saa vain toista kättään käyttäen.
Juuri näiden epätasa-arvoisten sääntöjen vuoksi Ukraina on jo tuomittu häviämään tämän sodan. Ukrainan tukijamaat ovat joko puoli vuotta myöhässä tai sitten eivät vain suostu antamaan kunnollista apua. Ydinasepelote todella toimii. Ilman tätä pelotetta idiootti Putina olisi jo hävinnyt sotansa ja syösty vallasta ja tai surmattu.
Tässä tehdään vielä manööveri, että Ukraina hävittyään sodan ei ole häviäjä ja Venäjä voitettuaan sodan ei ole voittaja. Tällä sitten perustellaan sitä "oikeata" toimintamallia, ettei Ukrainalle anneta riittävää aseistusta sodan voittamiseen. Nyt on aika tuhota Kertsin salmen silta! On se absurdia, että tätä ei mahdollisteta.
ei jenkit halua säteilevää taka pihaa
Entäs sienipilveä?
Ei impata.
Ukraina häviää sodan. Syytän ennen kaikkea USAN pressaa asiasta. Natsi roisto Putina Vallu on silti pääsyyllinen itse sotaan. Parin vuoden päästä käydään listaa mitä kaikkea olisi pitänyt tehdä ja mitä kaikkea [aseistustay] olisi pitänyt antaa Ukrainalle. Olisi pitänyt ylösajaa ammustuotanto Euroopassa jne. Sitä saa mitä tilaa.
ukraina kyllä häviää mutta sitä enne usa tekee rahaa myymällä pelossa olevalle euroopalle sota tarvikkeita
Mutta onneksi myös natsi- idiootti Putina kuuluu sodan häviäjiin. Häpeä tosiasiallisesta sotasyyllisuudestä ei tuosta Marionetti "hallitsijasta" lähde kulumallakaan pois. Kansainvälinen pidätysmääräys on elinikäinen matkustusrajoite. On myös hälyttävää, että ydinase-nappien takana on 74-vuotias höppänä, joka ei osaa sijoittaa ortodoksien pääsiäistä ortodoksisen kalenteriin. Että tuollaisissa käsissä joukkotuhoaseet...
Niin on myös USA:n ydinaseet toisen seniilin höppänän käsissä.
Nyt alkaa näyttää että ukrainan osalta peli on menetetty..
"Trumputin"
USA on päättänyt ettei Ukrainan armeija saa voittoon riittävää aseistusta. On totta että USAN ja Venäjän johtavat on höperöitä kumpikin. Putinazi saattaa kysyä vaikka 9.5. Onko nyt joulu käsillä. Voi taivas.