2000-luvulla parhaimmat asiat on pilattu, syyllisiä on pääministeripuolueet. MUUTOS!

Anonyymi-ap

Tällä vuosituhannella, vain vähän yli kahdessakymmenessä vuodessa, isänmaamme vastuussa olleet hallitukset ovat onnistuneet seuraavissa:

- Maailman arvostetuin koulujärjestelmä on pilattu.
- Maailman arvostetuin julkinen terveydenhuolto on pilattu.
- Maailman turvallisin taksijärjestelmä on pilattu.
- Vanhustenhuolto pilattu.
- Varhaiskasvatus pilattu.
- Valtion talous pilattu.
- Energia- ja elintarvikeomavaraisuus on pilattu.

Kaiken kaikkiaan: Pahoinvointi on nykyaikaa ja hyvinvointi muisto.

Minä synnyin 70-luvulla. Voin kertoa että asiat oli todellakin tavalliselle kansalaiselle paremmin 80- ja 90-luvuilla. Ihminenhän ei ole koskaan tyytyväinen ja aina löytyy valitettavaa, asia on kuitenkin fakta.
Jos sinä olet elänyt samat ajat, niin tiedät että se pitää paikkansa.

Kaikki päätökset jotka ovat Suomen hyvinvoinnin romahduttaneet, on tehty hallitusvastuullisten puolueiden toimesta. Suurimpana syyllisenä on tietysti pääministeripuolueet.

Keskusta, Kokoomus ja SDP ovat kaiken tämän aikaansaaneet.
Aivan sama kuka on ollut hallitusvastuussa niin huonommin vaan on aina mennyt.
Jos sanotaan etteivät nämä hallitukset ole Suomen hyvinvoinnin romahdusta aiheuttaneet, niin vähintään ne ovat olleet kyvyttömiä sitä estämään.

Huonommin ei oikeasti voi mennä, minä haluan muutoksen. Siksi äänestän ensimmäistä kertaa perussuomalaista ehdokasta. En tiedä vielä ketä, eikä sillä ole mitään väliä ketä ehdokasta äänestää, Suomen omituisen vaalitavan vuoksi vain sillä on väliä että äänestää oikeaa puoluetta. (Lisää infoa https://yle.fi/aihe/a/20-10004546)

Toivon ja suorastaan rukoilen että jokaisen joka on tyytymätön Suomen suuntaan äänestävän perussuomalaista, siis KETÄ TAHANSA perussuomalaista ehdokasta vaalipiirissäsi.

Perussuomalaiset on ainoa puolue, jolla on mahdollisuus haastaa SUOMEN TUHONNUT KOLMIKKO ja nousta uudeksi pääministeripuolueeksi.

Ehkä olet kuten minä ja aina äänestänyt tiettyä puoluetta?

Kysy itseltäsi:

1. Onko mikään muuttunut paremmaksi SINUN TAI PERHEESI jokapäiväisessä arjessa viimeisen 6 vaalikauden aikana kun Keskusta, Kokoomus tai SDP on ollut hallituksessa pääministeripuolueena?
2. Voiko mikä oikeasti muuttua huonommaksi jos annetaan Persujen näyttää mihin pystyvät?
JOS VASTAUS MOLEMPIIN ON EI NIIN ÄÄNESTÄ PERSUA, KIITOS!

*MUUTOS SYNTYY VAAN JOS YRITETÄÄN JOTAIN UUTTA.
*JOS AINA TEHDÄÄN NIIN KUIN ENNENKIN NIIN LOPPUTULOS ON AINA SAMA.

Toivon että voisit jakaa linkin tähän kirjoitukseen tai levität sitä muilla tavoin jos olet samaa mieltä. KIITOS.

19

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä teksti. samaa mieltä asiasta kanssasi olen . Jaettu

      • Anonyymi

        Koulujärjestelmän muutokset aloitettiin jo aikoja sitten. Ei ole tämän hallituksen aikaansaannos.

        Julkisen terveydenhuollon muutokset (sote) aloitettiin jo aikoja sitten (sotea alettiin sorvaamaan jo vuonna 2006). Ei ole tämän hallituksen aikaansaannos.

        Taksijärjestelmä muutettiin jo ennen nykyistä hallitusta (Berner ajoi läpi muutoksen). Ei ole tämän hallituksen aikaansaannos.

        jne.

        Huomaatte selkeän kaavan aloituksessa mainittujen asioiden suhteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koulujärjestelmän muutokset aloitettiin jo aikoja sitten. Ei ole tämän hallituksen aikaansaannos.

        Julkisen terveydenhuollon muutokset (sote) aloitettiin jo aikoja sitten (sotea alettiin sorvaamaan jo vuonna 2006). Ei ole tämän hallituksen aikaansaannos.

        Taksijärjestelmä muutettiin jo ennen nykyistä hallitusta (Berner ajoi läpi muutoksen). Ei ole tämän hallituksen aikaansaannos.

        jne.

        Huomaatte selkeän kaavan aloituksessa mainittujen asioiden suhteen.

        Totta ja vuorotellen pääministeripuolueina: Keskusta, Kokoomus ja SDP.

        Jos taas äänestetään samalla tavalla kuin aiemmin joku näistä kolmesta pääministeripuolueeksi niin mikä muuttuu?

        Sillä on nimi kun aina toimii samoin mutta odottaa eri lopputulosta...


    • Anonyymi

      Pitää saada muutos todella. Lasten ja nuorten puolesta olen huolissani. Listalle voisi lisätä nuorisojengit! Miten tuollaista on päästetty syntymään ? Pelottaa että olemme Ruotsin tiellä .

    • Anonyymi

      Onneksi vihreät ei ole pääsemässä valtaan. Ne on ollut takapiruna kaikessa :(
      Niitä kiinnostaa kaikki paitsi suomalaisten hyvinvointi. Oikeasti ne on ihan hulluja. EI saa polttaa takkaa eikä puusaunaa, haluaa nostaa entisestään bensan riistohintoja ja kaikkea hullua joka vain vaikeuttaa elämistä täällä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus. Toivon että moni ajattelee samoin ja myös käy äänestämässä. Vain äänestämällä voit vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Kyllä se on kuule aiemmin monta sukupolvea pantu rapakuntoon rahan hurmassa poliittisella tuella. 1990 luvulla maksettiin pankkien hölmöilyjä kun ulkomaita velkaa otettiin ja rahaa jaettiin vastuuttomasti ilman vakuuksia, keinottelun hurmassa .Ne sitten jotka noita selvisivät ja töitä saivat tehdäkseen kohtasivat jälleen kerran rahan ahneuden seuraamukset yritysten loputtoman vuotuisten kasvutavoitteiden hurmassa ja monet maksoivat hintaa tuosta toiminnasta työpaikkansa menettämällä ja joutumalla toimeentulovaikeuksiin. Näitä yrityksiä on viimepäiviin saakka pelastettu maan pelastajina vaikka ne ovat pääsyypäitä maan nykytilanteeseen jos sen uhreja ,työttömiä pyritään syyllistämään. Politiikot ovat lähinnä siunanneet nuo toimet ja taanneet siinä sivussa oman toimeentulonsa runsaudella,

      • Anonyymi

        Totta ja vuorotellen pääministeripuolueina :Keskusta, Kokoomus ja SDP

        Eikö nyt siis pitäisi kokeilla muuta.?


    • Anonyymi

      Äänestäkää persuja, kristillisiä tai uusia/pieniä puolueita. Nyt näytetään kaikille, että halutaan oikeasti muutosta! Ns. pienpuolueista erityisesti kannattaa äänestää vaaliliittoa, jossa ovat mukana vapauden liitto, kristallipuolue ja suomen kansa ensin.

    • Anonyymi

      Sanoisin että äänestäkää VAIN persuja jos halutte muutoksen menoon. PIenpuolueille jotka ei voi vaikuttaa hallitksen kokoonpanoon annettu ääni MENEE TÄYSIN HUKKAAN. Eikä edes hukkaan vaan KOKOOMUKSEN JA SDP:n EDUKSI.

      Sillä vain perussuomalaiset voi näissä vaaleissa lyödä kiilan vanhojen valtapuolueiden yksinvaltiuteen ja koota hallituksen jossa otetaan uusi suunta ja aloitetaan valtapuolueiden kymmenien vuosien aikana tekemien tuhojen korjaaminen.

      Äänestä persua.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Useimmat noista aloituksessa mainituista asioista ovat Marinin hallituksen edeltävien hallituksien aikaansaamia asioita.

      • Anonyymi

        Aivan:
        Ja Vuorotellen pääministeripuolueina :Keskusta, Kokoomus ja SDP

        Ja sama meno alaspäin jatkui ja kiihtyi Marinin johdolla.

        Pitäisukö nyt kokeilla muuta?

        Eikö olisi mukavaa jos kerrankin voisi sanoa että tänä vuonna Suomalaisilla menee paremmin kuin viime vuonna?


    • Anonyymi

      Näin!! Huomenna toivottavasti kansa antaa vahvan signaalin että asioiden on muututtava. Miten tosiaan kaikki on pilattu?

    • Anonyymi

      Nyt äänestyspaikalle äänestämään sinikeltaista. Äänestämään muutosta, toivottavasti parempaan, päätös helppo, kun ei tosiaan voi mennä' huonompaan.

    • Anonyymi

      Älä jää nukkumaan!
      Vaalivaikuta paremman Suomen puolesta.
      Perussuomalaisille suomalaisten jan Suomen etu on sydämen ja järjen asia.

    • Anonyymi

      Suomi meni pilalle, kun tuli Holkerin hallitus ja Erkki Liikanen oli vvm.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe