>>>Vartiainen ei ole ainut, joka hämmästelee synkkää velkapuhetta. Taloustieteilijä Sixten Korkman totesi tällä viikolla Helsingin Sanomien artikkelissa (siirryt toiseen palveluun), että ”velkapuheissa on ollut kuultavissa oikeiston pelottelun retoriikkaa”.
<<<
>>>Suomen luottoluokitus on AA+, eli toiseksi paras mahdollinen. <<<
https://yle.fi/a/74-20024184
>>>Valtion nuorisoneuvoston mukaan (siirryt toiseen palveluun) yli puolet 18–29-vuotiaista on sitä mieltä, että valtionvelka on saatava pikaisesti kuriin – ”riippumatta siitä, millaisia etujen ja hyvinvoinnin leikkauksia siitä kansalaisille seuraa”. <<<
Onkohan nuo nuoret varmistaneet sen, ettei heidän elämäänsä tulisi mitään vaikutuksia valtion velan "kuriin laittamisella" ? Jotenkin minusta tuntuu, että jos se koskisi heihin itseensä vähäisessäkään määrin, he eivät olisikaan tuota mieltä.
Kultalusikka suussa syntyneillä on varaa olla tuota mieltä.
<<<
>>>Suomen luottoluokitus on AA+, eli toiseksi paras mahdollinen. <<<
https://yle.fi/a/74-20024184
>>>Valtion nuorisoneuvoston mukaan (siirryt toiseen palveluun) yli puolet 18–29-vuotiaista on sitä mieltä, että valtionvelka on saatava pikaisesti kuriin – ”riippumatta siitä, millaisia etujen ja hyvinvoinnin leikkauksia siitä kansalaisille seuraa”. <<<
Onkohan nuo nuoret varmistaneet sen, ettei heidän elämäänsä tulisi mitään vaikutuksia valtion velan "kuriin laittamisella" ? Jotenkin minusta tuntuu, että jos se koskisi heihin itseensä vähäisessäkään määrin, he eivät olisikaan tuota mieltä.
Kultalusikka suussa syntyneillä on varaa olla tuota mieltä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja koska Korkman puhuu oikeistolaisesta pelottelusta paljastaa tuo lause hänen oman vasemmiston kannatuksensa.
Tai sitten hän taloustieteilijänä vain toteaa asian kuten se on, oikeisto pelottelee.
Korkman tuskin on vasemmistolainen, vaikka eihän se itse asiaan edes liity.
ps. Onko tuo yliopiston Hannu Vartiainenkin sitten vasemmistolainen?
"Sixten Korkman (s. 1948) on valtiotieteiden tohtori ja Suomen arvostetuimpia talouden asiantuntijoita. Hän on toiminut mm. Aalto-yliopiston professorina, ETLAn ja EVAn toimitusjohtajana sekä Euroopan unionin ministerineuvoston talouspoliittisen osaston (Ecofin) pääjohtajana. Suurelle yleisölle hän on tullut tutuksi selkeistä ja rakentavista kannanotoista julkisessa keskustelussa ja kolumneissa. Korkmanin kirjat Talous ja utopia ja Väärää talouspolitiikkaa ovat olleet myynti- ja arvostelumenestyksiä."
Kepun Saarikko seilaa valtionvelan kanssa kuin ei itsekään tietäisi, mitä mieltä hän siitä on. On siinä valtiovarainministeri.
Kai se Saarikko oman mielipiteensä tietää, mutta kun se ei tiedä, mitä mieltä sen pitäisi olla, ettei loputkin kepun kannattajat kepuaan hylkäisi, siksi Saarikko puhuu läpiä päähänsä, hätäännyksissään, kun se koittaa olla joka suuntaan mieliksi.
Kepu muuten pettää aina, siitä tavasta se ei pääse eroon.
Pettikö kepu lopulta jopa liikaa, kun kannatus katosi?
Pääasia että kepun kannatus katosi, vaikka persu-Purra toivoikin sen nousevan, että Suomeen saataisiin taas joku Sipilän hallituksen veroinen köyhien kyykyttäjähallitus.
"
Oulun yliopiston kauppakorkeakoulun professori Mikko Puhakka ei anna pisteitä Suomen velkakeskustelulle.
– Keskustelu on epätäsmällistä ja sen seurauksena harhaanjohtavaa, hän sanoo.
– Pitäisi keskittyä katsomaan velan suhdetta kokonaistuotantoon eikä pelotella ihmisiä miljardisummilla.
"
Oppositio pelaa vaalipeliä maalailemalla uhkakuviaan ja toisaalta se kuitenkin on ollut hyväksymässä äänestyksillään velan oton.
On hyvä, että Korkman ja joukko taloustieteilijöitä yrittää palauttaa keskustelijoita j puolueita maan pinnalle hysterian lietsomisesta. Korkman toteaa, ettei Suomessa ole mitään velkaongelmaa. Olemme lähinnä Saksan ja Hollannin tiellä. Itse asiassa velka- ja kestävyyssuhteemme on parantanut edellisiin vuosiin verrattuna. Korkman moittiikin poliitikkoja siitä, etteivät nämä osaa lukea talouslukuja. Korkman mukaan oikeisto panikoi poliittisista syistä. Toisaalta myös vasemmisto vähättelee tilannetta. Korkmanin mielestä olisi hyvä sopia sopeuttamistoimista mutta ajoittaa ne noususuhdanteeseen.
Tarvitseeko velkaa koskaan maksaa pois? Tällähän on moneen kertaan irvailtu. Lukekaapa Korkmanin käsitys asiasta ja yrittäkää miettiä sitä, jos osaatte. Yrityksiä velan maksamiseksi pois on. Romanian Cheausescun politiikka on siitä yksi tunnetuimpia esimerkkejä. Se johti katastrofiin.
Esim. Kokoomus on kiinnittänyt politiikkansa lähes täysin valtionvarainministeriön virkamiesten käsitykseen ymmärtämättä, että talousosaamista on tuon ministeriön ulkopuolellakin. Jopa kokonaisvaltaisempaa kuin ministeriössä. Hyvä esimerkki on juuri Sixten Korkman, joka kykenee myös pohtimaan sitä, mitä vaikutuksia leikkauksilla olisi eri yhteiskuntaryhmissä. Se pohdinta VVM:ltä ja Kokoomukselta puuttuu kokonaan.
Oppositiopuolueet, muutkin kuin kokoomus, sitä hysteriaa lietsoo vaalien alla ja kepu on hukassa itseltäänkin asian suhteen, kannatuskadossaan.
Miksiköhän YLEn piti ottaa tämä erikseen esille pääuutisiinsa kenenkään erityisesti pyytämättä ,..... ettei vain ole kyse VAALIVAIKUTTAMISESTA
Vaikutat vainoharhaiselta, mutta kun nyt moista päädyit kysymään, eikö yksi syy voisi olla vaikka se, että oppositio pitää juuri valtionvelasta kovaa meteliä?
Se muuten olisi aika outoa, jos YLE uutisoisi asioista jonkun tahon pyynnöstä.
Ja se vielä oudompaa, jos joku taho pystyisi kieltämään YLE:n uutisoinnin esimerkiksi niiltä osin kuin sinä ilmeisesti tahtoisit kieltää.
Se on eri asia, jos joku on vaikutteille altis ja yhtä tyhmä kuin persukannattajat. Ja Maalaisliiton (pidetään perinteisistä nimistä kiinni) jäljellä olevia kannattajia tietenkin harmittaa, kun maalaisliittolainen valtiovarainministeri on asioista pihalla kuin lumiukko ja kepun kannatus sulaa kuin se lumiukko siellä pihalla kevätvaalien vahvistaessa sen minkä gallupit jo ennakoi.
Emme elä enää Maalaisliiton aikoja, jolloin Ahti Karjalainen vaati YLE:n toimiluvan sitomista siihen, että se noudattaa maalaisliittolaisneuvostoliittolaista uutisointia.
Velka on työkalu.
Vai mitenkä ne sodastaselvinneet miehet olisivat rakentaneet rintamamiestalon ellei valtio olisi niitä lainoittanut?