Some ja Z-sukupolvi

”Ihannekuvan luominen itsestä Facebookissa nähdään keski-ikäisten ja sitä vanhempien juttuna.
Jotkut parikymppiset luopuvat älypuhelimesta eivätkä vietä aikaa sosiaalisessa mediassa. Ihannekuvan luominen itsestä ruoka- ja lomakuvineen Facebookissa nähdään keski-ikäisten ja sitä vanhempien juttuna.
Entä onko jokin tabu pitänyt pintansa läpi vuosikymmenten?
– Ehkä raha on asia, josta puhumista karsastetaan sukupolvesta toiseen. Palkastaan tai varallisuudestaan haluaa harva haluaa edelleenkään avautua, Suoranta toteaa.”


https://www.etlehti.fi/artikkeli/ihmiset/seksi-mielenterveys-ihmissuhteet-kannattaako-ihan-kaikesta-kertoa-julkisesti
5122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tää on niin totta!

”Parikymppinen lapsenlapsi kertoo sosiaalisessa mediassa käyvänsä terapiassa. Aikuinen veljenpoika kirjoittaa blogissa tulleensa ulos kaapista. Julkkis tilittää televisio-ohjelmassa vanhempiensa ongelmallista alkoholinkäyttöä.
Mitä ihmettä täällä oikein tapahtuu? Kannattaisiko olla vähän varovaisempi, mitä kaikkea itsestään kertoo?
– Suuret ikäluokat kasvoivat Suomessa, jossa pahoja, ikäviä tai arkaluonteisia juttuja ei levitelty kylillä eikä ihmisten välillä ylipäätään, toteaa nuorempi tutkija Kitti Suoranta Itä-Suomen yliopistosta.

Tällaisia tabuaiheita ovat olleet erityisesti seksuaalisuus, raha, mielenterveysongelmat, riippuvuudet, epäonnistumiset ja heikkoudet. Omat ja perheen asiat pidettiin itsellä: kuka on lapsen isä, kuinka paljon perit, miksi jouduit sairauseläkkeelle, menikö firma konkurssiin.


Kun nuori kertoo somessa mielenterveysongelmistaan, vanhemmat voivat miettiä, kääntyykö se joskus tulevaisuudessa häntä vastaan. Harmittaako häntä myöhemmin, että näin yksityisen asian löytää netistä kuka tahansa?
Mitä naapuritkin ajattelevat?
Läheistä voi hävettää myös omasta puolestaan. Mitähän naapurit ja sukulaisetkin ajattelevat, kun kuulevat että meillä on tällaista?
– Kärjistetysti voisi sanoa, että nuoret eivät pelkää maineensa kärsivän, koska luottavat, että töihin rekrytoivat ajattelevat samalla tavalla kuin he. Avautuminen on nuorille pikemmin meriitti kuin häpeä.”


https://www.etlehti.fi/artikkeli/ihmiset/seksi-mielenterveys-ihmissuhteet-kannattaako-ihan-kaikesta-kertoa-julkisesti

Äänestä
  • Keskustelupalstalla nuorempiaan avoimmuudesta anona hyssettelevät siis ovat suuria ikäluokkia!

    Milleniaaneja tai Z-sukupolvee he ei ainakaan ole!

    Äänestä

  • Tuo on täysin totta, eikä todellakaan koske vain somea. Mä olen lukemattomat kerrat törmännyt moniin ihan outoihinkin tabuaiheisiin, ihan vaikka vaan äitini kanssa keskustellessani. Tarkoitan sellaisia aiheita, joista ei äitini mielestä saa keskustella kuin vain kotona neljän seinän sisällä. Enkö nyt puhu mistään kovaan ääneen huutamisesta ja kailottamisesta esim. ruuhkabussissa, vaan ihan tavallisesta ihmisen puheäänestä vaikka marketin vaateosastolla, jossa muita ihmisiä ei juuri näy. Esimerkkinä nyt vaikka kun totesin, että tekisi mieleni käydä pienennyttämässä rintani, kun monet vaatteet näyttävät päälläni liian pornoilta, sai äidissäni aikaiseksi kauhean hyssyttelyreaktion. Mä vielä voisin ymmärtää tuon, jos asuisi jossain tosi pienellä paikkakunnalla, mutta ei pk-seudulla ketään kiinnosta jonkun tuntemattoman rintojenpienennykset.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tuo on täysin totta, eikä todellakaan koske vain somea. Mä olen lukemattomat kerrat törmännyt moniin ihan outoihinkin tabuaiheisiin, ihan vaikka vaan äitini kanssa keskustellessani. Tarkoitan sellaisia aiheita, joista ei äitini mielestä saa keskustella kuin vain kotona neljän seinän sisällä. Enkö nyt puhu mistään kovaan ääneen huutamisesta ja kailottamisesta esim. ruuhkabussissa, vaan ihan tavallisesta ihmisen puheäänestä vaikka marketin vaateosastolla, jossa muita ihmisiä ei juuri näy. Esimerkkinä nyt vaikka kun totesin, että tekisi mieleni käydä pienennyttämässä rintani, kun monet vaatteet näyttävät päälläni liian pornoilta, sai äidissäni aikaiseksi kauhean hyssyttelyreaktion. Mä vielä voisin ymmärtää tuon, jos asuisi jossain tosi pienellä paikkakunnalla, mutta ei pk-seudulla ketään kiinnosta jonkun tuntemattoman rintojenpienennykset.

    Mun äiti on tuollainen! 😀

    Äänestä

  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    🔞 ­N­­y­­m­­­f­o­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17797720a

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

”Ihannekuvan luominen itsestä Facebookissa nähdään keski-ikäisten ja sitä vanhempien juttuna.
Jotkut parikymppiset luopuvat älypuhelimesta eivätkä vietä aikaa sosiaalisessa mediassa. Ihannekuvan luominen itsestä ruoka- ja lomakuvineen Facebookissa nähdään keski-ikäisten ja sitä vanhempien juttuna.
Entä onko jokin tabu pitänyt pintansa läpi vuosikymmenten?
– Ehkä raha on asia, josta puhumista karsastetaan sukupolvesta toiseen. Palkastaan tai varallisuudestaan haluaa harva haluaa edelleenkään avautua, Suoranta toteaa.”


https://www.etlehti.fi/artikkeli/ihmiset/seksi-mielenterveys-ihmissuhteet-kannattaako-ihan-kaikesta-kertoa-julkisesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu