Lääkkeet Kambodza

Anonyymi-ap

Ostin juuri perus lääkkeet kuukaudeksi ja ne maksoi täällä 16,10 Dollaria Eli 15 euroa. Minä katsoin mitä ne maksoi siellä teillä yliopiston apteekin sivuilta ja hinnaksi tuli 32 euroa. Tosin täällä ei tarvitse maksaa lääkkeistä valtiolle Kela maksuja.

Varmasti on niin, että selittävät, jonkin harvinaisen lääkkeen kohdalla, että hei me tuemme lääkkeen ostoa. Mutta, niitä mitä ostetaan 90 %:sti, niin niillä rahastetaan... Näin. Minä ainakin tekisin

Uskotteko, että kävin tänään hakemassa 8 olutta ja maksoin niistä 90 eurosenttiä. Kyllä täällä olut tölkkien klipseissä on ilmaisia olusia, toki ne perii pikkaisen niistä. Täällä saa ostaa vapaasti myös kaikkia lääkkeitä jos tahtoo... Morfiinit ja muut 5 dollaria ambulli... Opioideja myös.

Monella eläkeläisellä on vakio lääkkeet, että siinäkin säästää.

10

395

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viinaa ja lääkkeitä , ei voi olla totta 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Morfiini ja olut siinä tuju annos, no eihän siellä kestä ilman viinaa ja huumeita.

    • Anonyymi

      Hyvä, että köyhälistö on tyytyväinen uuteen kotimaahansa. Itse en muuttaisi Kambodžaan, vaikka minulle maksettaisiin matka ja perillä 10 000 euroa kuussa käteen.

      • Anonyymi

        Samoin , ei ikinä mihinkään viidakkoon kehitysmaahan, edes matkoilla.


    • Anonyymi

      Se nyt on ihan valhe. Sitten sinä olet vajaa tai vammainen päästä. 10 tuhatta kuussa ja jätkä ei muuttaisi. Toki voit matkustella sillä rahalla ja nauttia päivästä, kuin keisari.

      Saisit monia naisia ja ihan minkä värisiä ja näköisiä tahansa. Toki jos sinua ei voi viedä ihmisten ilmoille, niin silloin ymmärrän kyllä.

      • Anonyymi

        Miksi vastaat itsellesi, haukut itseäsi vajaaksi.🤣


    • Anonyymi

      Yhäkö edelleen epäilet, että suomalaiset eivät ole tietoisia kehitysmaiden halvasta hintatasosta Suomeen verrattuna?

      Kyllä suomalaiset ovat matkustelleet ja matkustelevat koko ajan ympäri maailmaa ja myös kehitysmaissa. Hintaerot kehitysmaiden ja Suomen välillä on varmasti kaikkien tiedossa. Ja erityisesti kaljan ja viinojen hinnat.

      Tiedämmehän myös, että sieltäpäin tulee Suomeen loppukesästä kovasti porukkaa poimimaan marjoja metsistä. Ja heidän puheittensa perusteella jotkut ovat niillä rahoilla rakentaneet jopa talon itselleen. Suomessa nuo rahat eivät riittäisi edes tavallisten remonttien tekoon.

      • Anonyymi

        Se pitää meitä vajaina ja vammaisina.


    • Anonyymi

      Älä puhu monikossa puhu minä suomalainen olen matkustanut Tallinnaan kerran. Olen katsonut TV:tä ja siinä on näkynyt Thaimaalainen marjanpoimija ehkä kaksi. Ei kaikki Thaimaalaiset voi tulla Suomeen marjoja poimimaan eihän eihän.

      Onko siellä Suomessa joku henkilö joka myös poimii marjoja onhan onhan

      Onko sinulla muita matka kokemuksia ja kertoisitko missä ja miten. Lensit lentokoneessa ja mihin se laskeutui ja missä viestit yön matkallasi... Se on ihan helppoa, sillä tuskin kukaan sinua muistaa jos et tehnyt jotain höpö höpö hassua.

    • Anonyymi

      Minä en juo alkoholia ollenkaan, enkä tarvii lääkkeitä, vain joskus buranaa.
      Asun talvet Aurinkorannikolla Espanjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2668
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2137
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1721
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 128
      931
    Aihe