Suomessa se oli tietenkin ensin.
Jos olette seuranneet englanninkielisiä keskusteluja niin ne keskeyttää tuon tuostakin kysymykset tai oikaisut että pitäisikö tätä henkilöä nyt huomaavaisesti kutsua mies- tai naispronominilla.
Tai jos henkilö mieltää itsensä muunsukupuoliseksi, jostakin syystä monikolla "they" koska neutraalia pronominia ei olla keksitty.
Hän- ja hen- pronomini on tuohon erittäin yksinkertainen ja toimiva ratkaisu. Sukupuolista puhutaan silloin kun se on relevanttia, muutoin siitä on turha väitellä kun huomion pitäisi olla muussa asiassa.
Selvästikin Suomen kieli on englantia kehittyneempi joissakin asioissa.
Suomen ja ruotsin kielessä sukupuolineuraali pronomini on fiksu juttu
4
250
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on tässäkin asiassa äärimmäisen tasa-arvoinen ja on ollut jo kauan. Siksi minua kummastuttaakin että monet itseään sivistyneiksi kutsuvat suomalaiset "woket" ovat yhä useammin ja useammin lisänneet he/him/they/them litaniat CV:hensä tai sosiaaliseen mediaansa, mikä tuntuu isolta askeleelta taaksepäin tasa-arvon tavoittelussa yhteiskunnassamme.
Lisäksi englanninkielisessä keskustelussa on liki mahdotonta selittää että joissakin muissa kielissä on pelkkä "hän" ja se toimii käytännössä ilman että tarvitsee tehdä itsestään isoa numeroa she/her/they/them pelleilyllä.
Ja onhan englannissakin se "thon" mikseivät ala käyttää sitä jos sukupuolineutraalin pronominin haluavat she/hen sijaan?Suomen militanttiwoket ovat syystäkin katkeria suomen tasa-arvoisuudesta, kun eivät voi itkeä persoonapronominien sukupuolisuudesta, kuten muunkieliset aatesisarensa/veljensä/sisaruksensa.
- Anonyymi
Kaikkein paras on ruåtsalaisten femakoiden hen-määritelmä joka on suoraan lainattu englannista. Sitä voitaisiin Suomessakin ruveta käyttämään kun viitataan Sanna Mariniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1268241Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4457410SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2145634Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374570Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en844554Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104132Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p62916Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132680