ANOREKTIKKOJEN TAUTI

Anoreksia tuhoaa ihmisen elimistön
ensiksi elimistö hakee ravinnon omista lihaksistaan ja sitten luustosta, kun
sairas ihminen ei syö ruokaa!
71004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

163 cm ja 83 kg - mielestäni en ole anorektikko...

Äänestä
  • Ei se oo pelkästään mummojen tai anorektikkojen sairaus.

    Jotkut lääkkeetkin ( esim. kortisoni ) voi aiheuttaa luitten haurastumista jopa osteoporoosiin asti. Eikä kaikki hyvin syövät ihmisetkään saa riittävästi kalsiumia ja D-vitamiinia, saati liikuntaa, jotka kaikki ehkäisevät osteoporoosia.

    Äänestä

ota selvää asioista !! Kaikkea sitä kuuleekin huh huh.

Äänestä

Ei oo tuhonnu mun luustoa ollenkaan vaik sairastanu 5 vuotta ja BMI 14-15. Menkkoi ei oo ollu ikinä. Lääkäriki sano et oon ensimmäinen jolle on käyny näin. Mut totta et monille aiheuttaa.
Ja tutullani on osteoporoosi vaik on normaalipainonen et silleen

Äänestä

Joopa joo. Olen 39 ja sain juuri osteoporoosidiagnoosin. Lannenikamien luuntiheys romahtanut. Anorektinen oireilu alkoi 18-vuotiaana. Terveitäkin vuosia on ollut välissä.
Ja huom! Painoindeksi on ollut koko laihimmillanikin 16,3. Riittää, että menkat jäävät pois...

Äänestä
  • Minulla todettiin anoreksiasta johtuva osteoporoosi 17-vuotiaana, vaikka menkat olivat olleet aina säännölliset. (En tiedä miten se on mahdollista ihmisellä jonka BMI on 13,2 mutta kyllä ne aina sieltä ajallaan tulivat, vain viimeisen vuoden e-pillereiden avulla.) Nyt olen ollut lääkityksellä vuoden ja koitan opetella oikeaa syömistä.

    Äänestä

Älä väitä, jos et tiedä varmasti!

Minulla on osteoporoosi, vaikka en ole päivääkään sairastanut anoreksiaa. Olen aina syönyt hyvin.

Osteoporoosin syy minulla on toinen sairaus, joka estää kalsiumin sitoutumisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitakaa pääsyy pois kirjoitti:

Anoreksia tuhoaa ihmisen elimistön
ensiksi elimistö hakee ravinnon omista lihaksistaan ja sitten luustosta, kun
sairas ihminen ei syö ruokaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu