Marin, Orpo vai Purra

Anonyymi-ap

Purra on paras. Esittää asiat ymmärrettävästi ja on ottanut asioista selvää.

14

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HAH HAA !!

      Sannahan "lämmitti" Riikkan ja Petterin todella lämpöisiksi kutsumalla heitä sinimustiksi.

      LOISTAVAA SANNA!!

      Petteri melkein paukahti poruun ja alkoi vaatimaan Sannalta anteeksipyyntöä.:-)

      Fasistejahan kokkareet ja persut todellakin ihan aina vain ovat vaikka voissa paistaisi.:- ))

      • Anonyymi

        Marin on valmis nimittelemään toisia mutta ei suvaitse, häneen tai sosiaalidemokraatteihin kohdistuvaa arvostelua. Marin sanoo perussuomalaista puoluetta mustaksi ja rasistiseksi. On kuitenkin virallisesti tutkittu, että perussuomalaiset ei ole fasistinen eikä rasistinen. Sitä vastoin Marin toimii hyvin rasistisesti esittäessään ko. väitteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marin on valmis nimittelemään toisia mutta ei suvaitse, häneen tai sosiaalidemokraatteihin kohdistuvaa arvostelua. Marin sanoo perussuomalaista puoluetta mustaksi ja rasistiseksi. On kuitenkin virallisesti tutkittu, että perussuomalaiset ei ole fasistinen eikä rasistinen. Sitä vastoin Marin toimii hyvin rasistisesti esittäessään ko. väitteen.

        Mitä sekoilet?

        Sillä ihan pelkän totuudenhan Sanna nyt vain kertoi.

        Ei todellakaan nyt mitään muuta.


    • Anonyymi

      Pääministeri Riikka Purra kuulostaa hyvältä.

      • Anonyymi

        jaa fasismilta vai?


    • Anonyymi

      Tuo on totta. Ei ole mikään tyhmä. Jos en äänestäisi Orpoa, niin valitsisin Purran. Jo ihan siksi, että on niin rohkea ettei anna tuon agressiivisen ja miehekkään Marinin peloittaa itseään.

    • - Sanna oli selkeä, mutta ikävästi pani sanoja toisten suuhun eikä vaikuttanut siltäkään, että hän olisi kovin yhteistyöhaluinen.

      - Purra osasi osasi kehua kilpailijaansa Sannaa Natoasiassa ja vastasi hyvin kysymyksiin vaikkakin alkuun hän vaikutti hermostuneelta.

      - Orpon myyntipuhe lopussa oli paras ja vaikutti hänkin yhteistyökykyiseltä, mutta jotenkin yksinkertaista tuo ulosanti.

    • Anonyymi

      Hallitus tulisi koota 7 parhaiten menestyneestä puolueesta vakiona, Jokaiselle jotakin.

    • Anonyymi

      lopetä jo lässytys persulikommari

    • Anonyymi

      Sanna oli paras ja paras ulosanti. Purra ei ollut ajantasalla ja Orpo oli flegmaattinen eikä sanavarasto ollut laaja. Selvisi, että Orpo leikkaa köyhimmltä ja antaa rikkaille ja Purra oli ihan ulkona asiasta. Nautin suuresti jos Purrasta tulee pääministeri ja persut joutuvat lunastamaan neljän vuoden huutelut. Välikysymykset ovat tallessa ja ne käydään tarkkaan läpi. Hävettää olla suomalainen jos Purra tunkee Eu:n kokouksiin täysin tietämättömänä asioista, mutta onpahan päämiehillä sulattelemista hiirulaisessa Marinin jälkeen.

    • Purraa pitää kuunnella tarkasti. Hän jaksaa jaaritella loputtomiin epäkohdista, mutta ratkaisuja ei siltä taholta kuulu. Tajuaako se vähemmän kouluja käynyt persu tämän? (En halua loukata "vähemmän koulutettuja". Purran, kuten Trumpinkin, pitäisi keskustella asioista totuudenmukaisesti.)

      Purrassa kulmioituu persufilosofian ydin: asioista valitetaan, mutta toteuttamiskelpoiset ratkaisut puuttuvat. Esim. tavoite EU:sta eroamiseen on epärealistinen; ilmastotavoitetta pilkataan, vaikka kyseessä on koko kansa etu persut mukaanlukien; ollan venäläismielisiä aikana, jona Venäjä on uhka Euroopalle; jne.

    • Anonyymi

      Purralla on vankka työkokemus: 0v 0kk 0pv

    • Purra ei missään tapauksessa. Saisimme hävetä hänen paasaavaa esiintymistään kansainvälisillä forumeilla, erityisesti EU:ssa. Emmekä me suomalaiset ansaitse tuollaista repivää blokkia tulevaan hallitukseemme.

      Marin on paras pääministerivaihtoehto, koska hän esittää asiansa selkeästi, hänestä pidetään, ja hän puhuu hyvää englantia. Persujahan tämä harmittaa, koska heillä on "vain Purra". Haluaako sitten jatkaa SDP:n kartoittamalla linjalla on sitten eri asia.

      Orpolta puuttuu taito ilmaista asiansa selkeästi, vaikka onkin asialinjalla. On tilanteita, joissa hän ajaa itsensä nurkkaan sanavalintoineen ja se heikentää sanoman tehokkuutta. Eihän tämä voittamaton este ole, mutta olisi paikallaan kuulla häneltä tv-tenteissä ytimekkäitä kommentteja ja näkökulmia, joilla hän erottuu massasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      63
      1303
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1299
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1070
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      955
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      833
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      824
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      15
      762
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      639
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      633
    Aihe