kertokaas viisaammat

aloitteleva tarhuri

Kumpaan kannattaa laittaa yrttejä; persiljaa, tilliä, basilikaa, yms. kasvamaan - kasvimaalle vaiko esim. parvekeruukkuun kasvihuoneeseen? Olisi molemmat vaihtoehdot käytössä. Olen ihan aloitteleva näissä hommissa!

4

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molempia

      niin itse ainakin tekisin!!!

    • terttu

      Basilika on melko arka kasvi, joka tarvitsee valoa, lämpöä ja suojaa, joten se on varminta laittaa ruukkuun. Alkukesästä ruukkua voi pitää kasvihuoneessa, ja myöhemmin ruukun siirtää ulos auroinkoiselle ja suojaiselle paikalle, tai istuttaa koko kasvin ulos. Muut yrtit eivät ole yhtä arkoja. Basilikalle hyvä paikka on myös sisällä eteläikkunalla ruukussa.

      Mutta ainahan on niin, että Suomen kesät eivät ole kovin ihanteellisia minkään Etelän kasvin kasvatukselle, joten jos ei halua ottaa riskejä, niin kaikki sellaiset kasvit kasvihuoneeseen. Tällaisia kasveja ovat siis kaikki sellaiset joiden "kotimaa" on hyvin lämmin. Esim. paprikat, chilit ja monet tomaatit tulevat Etelä-Amerikasta ja siksi ne laitetaan ehdottomasti kasvihuoneeseen.

      "Pohjoismaiset" kasvit laitetaan ulos, eli peruna, porkkana, tilli, ruohosipuli jne. Eihän ne Pohjoismaista kotoisin ole, mutta eivät ne mitään trooppisen ilmaston kasvejakaan ole.

      • onnistu?

        olen yrittänyt kasvattaa yrttejä tuloksin nolla. viime vuodesta viisastuneena en käyttänyt enää ravinteikasta multaa vaan kasvatukseen tarkoitettua. elmukelmua olen pitänyt ruukkujen päällä ja pitänyt kosteuden tasaisena. mutta ei onnistu kasvatus silti. persilja on ainut joka edes vähän kasvaa, ja sekin vain vartta. chilit kasvavat hyvin, ja muut ei sitten yhtään, tai siis kasvavat kituen ja sitten kuolevat. kaupasta ostetut yritikin kuolevat käsiin. sisällä olen yrittänyt valoisessa paikassa kasvattaa näitä. kaverini joka on viherpeukaloiden laajasta kaartista yleensä se huonoin, onnistui saamaan valtavan määrän taimia viime vuonna. miksi ei onnistu minulta? mitä teen väärin?


      • kylläkin

        on trooppinen kasvi, mietipä sen alkuperäistä maata, mistä se on lähtenyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe