Toivottavasti kanslialla laitetaan pystyyn nopeat uusrekrytoinnit vaalien jälkeen nyt tarvitaan vain pätevää porukkaa
"Iltalehti kysyi Purralta, miksi puolue teki ”takinkäännön” kiky-asiassa?
–Valitettavasti tässä on tapahtunut virhe. Kyseessä ei ole minkäänlainen takinkääntö. SAK oli lähestynyt tällä kysymyksellä puoluetoimistoa, mutta tämä kysely ei ollut koskaan tullut puoluejohdon pöydälle, Purra vastaa.
Hänen mukaansa puoluetoimiston työntekijä oli vastannut SAK:n kyselyyn virheellisesti.
Helsingin Sanomien haastattelussa perussuomalaisten viestintävastaava Matti Putkonen kertoo olevansa kiky-sekaannuksen syypää ja kantavan asiassa ”täyden vastuun”."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1e67473f-834b-4a0e-810e-b8d124741dce
"Iltalehti kysyi Purralta, miksi puolue teki ”takinkäännön” kiky-asiassa?
–Valitettavasti tässä on tapahtunut virhe. Kyseessä ei ole minkäänlainen takinkääntö. SAK oli lähestynyt tällä kysymyksellä puoluetoimistoa, mutta tämä kysely ei ollut koskaan tullut puoluejohdon pöydälle, Purra vastaa.
Hänen mukaansa puoluetoimiston työntekijä oli vastannut SAK:n kyselyyn virheellisesti.
Helsingin Sanomien haastattelussa perussuomalaisten viestintävastaava Matti Putkonen kertoo olevansa kiky-sekaannuksen syypää ja kantavan asiassa ”täyden vastuun”."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1e67473f-834b-4a0e-810e-b8d124741dce
Vastaukset 42
Vanhimmat
Eihän Putinkaan tee virheitä ne on muut ,alamaiset !!
💪💪💪
Demupaukku eli putin putki, ei virhetään marin tunnusta, demu on ja pysyy valeessaan.
https://www.is.fi/viihde/art-2000007938118.html
Sama on laulu ollut Marinin hallituksella. Mikään ei ole ollut heidän syytään, aina kaikkien muiden, opposition tai edellisen hallituksen.
Sinällään tässä KIKY asiassa ei tullut mitään "vahinkoa", koska mikään puolue ei siirtoa työnantajille kannattanut. Telkkarissa tentissä Ohosalo, Anderson ja Marin jotain yrittivät selittää sen siirron helppoudesta, mutta eivät sitä kuitenkaan hallitus aikanaan saanut toteutettua. Eli pelkkää vaalipropagandaa ja takinkääntöä telkkarissa vihervasureilta, taas kerran.
Ihmekös kun eivät syyttäneet alajaostoo sinimustii !!
Turha yrittää , tahallinen valehtelu oli ! Sitä ihmettelen kuinka joku on voinut persuja uskoo !!
"On aina yhtä vaikea ymmärtää kuinka voi olla mahdollista miten yksi rotuoppia julistava stalkkaava harhainen skitso saa estoitta terrorisoida luotsinpestin suojista kaikkia s24 palstoja 365vrk vuodessa vuodesta toiseen???"
Demuja ja vihervasureita ei ainakaan kukaan tervejärkinen ole uskonut enää aikoihin.
Vielä kun pääsisivät Huhtasaaresta eroon..Alkaa olemaan viimeisiä "heikkoja lenkkejä".
Purra vierittää kaikki muiden syyksi. Itsessä ei tietenkään ole mitään vikaa.
Ihan kuin Putin.
"On äärimmäisen turhauttavaa käydä s24persu palstalla vain sen toteamiseksi että sinä skitsoluotsi rähiset jokaisessa viestiketjussa omien sivupersooniesi kanssa aamusta iltaan vuoden jokaisena päivänä estäen muiden kirjoittelun palstalla sensuurilla ja banneilla luotsinpestin suojista."
Sinulla mennyt taasen Purra ja Marin sekaisin. Koko Marinin hallitus vierittää kaikki epäonnistumisensa (eli kaikki päätökset mitä ovat tehneet) muiden syyksi, kuulostaa niin tutulta. Puhuvat jostain ihmeen vastuusta...
Kukas pätevä persuihin menisi.
Jos persuissa olisi päteviä, ei tuollaisia aivopieruja pääsisi edes syntymään, mitä nyt ovat saaneet aikaan.
Näppärää silleen, kun Puiskari Ratkonen on pian eläköitymässä. Tämä on sitä persujen vastuunkantoa.
Kukaan ei ole kertonut että on jo eläkkeellä?
We fixed the glitch.
https://www.youtube.com/watch?v=MR9DHNEYXN8
Persuissa on kahdenkerroksen väkeä: hillotolppaeliitti joka viettää luksuselämää vailla vastuuta, ja rupusakki, joka "kantaa vastuun virheistä". Kremlin pelikirjan mukaan persupuolueessa todellakin eletään.
Eläköitymässä? Putkonen on jo 72-vuotias 🤣
Purra on julkisesti valehdellut.
Poliitinen vatuu ja kissan pieru, yhtä arvokkaita tuotoksia.
Vaikka totuuskomissio erottaisi Putkosen, niin en usko persujen sekoilun loppuvan siihen.
Puoluetoimiston on ilmoitettava että mitään Putkosen toimittamaa materiaalia ei tule ottaa vastaan vaan suoraan roskapönttöön
Ei Putkosta eroteta.
Matti Putkonen on se joka ''ottaa vastuun'' kaikesta mokailusta.
Putkonen ei ole ehdolla, eikä tule olemaan, ei mitään menetettävää.
Kun paska alkaa lentämään, Matti Putkonen työntää naaman tuulettimeen.
Tulee mieleen ne wanhat "soinismit" eli Alte Kameraden joiden töppäyksiä katsottiin läpi sormien hamaan ikuisuuteen kunnes jäsenet äänesti ne pellolle
Eikä myöskään Marinin hallituksen sekoilut.
Miten ottaa vastuun? Eroaako?
Härskiä ja raukkamaista toimintaa persuilta. Suorastaan petos niitä palkansaajia kohtaan, jotka luottivat persujen lupaukseen kikymaksujen poistosta työntekijöiden kontolta.
Taitaa olla palkansaajille paljon suurempi etu äänestää Perussuomalaisia, koska KIKYstä ei yksikään puolue ollut valmis luopumaan ja siirtämään maksuja takaisin työnantajalle. Marinin hallituksella oli neljä siis 4 vuotta aikaa hoitaa asia.... Ei vaan hoitanut, vaikka piti olla helppo nakki, ainakin vaalitentin mukaan. Nyt jos ja kun Perussuomalaiset pääsevät valtaan jää duunareille kk käteen paljon enemmän, kuin pelkän kikyn siirron seurauksena.
Meillä on nyt Euroopan korkein kokonaisveroaste, Euroopan kallein polttoaine, Euroopan kallein sähkö (kiitos hallituksen itse aiheuttaman energiakriisin), hallituksemme jakaa miljardeja erilaisia tukia rikkaille EU maille, maahamme tulossa n.50 000 luku/kirjoitu/kielitaidotonta EU:n ulkopuolista tänne koulutettavaksi ja sitten elätettäväksi "reserviin", josko heitä joskus työmarkkinoilla tarvittaisiin, jne. Perussuomalaisten hallitessa nuo kun korjataan, jää kaikille rahaa lompsaan paljon enemmän kuin nyt.
Heh heh.... Vai muka palkansaajille parempi vaihtoehto äänestää persuja? Mitäs seuraavaksi persujohto on valmis myymään hallituspaikasta? Työehtosopimusten yleissitovuuden, jos Orpo tarjoaa siitä vastineeksi maahanmuuton rajoittamista? Älkää nyt persut olko ihan täysiä idiootteja. Vai oletteko sitä mieltä, että maahanmuuton pysäyttäminen on niin arvokas asia, että sen vuoksi on valmis ajamaan itsensä vaikka puuropalkalle?
Putkishan kiilapoika,aisankannattaja,tollukka niin kuin tässä puolueessa näitä on.
Persut ovat jopa työntekijöitä vastaan.
Kiky- maksuissa ei ihan vain muutamat eurot kysymyksessä!
3000 e/kk tienaava maksaa 750 euroa vuodessa Sipilän hallituksen aikana päätettyjä "kiky-maksuja", jotka siirrettiin työnantajalta työntekijälle.
Persujen häpeällinen VAALIHUIJAUS!
Kumpi Petos-Purra vai Petos-Putkonen
Persuille piti tulla jytky, mutta tuleekin kikykakka?
Mielenkiintoista nähdä minkälainen on putkosen "vastuunkanto"?
Voiko oman ennakkoäänensä perua jollakin tavalla.?
Ei, mutta siten voi tietysti vaikuttaa, että estää lisävahinkojen syntymistä suosittelemalla muita äänestämään puoluetta, joka kannattaa kiky-maksujen siirtämistä työnantajille ja tuomalla esiin tätä PS-puolueen tekemää poliittista temppua. Näin pystyt vähentämään jo aiheutuneen vahingon mahdollisuutta tehdä lisää tuhoja palkansaajille.
On ihmetelty USA:ssa ja myös muualla Trumpin pääsyä presedentiksi 2017, ennen Pideniä. No sehän on tulkittu niin että puolet jenkeistä on täysin sekopäistä jotka eivät seuraa asioita yleensä ja ovat oman "takahikiän" elämänmallissa (tottakai kivihiilikaivokset pitää avata uudelleen ...).
Jotenkin tulee samaa fiilis näistä persuista, kaikki populismi menee läpi ja valitaan puh.johtajaksi vaikka natsinomainen "helga" joka jakaa hyvinvointia sulkemalla kaikki rajat: maahanmuuttajilta, metsien avohakkuiden estäjiltä, bensan sähköön vaihtajilta.
Persuja ei pidetä mitenkään perussuomalaisina vaan ahdasmielisinä äärioikeistolaisina juntteina!
Venäjämieliset juntit äänestävät persuja. Aika paljon heitä näyttää olevan. Valitettavasti.
Ja Putin nauttii....
"On äärimmäisen turhauttavaa käydä s24persu palstalla vain sen toteamiseksi että sinä skitsoluotsi rähiset jokaisessa viestiketjussa omien sivupersooniesi kanssa aamusta iltaan vuoden jokaisena päivänä estäen muiden kirjoittelun palstalla sensuurilla ja banneilla luotsinpestin suojista."
Persut oli Sipilän hallituksessa näitä kikymaksuja palkansaajille siirtämässä. Ei ksi he nyt niitä pois ota. Persut eivöt ole palkansaajien etuja ajamassa missään asiassa. Persut vastustaa ammattiliittoja, varsinkin ns. duunariliittoja. Lääkärien ja ns. paremman väen liitot kyllä ovat persujen mieleen, mutta duunareiden etua ei saisi ajaa kukaan. Duunarin pitää alistua ns. paikalliseen sopimiseen. Eli orjan osa. Isäntä yksipuolisesti päättää.
Minusta persua kuvastaa kaikista parhaiten yhdyssana "sekundaporvari".
"Anonyymi 03.05.2022 11:05
Ennen natsit juoksi mamujen perässä niitä potkimassa nykyisin ne juoksee persujen perässä vasara kädessä."
...ja vainoaa&mustamaalaa niitä pakkomielteisesti 18-22h/365vrk vuodessa suoli24:lla anonyyminä puskista kun ei miestä muuhun ole eikä mitään muuta elämää kuin em."