Harkitsen jatkavani työntekoa saavutettuani eläkeiän. Olen yrittänyt selvittää miten näiden kahden tulon verotus oikein menee, jääkö siitä itselle muuta kuin työn tekemisen ilo? Tiedän, että ei ole yhtä vastausta, mutta jos joku joka työssä on eläkeiän saavutettuaan jatkanut voisi tähän kommentoida :)
Eläkkeellä työskentely
8
403
Vastaukset
- Anonyymi
Periaatteessahan se menee niin, että bruttoansioittesi perusteella maksat tuloveron. Todennäköisesti kokonaisansiosi kasvaa ja se näkyy luonnollisesti progressiossa eli veroprosenttisi nousee.
Kokonaisansiosihan koostuu palkastasi ja eläkkeestäsi jos nostat eläkettä ja käyt töissä.
Jotain pieniä veronvähennysmuutoksia voi tulla riippuen tilanteestasi.- Anonyymi
Tuohan on helppo tarkistaa vero.fi:ssä olevalla veroprosenttilaskurilla. Eläketulo omaan lokeroonsa ja palkkatulot omaan lokeroonsa. Työmatkavähennys lienee ainoa itse annettava vähennystieto yleensä.
- Anonyymi
Jos olet töissä eläkkeellä, tarvitset kaksi verokorttia, toisen eläketuloa ja toisen palkkatuloa varten. Tuo on se helpoin ratkaisu.
- Anonyymi
Jos eläkkeesi on suuri (lue normaali työssäkäyneen) eli noin 2200€, niin helppo todeta, ettei työssäkäynti kannata. Veroprogressio hoitaa päätöksen. Eli ei kannata 3000€ kkpalkalla saada 1200€ lisää. Varsinkin, jos joutuu rehkimään.
- Anonyymi
Onko sinun pakko tehdä työtä eläkkeellä? Eikö olisikin jo aika naatiskella maan ja maailman antimista.
- Anonyymi
Eihän kaikille työnteko ole kauhistus ja pakkopullaa. Jos viihtyy työssä ja kokee sen ’naatiskeluna’, niin miksi ihmeessä sitä ei kannattaisi jatkaa?
- Anonyymi
Kyllä niitä minun tietääkseni sillon verotetaan ihan työtulo verotuksena (molempia)että tosiaan hyvä eläke pitää olla että siitä kannattaa antaa ottaa sen jonkun tekemäsi työtunnin takia töysi verotus...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380