Harkitsen jatkavani työntekoa saavutettuani eläkeiän. Olen yrittänyt selvittää miten näiden kahden tulon verotus oikein menee, jääkö siitä itselle muuta kuin työn tekemisen ilo? Tiedän, että ei ole yhtä vastausta, mutta jos joku joka työssä on eläkeiän saavutettuaan jatkanut voisi tähän kommentoida :)
Eläkkeellä työskentely
8
440
Vastaukset
- Anonyymi
Periaatteessahan se menee niin, että bruttoansioittesi perusteella maksat tuloveron. Todennäköisesti kokonaisansiosi kasvaa ja se näkyy luonnollisesti progressiossa eli veroprosenttisi nousee.
Kokonaisansiosihan koostuu palkastasi ja eläkkeestäsi jos nostat eläkettä ja käyt töissä.
Jotain pieniä veronvähennysmuutoksia voi tulla riippuen tilanteestasi.- Anonyymi
Tuohan on helppo tarkistaa vero.fi:ssä olevalla veroprosenttilaskurilla. Eläketulo omaan lokeroonsa ja palkkatulot omaan lokeroonsa. Työmatkavähennys lienee ainoa itse annettava vähennystieto yleensä.
- Anonyymi
Jos olet töissä eläkkeellä, tarvitset kaksi verokorttia, toisen eläketuloa ja toisen palkkatuloa varten. Tuo on se helpoin ratkaisu.
- Anonyymi
Jos eläkkeesi on suuri (lue normaali työssäkäyneen) eli noin 2200€, niin helppo todeta, ettei työssäkäynti kannata. Veroprogressio hoitaa päätöksen. Eli ei kannata 3000€ kkpalkalla saada 1200€ lisää. Varsinkin, jos joutuu rehkimään.
- Anonyymi
Onko sinun pakko tehdä työtä eläkkeellä? Eikö olisikin jo aika naatiskella maan ja maailman antimista.
- Anonyymi
Eihän kaikille työnteko ole kauhistus ja pakkopullaa. Jos viihtyy työssä ja kokee sen ’naatiskeluna’, niin miksi ihmeessä sitä ei kannattaisi jatkaa?
- Anonyymi
Kyllä niitä minun tietääkseni sillon verotetaan ihan työtulo verotuksena (molempia)että tosiaan hyvä eläke pitää olla että siitä kannattaa antaa ottaa sen jonkun tekemäsi työtunnin takia töysi verotus...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2114880Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224013Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2273783Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1343072Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583024Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162631Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos652540Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132145