Vaalitentti huikeaa komiikkaa

Anonyymi-ap

Tv:n vaalitentti oli kyllä todella hauska. Orpo yritti olla niin työtätekevä että ja Harkimo söpötti jotain käsittämätöntä raskaasta veronmaksusta firmoille. Unohtui (tai ei tiennyt) että saat nostaa firmasta fyrkkaa vain 28% verotuksella. Ja prosenttimäärä pysyy samana vaikka nostaisit 500000e. Itsellänikin oli firma parikymmentä vuotta ja hauskaa oli.
Yhteiskuntatalous tuntuu olevan täysin vieras ja tuntematon alue ainakin Kokoomukselle. Fyrkan nosto pienellä veroprosentilla ja ehkä vielä käyttäen hallintarekisteriä on taas tutumpi.

Keskusta ei oikein tiedä mitä kannattaa ja mitä ei ja äänestäjäkään ei tiedä sitä. Lisäksi oli aikamoista sekoilua taannoin. Ei siis luotettava puolue jos mieli muuttuu päivittäin.

PS:n ulkomaalaisvihamielisyys ja EU sekä eurovastaisuus sulkee sen omista valinnoista pois. En halua junttisuomea kaikkine ihmeellisine sahureineen. Purrakin antoi väärää tietoa tentissä. Ja väärää tietoa annettiin myös ihan muutama päivä sitten. Ei luotettava puolue, sekoilua.

Jotenkin tuo SDP ja Vasemmistoliitto tuntuvat olevan jalat aika hyvin maassa.
Vihreät hääräävät liikaa ilmastomuutoksen kanssa vaikka ajat eivät ole helpot. Ei hyvä. Tietysti Haavisto on ok mutta se ei pelkästään riitä.
Kristilliset ovat aika epämääräisiä ja uskontoa tai uskontoja ja uskomuksia ei pitäisi sekoittaa politiikkaan.

Epäilen että annan ääneni SDP:lle. Mielestäni se on nykyään sijoittunut politiikkakartassa melko keskelle. Ja Marin kertoo mielipiteensä selkeästi. Oikein hyvä piirre.

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihersosialismi on ihmisten ryöstämistä, siis heidän kannattajansa ovat myös rikollisia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe