Kirstenillä on tukalat paikat. Abhilash on paremmassa tuulessa sekä tuulen suunnan että voimakkuuden osalta. Ero Kirstenin eduksi on enää 160 mpk. Ei mene montaa päivää, kun Abhilash menee ohi, jos tilanne ei muutu.
Abhilashin reitti Brasilian rannan läheltä osoittautui paremmaksi. Sieltä meni edellisessä kisassa myös J-LVDH.
Kielhalen
GGR vko 14
11
195
Vastaukset
- Anonyymi
Vielä on aikaista sanoa, mikä koituu kenellekin eduksi, mutta juuri nyt Abhilash on kyllä käytännössä johdossa, sanoipa träkkeri mitä hyvänsä. Pari päivää menee hitaahkosti Kirstenillä vielä, sitten ehkä helpottaa.
- Anonyymi
Taas syytetään botiksi. Mutta koska Azoreille mennään seuraaavaksi, Abhilash on käytännössä 150 mpk Kirsteniä edellä. Parempia ja vakaampia tuuliakin luvassa.
Siimajalka - Anonyymi
Tilanteet vaihtelevat. 06 Apr 12:00 UTC Kirsten ajaa 19 astetta lähemmäksi oikeaa suuntaa kuin Abhilash. Ehkä Kirstenin peli ei olekaan vielä menetetty?
Kielhalen- Anonyymi
Juu, ei ole peli suinkaan menetetty. Nyt ovat rinta rinnan ja melko samanlaisissa tuulissa. Noin viikon päästä aletaan arpomaan seuraavia pläkiä.
Ja näköjään virtuaalinen JDH on jo jonkun aikaa ollut maalissa.
Siimajalka.
- Anonyymi
Näyttää vähän siltä, että Abhilash ei edes yritä ajaa niin ylös kuin mahdollista, vaan ajaa vauhdilla sivutuuleen, ilmeisesti tarkoituksena päästä nopeasti matkasta säästämästä Azorien korkeapaineen pohjoispuolelle myötäisiin tuuliin. Nopeudesta päätellen Kirsten ajaa niin ylös kuin pääsee.
Kielhalen- Anonyymi
Saatan olla väärässäkin, mutta minulle jäi mielikuva kisan alkuvaiheistakin, että Abhilash ajaa yleensäkin enemmän nopeutta nousun kustannuksella, siis alemmas.
- Anonyymi
Lisään vielä, että 13.-14 päivän tienoille 20° ja 30° leveyspiirin välille muodostuu suuri tuuleton alue, Näyttäisi siltä, että lännessä oleva Abhilash kohtaa sen ensimmäisenä, ellei hän onnistu luikahtamaan siihen mennessä sen pohjoispuolelle.
Silloin saattavat olla ratkasuhetket käsillä, vaikka sekavuutta riittänee sen jälkeenkin.
Siimajalka - Anonyymi
Googlen kääntämänä mailiini juuri tupsahtaneesta raportista, tuota polttoainevuotoa en tiennytkään:
"Kirsten sai Tapion pelastamiseen 35 tuntia työaikalisää ja 30 litraa polttoainetta. Abhilash sai 12 tunnin aikarahan osallistumisestaan varhaiseen pelastukseen, joten se on 23 tuntia Kirstenille. Sitten on harkittava polttoainesakkoja, 2 tunnin sakko jokaisesta yli 25 litran polttoainelitrasta, ja Abhilashilla oli polttoainevuoto aluksessa. Emme tiedä, kuinka paljon polttoainetta hän menetti, ja se voi muuttaa kaiken."
Kielhalen - Anonyymi
Simon on jo kärjessä. Aika hyvin huomioiden n. 3000 mpk menetys haverista.
- Anonyymi
Nyt näyttää minusta jo siltä, että Abhilas vetää tässä pisimmän kooren, jos vain ymmärtää ajella suoraan pohjoiseen. Tällä vauhdilla hän ylittää ylempänä povatun pläkän reilusti ja saa sen pohjoispuolella reipasta myytätuulta ennustejakson loppupuolella Kirstenin hajoillessa tyvenessä.
Viikkopuheluiden perusteella kuulostaa siltä, että Kirsten on kertakaikkisen kyllästynyt tähän kisaan, mahdollisesti koko lajiin.
Siimajalka - Anonyymi
Täytynee taas päivittää arvauksiaan. Kukaan kärkikolmikosta (sis. Simonin) ei juuttune pläkään ennen Azoreita. Kaikilla hyvät olosuhteet, Kirstenillä päivän verran pitempi matka.
(Samaan aikaan kotimaassa: Siimajalan paatista on huppu poistettu, pohjan maalauksen alkuvaiheet suoritettu jo välipäivinä. Vapuksi vesille?)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243178Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172519Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432417- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142045Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717