NATO saa Suomelta venäläisen sotaväen tuhoamisen oppeja

Anonyymi-ap

Suomella on vahvat perinteet siitä, kuinka venäläistä sotakalustoa ja miehistlöä tuhotaan tehokkaasti. Vuosien 1939...1944 sodissa suomalaiset tappoivat noin 600.000 venäläistä.

Natoa kiinnostavat nämä opit. Siitä kuinka vähintään samaan tehokkuuteen pystytään pääsemään nykyaikaisissa sodissa, ja nykyaikaisin välinein.

10

78

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvii aseita venäläisillä on. Paljonhan ne silloo aikanaan meille niitä antoi. Edes omia patruunoitakaan tarvittu.

      • Anonyymi

        Degtarjev pikakivääri oli hankalasta nimestään huolimatta mieluinen ase suomalaisille.
        https://urly.fi/29M9


    • Anonyymi

      Älä naurata.
      Tekivät lopun Natsi-Saksan haaveista maailmanvaltiaina.

      • Lend and lease sooparin ansiosta. Siellä murmanskin rata hehku punaasena ku pyssyjä ja muuta tykötarvesta tuli lännestä.


    • Anonyymi

      Tuntemattomassa sotilaassa Rokka neuvoo nuorempaa vänrikkiä, että "laitetaan varsinainen tuohon syöksyveneen nokalle, ja ajetaan sitten yli". Pitkään piti etsiä, että millainen tuliase se 'varsinainen' on ollut, onko sekin venäläistä sotasaalista.

      Kyse on Maxim-konekiväärin varsinaisesta aseosasta.
      https://reservilainen.fi/app/uploads/2022/11/SA-11_113164_42801.jpg

      Erikseen on 26 lkg Maximin painoinen jalusta, mutta varsinainen on siis se konekivääriosuus.

    • Anonyymi

      Aloittajalle tiedoksi että päivitettyä oppia venäjän armeijan tuhoamisesta on saatavilla Ukrainasta.

      • Anonyymi

        Sotaa käyty Ukrainassa jo runsaan vuoden, kaikkein tehokkaimmilla aseilla.

        Silti vain 100.000 venäläistä on saatu hengiltä. Tää on viidesosa siitä mitä suomalaiset tappoi, vanhoilla 1940-luvun aseillansa.


    • Anonyymi

      Suomessa ei ole elossa yhtäkään henkilöä jolla olisi kokemusta venäläisten tuhoamisesta. Tuhoamista tapahtui talvisodassa ja sen rintamaveteraaneja ei ole yhtään elossa.

      • Anonyymi

        Sotaveteraaneja, eli sodassa mukana olleita miehiä on edelleen 3000 hengen verran. Ikää on kaikilla reilusti yli 90 vuotta, mutta henki pihisee vielä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4155
    2. 67
      3421
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3054
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2529
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      202
      2117
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      781
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    Aihe