Tuona historiallisena päivänä, jolloin Suomi liittyi sotilasliittoon, arvaamattomin seurauksin .
Muistatko missä olit ja mitä teit 4. 4. 2023 - kun Suomi liittyi NATOon ?
Anonyymi-ap
70196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Eikö tämä lässytys jo riitä.
Jaa MISSÄ?... no KÄNNISSÄ tietenkin...
Missä olit silloin kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24.2.2022, täysin arvattavissa olevin seurauksin?
Korjaan: pakotettiin hyökkäämään.
Missä olet silloin, kun Venäjä pakotetaan hyökkäämään Suomeen?
Pitää skitsoidisen luonnevian olla todella vakava, jos pitää itsensä pakottaa hyökkäämään jonkun sivullisen kimppuun. Jos kyseessä olisi yksityinen henkilö, ei siviiliin olisi enää pääsyä Niuvanniemestä.
"Missä olet silloin, kun Venäjä pakotetaan hyökkäämään Suomeen?"
Sillä ei ole mitään väliä, kuolen, kuten sinäkin, aikanani, mutta mitä sen jälkeen tapahtuu, on olelllista. Siinä eivät paljotkaan avemariat eivätkä suitsukkeet auta.
Tässä on oiva kuvaus itänaapurin ongelmasta:
"Pakko-oireinen häiriö (myös OCD, lyhenteenä sanoista obsessive-compulsive disorder) on psykiatrinen häiriö, joka luokitellaan ICD-10 tautiluokituksessa ahdistuneisuushäiriöihin. Pakko-oireita voi liittyä myös muihin psyykkisiin häiriöihin kuten masennukseen. Pakko-oireinen häiriö ilmenee monissa muodoissa, mutta useimmiten se esiintyy potilaan
Nuo Venäjän toistuvat pakonomaiset, ja ritualistiset hyökkäykset milloin kenenkin kimppuun ovat vakavia, mutta ymmärrettäviä, koska etteivät menneisyyden rikokset paljastu, niitä pitää tehdä aina vain uusia ja uusia, eikä kansa tajua muuta kuin "että on pakko."
Sisäpolitiikan syviä ja ratkaisemattomia ongelmia on kätevää hoitaa sotimalla varsinkin, kun kansa ei edes halua tietää totuutta. Se on liian karu.
Meni copypastat ohi lautasen:
Tässä on oiva kuvaus itänaapurin ongelmasta:
"Pakko-oireinen häiriö (myös OCD, lyhenteenä sanoista obsessive-compulsive disorder) on psykiatrinen häiriö, joka luokitellaan ICD-10 tautiluokituksessa ahdistuneisuushäiriöihin. Pakko-oireita voi liittyä myös muihin psyykkisiin häiriöihin kuten masennukseen. Pakko-oireinen häiriö ilmenee monissa muodoissa, mutta useimmiten se esiintyy potilaan pakonomaisina ajatusmalleina ja/tai tapana tehdä joitakin rituaalinomaisia tehtäviä eli pakkotoimintoja, joiden tarkoituksena on suojella ihmistä oletetulta uhkalta tai katastrofilta."
Nuo Venäjän toistuvat pakonomaiset, ja ritualistiset hyökkäykset milloin kenenkin kimppuun ovat vakavia, mutta ymmärrettäviä, koska etteivät menneisyyden rikokset paljastu, niitä pitää tehdä aina vain uusia ja uusia, eikä kansa tajua muuta kuin "että on pakko."
Sisäpolitiikan ongelmia on kätevää hoitaa sotimalla varsinkin, kun kansa ei edes halua tietää totuutta.
Helsingin siirto on vahingoittanut Suomen omaa kansainvälistä asennetta, väittivät venäläiset diplomaatit. Liittyessään Natoon Suomi " on luopunut ainutlaatuisesta identiteettistään ja menettänyt itsenäisyytensä", menettää vuosikymmeniä jatkuneesta liittoutumattomuudesta johtuvan "erityisen aseman kansainvälisissä asioissa" .
Hehhee. Venäläisten "diplomaattien" lausunnoilla on vähemmän arvoa kuin käytetyllä vessapaperilla.
Mutta aina kun pahuuden ja valheen palveluksessa olevat naZit raivoavat ollaan taatusti tehty jotakin oikein. Hyvä!
Pakotettiin? Putin käski ja sotilasjohto pakotti vastentahtoiset nuoret miehet turhaan kuolemaan. Onhan sekin pakottamista.
Venäjä ei tule hyökkäämään yhteenkän NATO-maahan. Ei vaan rysäpöksyillä paukut riitä.
Jos Venäjä hyökkäisi Suomeen niin Nato-jäsenyyden vuoksi siitä tulisi isompi haloo. Muuttaisin heti pois Pirkkalan likellä, koska sinne todennäköisesti lähetetään taktinen ydinlataus.
Kylmän sodan aikana USA maalitti Suomen kymmenin ydinkärjin tehdäkseen Suomesta läpikulkukelvottoman. Se miten meille olisi käynyt ei USAa hetkauttanut pennin vertaa.
Kun edellinen puolustusministeri natsi-Jussi teetätti ohi eduskunnan kauttakulkusopimuksen USAn kanssa joka antaa USAlle oikeudet sijoittaa aseitaan ja joukkojaan Suomen maaperälle (USA laati sopimuksen) niin olemme yhtä valmiita sotaan kuin mitä olimme kesällä 1941 natsi-Saksan liittolaisena. Tämä kaikki on saatu aikaan tunnetun Natottajan Sauli Niinistön aikana. Minkäs koira karvoilleen mahtaa. Kokoomus ajaa Suomen tuhoon eikä näytä oppineen mitään historiasta.
Oikeastaan miksi sanotaan sellaisia jotka kerta toisensa jälkeen toistavat samoja virheitä toiveissaan saada uusi mieleinen tulos? Tällä kertaa kolmen vuosikymmenen uurastus Suomen tuhoksi onnistui.
NATO-niilot oli ilmeisesti suljetulla osastolla- ja ovat vieläkin...
4. 4. 2023
VIRALLISESTI pämppäsin aamupäivästä asti baareissa... loppuillasta ei ole muistikuvia.
Venäjä pakotti itsensä hyökkäämään. Noin. korjattu. oletko tyytyväinen? Putinistit on sitten kyllä yksiä apinoita.
Onneksi osaat kertoa käänteisen totuuden. Kiitos kohteliaisuudesta, me olemme todellisia ajattelevia ihmisiä.
Mene nukkumaan
HERÄTKÄÄ JO - totuuteen.
https://uutisiahauskastijakiinnostavasti.wordpress.com/2020/05/03/mista-voi-tietaa-onko-kotimaasi-satanistien-hallussa/
Varaa aika psykiatrille
Istuin silloin paskalla ja huusin "Bombs away!"
kyykkykakalla ostarin roskiksen takana?
Korjautin eurosuomen valtatien monttuun hajonneen vanteen. Nyt kyllä vituttaa kun turhaan sen tein. Natosuomesta loppuu bensakin.
Kunhan Venäjä tulee "pitämään yllä" slaavilaiseen tyyliinsä Suomen tiestöä, ei enää asvaltissa ole monttuja, kun ei ole asvalttiakaan; eikä varmaan polkupyöriäkään, kun ne on otettu puna-armeijan käyttöön.
Puna-armeija myöhästyisi, kun Wagnerin sakki ennättäisi ensin ryöstöretkelle.
( oikeasti kukaan ei pääsisi rajalta tänne hengissä)
Miksi petät itseäsi jatkuvasti? Rajalta on tullut tänne tuhansia hengissä. Mut sua ei se kiinnosta, koska teet työtä Venäjälle.
On se hemmetin hyvä, että täällä on yks, joka osaa kertoa totuuden käänteisesti.
Suomen valtio lopetettiin tuona päivänä olemasta.
Katsoin median hihhulointia ja sen kummastelua, kun kansa ei tullutkaan torille juhlimaan, ja sekopäisyys oli niin korkealla, että väittivät sen johtuvan vain huonosta ajankohdasta. Totuutta ei haluttu nähdä. Vain kourallinen hyväuskoisia idiootteja vieläpä lapsen kanssa... mut pääsivätpähän julkisuuteen ja lehteen! Kourallinen porukkaa kuvasti hyvin sitä, miten pieni porukka Suomea on ollut ajamassa Natoon. Siellä oli nähtävillä myös Ukrainan lippu kuin enteenä Suomen saavan saman kohtalon - Venäjä pakotetaan hyökkäämään Suomeenkin näemmä?
ei noin.
vaan vastakkaiset mielipiteet estettiin- ja jatkuva kuukausien jatkuva kokoaiakaninen jatkuva NATO NATO NATO UKR UKR UKR NATO NATO NATO UKR UKR UKKR toitotus eli AIVOPESU- MEDIA-aivopseua.
tuon kai tajuaa - oli sitten natosta mitä mieltä hyvänsä-
eli kansa aivopestiin.
Tosin koko poliittinen johto kannatti NATOa- joka oli taas yksi osoitus Suomettumisesta...
Natoa vastustavien kannatus mitattiin juuri vapailla vaaleilla, joten aivan turha urputtaa typeriä valheita. Natoa vastustavat kokivat vaaleissa rökälemurskatappion. Eivät saaneet yhtään kansanedustajaa ja niistä entisistäkin putosi suurin osa.
Kannatuksenne on juuri mitattu äänestyksessä ja todettu olemattomaksi. Tätä faktaa eivät mitkään ryzzänkätyreiden valheet miksikään muutu. Natolla ylivoimainen kannatus.
Miten niin estettiin. Näilläkin palstoilla ryssän trollit olivat varsin aktiivisia. Venäjän "vastakkaisista mielipiteistä" uutisoitiin paljonkin ja jopa Väyrysen ja Tuomiojan ääriryhmistä kuten VKK:sta puhumattakaan.
Poliittinen johtoi kannatti ja 80 % kansasta. Eikä ihme.
Miten niin muka estettiin? Putosivatko Natoa vastustaneet ikkunasta? Tuliko Naton vastustajille 15 vuotta vankileiriä? Kiellettiinkö tai estettiinkö Natoa vastustavia osallistumasta vaaleihin?
Emme elä missään Venäjän diktatuurissa, vaan täällä Nato vastustajat saivat täysin vapaasti mesota ja esittää mielipiteitään niin paljon kuin vain jaksoivat ja kyllä jaksoivatkin. Tämäkin palsta oli aamusta iltaan täpötäynnä sitä suoltamista.
Mutta kun ei ole kannatusta niin ei ole kannatusta. Vaaleissa oli mukana lukuisia Naton vastustamisella avoimesti ratsastaneita puolueita ja ehdokkaita. Jotka eivät saaneet ääniä, vaan menettivät entisetkin paikkansa. Ei auta siinä mikään epätoivoinen selittely eikä valehtelu kun kansa on puhunut.
Ei vaaleissa natosta äänestetty.
Eli kommenttisi taas normaalia nato-valehtelua- jota on vaikea tajuta enää, kun suomi nyt liittynyt natoon- vai eikö kaikki olekaan vielä varmaa?.
ihan puppua.
yhtäkään linkkiä ei ole todisteeksi sinulla.
Juhlapäivä oli eilen, tuli tippa silmään kun katsoin Suomen lipun nousemista salkoon Naton päämajassa. Nöyristely Venäjän suuntaan on nyt mennyttä ja vihdoin " yön synkkä varjo karkoitettu on jo pois".
Homma on toisin päin. Yö on tulossa ja Jeesuksen ristiinnaulitsemisen hetki. Kuten on kirjoitettu, että jos ei näitä aikoja olisi lyhennetty... Tämä hetki tapahtui jo ennen pääsiäistä.
Kuten olen sanonut, nyt eletään aikaa, jolloin tietämättömien ja pahojen jutut kääntämällä toisinpäin, saadaan totuus selville.
`Suomea johtaa kaksi putinisti-natsipuoluetta joilla rupla-venäjä-kytköksiä...
ulise siinä itsenäisyys hymnejäsi tippa silmässä....
kohta on kansalla tippa silmässä kun Pietari-Orpovi pistää 6000 miljoonan säästötoimia köyhimmille että rikkaille riittää enemmän ja että lepomäki voi rikastua vapaasti...?
Sinä harhoissasi houriva huuhaahörhö et tunnistaisi totuutta vaikka se naulattaisiin otsaasi.
Kummalla puolella Jeesus mahtaa olla Ukrainan sodassa. molemmillä puolilla on ortodoksejä sotimassa toisiaan vastaan.
Minun tietääkseni Jeesus ristiinnaulittiin jo n. 2000 vuotta sitten Lähi-Idässä.
Venäjän puolella taistelee paljon myös tsetseenejä jotka ovat muslimeja, joten kyllä Jeesus on varmaankin Venäjän puolella?
Jeesus on meidän luterilaisten puolella mm. suomalaiset - me olemme se oikea Jeesukseen perustuva usko.
Ja seuraavaksi ryntäät ateismipalstalle julistamaan ateismia ja pilkkaamaan "olemattomia" Jumalaa ja Jeesusta?
Ja sinä taas julistat totuutta käänteisesti.
Lumitöitä tein. Kolasin lumikasaa takapihalle. Kyllä se kasa sulaa juhannukseen mennessä.
Natoliittymä on yksi virstanpylväs maan historiassa. Yksi aikakausi päättyi.
Saa nyt sitten nähdä, kuinka tulevaisuudessa käy. Onko sotilaallinen sitoutuminen jo vanhanaikaista?
Putin ei ole ikuinen, mutta kuinka sitten, kun Venäjä normalisoituu? Venäjästä voi tulla aivan demokraattinen valtio, kun valtapolitiikka muuttuu.
Millaiset suhteet voidaan luoda Venäjään, kun Suomi on kuitenkin Naton jäsen? Kuinka asiaan suhtaudutaan sitten Venäjällä tai Suomessa? Entä Natossa? Onko Natolla vaikutusta jäsenmaiden ulko- tai sisäpolitiikkaan?
Venäjästä ei ikinä tule demokratiaa. Orjakansa ei ymmärrä kuin piiskaa,
Tulee tietenkin. Aikaa menee kuten Suomellakin on mennyt, mutta Venäjällä tarvitaan iso muutos. Naapurin kanssa pitää tulla toimeen, mutta se ei voi olla yksipuolista.
Suomella on ollut hyviä aikoja Venäjän kanssa jo kolmisenkymmentä vuotta. Sellaisiin suhteisiin toivoisi paluuta. Suomella on hyvä maine venäläisten keskuudessa.
Mitäs demokratiaa oli pikkugallup-tuloksella suomen natoonvienti?
Niitä pikkugallupeja oli kylläkin yli kymmenen ja juuri äsken oli oikein massiivisen iso koko kansan "gallup" eli äänestys, jossa teidän Natoa vastustavien ryssänkätyreiden kannatus punnittiin. Ja täysin olemattomaksi todettiin. Uikutus ei sitä muuta.
Kumpi hajoaa nopeammin- EU, NATO, USA vai Venäjä?...
... sitä odotellessa kammetaan fasisteja pois vallasta suomessa... Suomi vapaaksi !!!
Mielummin venäläinen, kun suomalainen munarallia harrastava päätön kana!
Se riippuu siitä mitä agressiivinen, arvaamaton, mielivaltainen sotilaallista voimaa ja väkivaltaa ihannoiva venäjä tekee. Jos siat ei ala röhkimään niin ei tässä ole mitään ihmeellistä. Mutta jos puttepossu pelkää natoa yhtälailla kuin näkemiään pieniä natseja pienessä kellarikomerossaan kremlissä, niin se on taas putinin ongelma. Ei se ole ongelma kuin heikolle ja epävarmalla venäjälle. Mutta taas suomihan oli jo tsaarin vallan aikana kasvamassa ja kehittymässä länsimaiseksi sivistysvaltioksi. Sotilaallinen liittoutuminen nyt on vain symboliikkaa. Yya aika oli neuvostoliiton aikaista politiikkaa.
Et ottanut huomioon venäjän mahdollista kiusantekoa uutta vihollista kohtaan esim. 1-5 miljoonan pakolaisen muodossa itärajalla tällaisilla toimilla saadaa tuhottua suomen talous ja turvallisuus?🤔🤨🙄
Eikö venäläisillä ole todellakaan mitään käsitystä omista toimistaan, mitä niistä seuraa?
Jos naton ja venäjän välille syntyy selkkaus suomeen isketään välittömästi ydinasein se tässä saavutettiin ei mitään lisä turvaa päinvastoin?🤦🤦🤦
Yritin saada poistettua autoni mittariin jumittuneen vikakoodin, joka väitti rekkarivalon olevan kaputt. Ei se ollut, olin vaihtanut sen, mutta poikkeuksena edellisiin kertoihin, se vikakoodivalo paloi edelleen. Kaivoin autotallin komerosta 5 vuotta aiemmin mielijohteesta ostamani OBD-lukulaitteen. Se ei toiminut asiallisesti. Kytkin sen mukana olleella USB-piuhalla läppäriini ja päivitin suomenkielelle, kun en osaa muita kieliä kunnolla.
Sitten homma onnistui, ja sain kuitattua vikakoodin pois. Sitten tulin sisälle keittiöön ja keitin kahvit. Samalla kuulin olohuoneesta kun eukkoni kailotti, että Suomi oli liittynyt Natoon.
Edelleen sitä mieltä että suomen on anottava eu avustusta koko irärajan aitaamiseen ja vartiointiin koska nyt on pakko toimia nato intoilijoiden takia?🤔🤨🙄
Helppo muistaa: Katsoin suoraa lähetystä televisiosta.
Tein töitä.
Tiedetty seuraus on se, että Venäjä joutuu jättämään laajenemis- ja puskurivyöhyke höpinänsä Suomen osalta jatkossa väliin. Suomettumisen ja Venäjän suuntaan rähmällään olon aika Suomessa virallisesti päättyi tähän eli erinäinen määrä politiikan kehäraakkeja menetti tärkeimmän ja pääasiallisen argumenttinsa keskusteluissa. Idänkortilla pelaamisen aika on nyt ohi.
Venäjän vasta-isku?:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17810333/poliisioperaatio-virroilla-4-4-2023
eipä tuo mustaa huumoria oleva kommentti tainnut kaukaa käydä- vapaamuurarit tai sarjamurhaaja?
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?f=20&t=38095
oliko 4. 4. myös joku vapaamuurari-salaseurojen huuhailu-päivä?
Onnittelin naapureita NATO-jäsenyydestä. Tein juustokakun persikkapäällyksellä ja hyytelöllä. Kutsuin kahville. Puhuttiin asiasta. Hieno juttu!
Kotona naureskelin ääneen putinistien päättömille pöljäilyille ja epätoivoisille valheille.
Putinin pyllynnuolijat ovat avoimesti toivoneet että Venäjä tulisi "vapauttamaan" Suomenkin. Nyt Naton jälkeen saavat putinistit nuo haaveensa haudata. Onhan se varmaan rankkaa kun tulevaisuudenhaaveet romahtavat, joten putinistien itkupotkuraivareita on tosiaan riittänyt.
En hirveästi ilakoisi jenkit eivät aijo lopettaa laajenemis pyrkimyksiään se tietää suomen joutumista sotaan tulevaisuudessa?🤔🤨🙄
Niin mitä teit? :-D
Juu, olen kuullut, että Uralista itään olevat venäjän osat on jo pilkottu USAn osavaltioiksi. jatkossa jatketaan Tyynelle valtamerelle, josta onkin tulossa USAn sisämeri!
Eipä ole seurauksia näkynyt... Ei arvattuja eikä arvaamattomia. Ootko it nähny?
Koristelimme NATO-hakaristeillä petivaatteita.
Leivoimme koko päivän nato-hakaristin muotoisia joulutähtiä niin kauan että taju lähti,
Me tehtiin myös sirppi ja vasara- pipareita ja ne söi uunin pellillä natsit.
SIIS meillä oli SDP:n viirisapaaminen
eikun piri
piiritapaaminen
Lopuksi joimme Ladamme bensatankin. tyhjäksi, mnam
Olin paskalla.