Toki ymmärrän sosialismin ja eläkkeen

Anonyymi-ap

Ymmärrän toki, että sosialismi on nostanut palkkoja ja eläkkeitä veroilla ja muodostanut nykyisen tulopohjan. Sehän näkyy pelkästään jo siinä, että halpatuotantoa ei voida Suomessa harjoittaa muuten, kuin tehokkaasti koneellistettuna suurilla massoille. Se taas tarkoittaa olemista EU:n jäsenenä näin kaupallisessa ajattelussa. SDP koulutusjärjestelmän uusiminen 2 vuotta ilmaista koulutusta nojaa myös tähän. Jos et ymmärtänyt mitä kirjoitin, niin pidä suusi kiinni, ettet nolaa itseäsi.

Niin, kyllä aikaisempien ikäluokkien korkeista veroista saadaan kiittää nykyisiä eläkkeitä, jotka on melkein keski EU:n tasolla. Veroilla helvetinmoxxxx sosiaalisella pyrokratialla korkea tuloaste on luotu. Samalla on hävitetty monet käsityöalat ja pienyrittäjyys. Pienyritykset pohjautuu usein pimeään työhön. Massa marketit ja tuotanto ja kaikki koulutusta vaativat alat menestyy. Töiden ja liiketalouden keskittymän näkyy kaikkialla maailmassa. Tietenkin palvelualat ja poliittiset sidonnaisuudet liike-elämässä korostuu.. Ei tämä mitään rakettitiedettä ole.

Pyrokratia pyrokratia on luonut nykyisen tason eläkkeet... Kambodza on halpa.. sekä monipuolinen.

15

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vain tuo humalainen sössötyksesi on noloa.

    • Anonyymi

      Kotitalouksien nettovarallisuutta tarkastellessa käy ilmi, että yli 64-vuotiaiden omaisuus on kasvanut nopeasti. Kaikkein varakkaimpia ovat 65–74-vuotiaiden kotitaloudet.
      PERHEYRITYSTEN liitto

      • Anonyymi

        Juuri kerroin samaa... Mutta et tajunnut. Kerroin perustelut ja perusteet tuohon sinun kirjoitukseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri kerroin samaa... Mutta et tajunnut. Kerroin perustelut ja perusteet tuohon sinun kirjoitukseen.

        💩💩💩


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri kerroin samaa... Mutta et tajunnut. Kerroin perustelut ja perusteet tuohon sinun kirjoitukseen.

        Tarinasi oli humalaisen työttömän Kouvolalaisen sopertelua.


    • Anonyymi

      Minä olen ollut yksinyrittäjä, enkä ole tehnyt ikinä pimeää työtä, eikä se ole Suomessa edes nykyisin mahdollista, koska käteistä rahaa ei enää oikeen käytetä missään.
      Olen nyt ollut eläkkeellä vuoden, ja teen edelleen keikkatöitä, koska olen terve ja tykkään työstäni ja olen sinkku.

      • Anonyymi

        Pakosta... Älä viitsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakosta... Älä viitsi.

        Ei, kyllä tulisin hyvin toimeen eläkkeelläkin ja perintöäkin olen saanut kivasti, koska olen ainoa perillinen, mutta tykkään tosiaan työstäni ja sinkkuna ei ole muutakaan tekemistä.


    • Anonyymi

      Kambodza on paskanen kehitysmaa.

      • Anonyymi

        Happamia sanoi Kettu pihlajan marjoista. Toki onhan se hyvä, että on kateellisia ja niin pitääkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Happamia sanoi Kettu pihlajan marjoista. Toki onhan se hyvä, että on kateellisia ja niin pitääkin.

        Kateellinen, siis mistä.😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kateellinen, siis mistä.😂

        Elämästäni... Luuletko, että onni on asua Suomessa, sehän on pakollista velkaisille ja vajaille.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elämästäni... Luuletko, että onni on asua Suomessa, sehän on pakollista velkaisille ja vajaille.

        Kateellinen sun elämästäsi 😂 en edes tunne sinua , heh ,harvat eläkeläiset on velkaisia ja vajaita , mitä sillä sitten tarkoitat, vanhimmissa ikäluokissa on noin 85-90 v on jo dementoituneita , siis niitä ”vajaita”, jos haluaa näin asian ilmaista.
        Siellä Kambodzassa ihmisten elinikä keskimäärin on 68 v ja täällä Suomessa vajaa 90 v., ja kun noin vanhoiksi eletään niin ei ole ihme, että joillekin tulee ja kaikkia tauteja, kuten dementiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa pari faktaa:
        https://youtube.com/watch?v=Es3GGO4i5gs&feature=share

        Tuossa edullisimmat:
        https://youtube.com/watch?v=AV7mjW_WisI&feature=share

        Tuosta listasta puuttuu maailman onnellisimmat ihmiset, Suomi on jo kolmatta kertaa maailman onnelisimpien ihmisten maa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      188
      907
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe