Tätä mieltä minä olen. Pidetäänhän alkoholiakin, kaikista negatiivisista sivuvaikutuksista huolimatta, loppujen lopuksi myönteisenä asiana.
huumeet ovat aivan ok
otl
7661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
on mitä niistä tekee
Perustelu kuulosti vähän epäilyttävältä. Ei todellakaan ole alkoholi kaikkien mielestä myönteinen asia. Sen lyhyen- ja pitkäntähtäimen haittavaikutukset ovat mittavat.
Sitä voisi vaikka kokeilla elää pari vuotta alkoholisoituneen vainoharhaisen ja väkivaltaisen juopon kanssa, ja tulla sitten sanomaan onko alkoholi myönteinen asia.
ei ole pakko asua
suurin osa tykkää viinasta - enkä viitsi edes perustella
Prosentuaalisesti suurempi osa huumeiden kuin viinan käyttäjistä rahoittaa kalliin nautintonsa rikollisin keinoin!
...ja Tämähän johtuu huumeiden laittomuudesta ja kyse on huumeiden ONGELMAkäyttäjistä eli käytännössä heroinisteista.
Siihen on syynsä miksi huumeet ova laittomia. ei niitä ole tehty ihmisten kiusaksi laittomiksi. Huumeet tappaa ja niihin jää nopeasti koukkuu.
Tosin alkoholikin voi tappaa ja siihen voi jäädä koukkuun, mutta se ei ole yhtä vaarallista kun huumeet!
Moikka, tiesitkö että alkoholi addiktoi voimakkaammin kuin heroiini.
Alkoholin vieroitusoireisiin kuolee enempi ihmisiä kuin kaikkiin muihin huumausaineisiin yhteensä.
Addiktiopotentiaalin voit tarkistaa Googlen sivulta ADDIKTIOPOTENTIAALI.