Miten on mahdollista että palkattu taksinkuljettaja ajaa joka päivä?
Naapuri vielä kehuu sillä
Naapuri vielä kehuu sillä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rahan takia. Saa rahaa ajetuista kyydeistä pohjapalkan lisäksi.
Työaikalakia ei noudateta näköjään takseissa vieläkään.
Työaikalaki ei koske yrittäjää, ja palkollisillakin raja on 48 tuntia viikossa. Muusta voidaan sopia paikallisesti. Vuorokautinen lepoaikavaatimus ajovuorojen välillä kuljettajilla kuitenkin on.
Monikaan ei pidä mitään viikkolepoja palkatuista kuskeista. Edes välitysyhtiö ei valvo mitään työaikoja.
Palkkalaki ja työaikalaki velvoittaa maksamaan palkatulle taksinkuljettajalle tuplapalkan pyhänä ja ylityöt aina. Silti niitä ei makseta rengeille eikä valvota.
Myös mm kelakyytejä ja muita yhteiskunnan ajoja ajettaessa allekirjoitettu tilaajavastuusopimus velvoittaa näitä lakeja noudattamaan. Sopimuksien noudattaminen on Suomessa ehtona kyytien suorittamiselle.
Silti näitä rikotaan järjestään.
Sä voit ottaa vaikka kymmenen autoa tohon ja rengit istumaan ilman noita korvauksia ja kukaan ei puutu siihen vaikka se on laitonta.
Tämä on sitä taksiyrittämistä juu.
Kysykääpä Kotkalaiselta Taksiliiton puheenjohtajalta tätä asiaa. Hänellä on useita autoja ja palkattuja kuljettajia niissä istumassa.
Miten palkat kuuluu maksaa taksinkuljettajalle?
Ja kuinka paljon taksinkuljettajalla voi teettää työtä kuukauden aikana?
niin paljon kun jaksaa
kuljettajan vuorokautinen työaika saa olla enintään 11 tuntia vuorokausilepoa seuraavan 24 tunnin yhdenjaksoisen ajanjakson aikana. Jos moottoriajoneuvon kuljettajan työtä ei voida muulla tavoin järjestää tarkoituksenmukaisesti, saadaan vuorokautista työaikaa pidentää enintään 13 tuntiin. Työnantajan tulee kuitenkin huolehtia, ettei työaika ylitä 22:ta tuntia pidennetyn työajan jälkeistä vuorokausilepoa seuraavan 48 tunnin ajanjakson aikana. (TAL 9 §)
Hyvät on sopimukset. Ei yhtään kusetusta pelissä.
Muistakaa kuitenkin pukeutumissääntö, muuten tulee sanktio.
Väärät kengät tai sukat ni pannaa välitys poikki.
Nyt on tiukkaa ja ollaan tarkempien asioiden edessä!
Ollaanko tässä keskustelussa huolissaan taksirengin riistämisestä vaiko siitä, että naapuri tienaa tasihommissa "liikaa"?
3000€ käteen kuukaudessa, iso osa palkasta tulee käynnistä Meilahden sairaala-alueella, meno-paluu kyydeistä.
Eli ajat kassaan yksin reilu 10 000e/kk työaikalakia noudattaen.
Sen takia nuo moniautoyritykset pärjäävät kun kuskit eivät tajua että ovat oikeutettuja palkanlisiin.
Tulos otetaan rengin selkänahasta lain vastaisesti.
Näkyyhän ne tehdyt ajotunnit kuljettajanumerolla mittariraporteista myös jälkikäteen. Helppo tarkastaa nuo yritykset.
Väsyneenä ajamisesta ja sopimuksien noudattamisesta ylipäätään.
Palveluntuottaja sitoutuu noudattamaan näitä lakeja ja sopimuksia.
Tässä tapauksessa kyseessä on välitysyhtiöt jotka ovat luvanneet hoitaa kuljetukset liian edullisilla taksoilla.
Valvontaa ei ole.
Kuljettajille ei makseta palkanlisiä kuten kuuluu.
Minua ei väsytä ajaa länslkotkasta Meilahteen, odotusajan noin 2 tuntia käytän päiväuniin, joten virtaa riittää paluumatkalle.
Päiväunet siinä autossa on työaikaa. Vapaa-ajalla kuljettajalla pitää olla sosiaalitilat käytössä. Ja tauon pituus kesken työvuoron vähintään neljä tuntia, jotta palkanmaksu voidaan keskeyttää.
Miksi maksetaan vain provisiopalkka jos laki ja sopimukset velvoittaa maksamaan lisät myös?
Huijausta se on sekin. Kiskontaa suorastaan ja ilmaisen työn teettämistä.
Niin ja nämä ovat näitä virallisia takseja nämä
Melko väsyneen oloista porukkaa taksikuskit ovatkin. Harvemmin jaksavat edes vilkkua käyttää.