Tarkistin Kelan laskurilla, ei oo toimeentulotuki eikä työttömyyskorvaus vähentyneet yhtään, vaikka sosialistikommunistihallitus erosi jo monta kymmentä tuntia sitten.
Tuleeko sitä muutosta vai ei? Naapurin työtön vihreiden äänestäjä virnuili käytävässä kun tuli vastaan. Perkuleeks että pisti mun niin vihaksi.
Hukkahanko mun ääneni ny meni??!!
Tuleeko sitä muutosta vai ei? Naapurin työtön vihreiden äänestäjä virnuili käytävässä kun tuli vastaan. Perkuleeks että pisti mun niin vihaksi.
Hukkahanko mun ääneni ny meni??!!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ahkeruus palkitaan. Sano sille viherkommarille että menee kaivaa roskiksia. Siellä kun löytyy vihreää.
Se on tuota noin niin, ettäkö heti kun hallitusohjelma on hyväksytty ja hallitus on kasassa, niin alkaa leikkausten suunnittelu. Viimeistään syksyllä alkaa leikkaukset, mutta pääasiassa ensi vuoden alusta . Ja tulet yllättymään...ääni meni ihan hukkaan, että kun huomaat millaisia leikkaukset on sinun kohdalla, suo "vituttaa kuin pientä oravaa"
Miten ne ny muhun vaikuttais, mä mikään loinen ole?
No sehän oletkin pieni orava...hehheh
"Ei näy Kelan-tuet laskeneen"
Lasku alkaa heti, kun Orpo pääsee ministeri-Audiin ja painaa indeksijarrun pohjaan.
No jos vielä näät sitä naapurin vihreetä ituhippiä niin voit varovasti varoitella että tuet juoksee nyt niin kauan kun noita Marinin velkarahoja on vielä jäljellä.
Nuija.
Kannattaa muistaan Purran eläneen sossuin tuilla huomattavan osan elmästään,
Mitäs sitä vttuile persuille ylläpidon suojeluksessa palstan Purraa vainoavalle antipersuluotsille muuta?
Mihin me oikeesti näitä tukia tarvitaan. Ei mulla periaatteessa oo tukia vastaan, mutta kun tukimenot koko ajan kasvaa ja kasvaa ja niistä on tullut jo ihan älytön riesa. Suomessahan on köyhistä pidetty huolta jo ensimmäisestä vaivaistaloasetuksesta lähtien. Mutta nyt tuesta on tullut itsetarkoitus ja voima joka etenee muusta yhteiskunnasta riippumatta, joka tuhoaa kaiken elinvoiman. Ärsyttää jo san toimeentulotuki, kun toimeen tulo tulee palkasta, eikä meillä koskaan oo ollu näin hyviä palkkoja lukuunottamatta ehkä ns. hulluja vuosia.
jääkö sinulle 10e käteen päivässä kuten toimeentulotuesta maksimissaan? Minkä vihervasurit työmarkkinatukea korotti sen kepu toisaalta leikkasi pois lopputuloksella plus miinus nolla. Se niistä tukien kasvuista. Orpo leikkaa mm. asumistuesta vaikka huulipuna leikkasi siitä jokaisen hallitusvuoden aikana. Sipilä leikkasi määrissä että sossusta käskettiin hakemaan perustoimeentukotukea koska tulotaso on kiitos edellisen 40e/kk alle lakisääteisen minimirajan. Huulipunan lopettaessa 60e/kk. Saa nähdä onnistuuko Orpo leikkaamaan määrissä että olen oikeutettu hakemaan joka kk 100e lakisääteisen minimirajan täyttyiseksi?
Huulipunan vekselit menee maksuun jo seuraavan hallituksen aikana mikä tarkoittaa sitä, että leipäjonot saa paljon lisää asiakkaita.
Itsessään mä en kenenkään tukia vastaan oo ja ei varmaan ne yksittäisen ihmisen tulot oo noussu, mutta järjestelmä itsessään vie rahaa enemmän ja enemmän. Köyhyyttä kun voi poistaa mm. tarjoamalla edullisempia asuntoja. Mä ite en voi autismin takia käydä kokoaikatöissä. Mutta mä saan kuitenkin vuokrafirmasta sen verran että tuun toimeen ja tää siks kun mulla on edullinen soluasunto.
kyllä pian hymy hyytyy 🤣
Ja Orpo leikkaa as.tuesta jopa sos.etuuksista vaikka huulipunan saldo oli se, että työttömän käteen jää toim.tulotuen korotuksesta huolimatta vähemmän näppiin mistä kepu piti enemmän kuin hyvän huolen.
Persujen ahkeruus on häämästyttävää. Vastaavaan eivät muut pysty, kun on kyse kaljaosastolle ryntäämisestä aamulla kello 9.
Aloituksen tehneeltä fattapersulta ihan hillittömän tragikoominen puklautus.