18 maakauntaa liikaa. Yli puolet puretaan

Anonyymi-ap

Perimmäinen syy miksi Keskusta lähti Rinteen hallitukseen, oli tilaisuus saada 18 maakuntaa. Valitettavasti se on hyvin vahingollinen koko Suomelle ja keskustalaiset kunnat tulevat kärsimään siitä eniten. Mielenkiintoista on nähdä kuinka moni pudonneista kansanedustajista on kohta jossakin hyvä palkkaisessa virassa maakuntahallinnossa. Ennustan että melko moni, tosta tulee olemaan kuntalaisten kohtalo.

13

126

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko maakuntahallinto pitää lakkauttaa tehottomana kalliina idiotismina.

    • Anonyymi

      Hillittömät kustannukset niitä ylläpitää ja lopulta pakkoliitokset.

    • Anonyymi

      Tarkoittanet hyvinvointialueita, jotka Rinteen-Marinin hallitus perusti? Niitä on 21 ja vastaavia sote-tehtäviä hoitavat Helsingin kaupunki ja Ahvenanmaan maakunta mukaan lukien yhteensä 23.

      Maakuntia Manner-Suomessa on mainitsemasi 18 ja Ahvenanmaa mukaan lukien 19. Ne on perustettu nykymuodossaan 1990-luvulla.

      En usko, että hyvinvointialueita lähdetään yhdistämään ainakaan alkavalla hallituskaudella. Ennen tuollaisia päätöksiä katsotaan muutaman vuoden ajan, kuinka uudet alueet toimivat alue alueelta.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Ei tuleva hallitus tule purkamaan uuden Soten infrastruktuuria, koska se kaataisi Kokoomuksen velkakurilinjan välittömästi. Jos rakenteita tullaan jatkossa yhä tiivistämään, se lienee useampien hallituskausien takainen juttu. Joitakin palvelutasoa laajentavia päätöksiä todennäköisesti saatetaan viedä läpi vaikka niilläkään ei periaatteessa ole mitään merkitystä lopputulokseen, koska maakunnilla on jo nyt mahdollisuus käyttää yksityisen sekä kolmannen sektorin palveluja täydentämään julkisen palveluja. Odotettavissa olevat muutokset kohdistuvatkin todennäköisimmin palveluseteleihin sekä Kela-korvauksiin.


    • Anonyymi

      Tervehdyttäminen on julkishallinnon palkkapolitiikan mukaisesti aloitettava kunnanjohtajien palkkojen puolittamisella, koska vastuu ja työmäärä on puolittunut ja siten työn rasittavuus on puolittunut.

    • Enemmänkin. Yksi maakunta nimeltä Suomi riittää.
      Vittu hei Pysty menikö ihan putkeen?

    • Anonyymi

      Maakunnat edellä viety sote oli Kepun viimeinen kosto suomalaisille.

      • Anonyymi

        Ei ole kepusta enää edes apupuolueeksi.


    • Maakuntamalli on älytön ja vahingollinen ratkaisu. Valitettavasti sen kanssa jouduttaneen elämään vielä pitkään. Kalliiksi tulee suomalaisille. Kepu on ollut äärimmäisen vahingollinen puolue Suomen veronmaksajille. Hyvinvointialueita tultaneen yhdistämään ajan kanssa. Onneksi edes pitkässä juoksussa. Voi olla, että siihenkin tulee hidasteita, jos Kepu pääsee taas mukaan hallituskuvioihin neljän vuoden päästä. Tuskin tämäkään hallitus kummoisia muutoksia saa aikaan.

      Sotesta ovat vastuussa Kepu ja Antti Rinne. Rinne antoi kaikessa periksi Kepun vaatimuksille houkutellakseen sen hallitukseen ja tässä on sitten tulos. Kun maakuntaveroakaan ei vielä tule, valtion piikki on loputtomiin auki. Kyllä siihen miljardi toisensa perään uppoaa. Epäilen, että se syö tämän hallituksen 6 miljardin säästöohjelmaa hyvin tehokkaasti. Kun sairastavuus on suurinta entisessä Kepulandiassa, se pakottaa jatkaan epätervettä terveydenhoitomallia.

      • Anonyymi

        Hienosti kiteytetty maakuntamallin ydinongelma, kepu on ylivoimaisesti kallein puolue veronmaksajille ja ongelma meidän kilpailukyvylle.


    • Anonyymi

      Suomessa on liikaa kuntia,puolet pois heti,pikkukunnat elää vain valtion tuilla.

      • Anonyymi

        Isot kunnat elättäköön pienet kunnat. Valtio pois välistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isot kunnat elättäköön pienet kunnat. Valtio pois välistä.

        Lähetämme pikkukuntiin jättisummat rahaa ja siksi yritämme tehdä useampaa työtä aamusta iltamyöhään. Emme pysty enää enempään rahanlähetykseen, sorry.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      17
      439
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      413
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      411
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    10. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    Aihe