Punavihreiden katastrofi ei selity taktisella äänestämisellä

Anonyymi-ap

Lappi on suomalaisen ”korpikommunismin” sydänmaita. Köyhälistöä edustanut vasemmistoliiton edeltäjä SKDL oli aikoinaan Lapin suurin puolue.
Vasemmistoliitto menetti ainoan kansanedustajansa Lapista. Puolueen kannatus putosi vaalipiirissä 4,2 prosenttiyksikköä. Vasemmistoliitto menetti eduskuntavaaleissa viisi kansanedustajaa.

Markus Mustajärvi saattoi jäädä Lapin viimeiseksi vasemmistoliiton kansanedustajaksi. Vasemmistoliitto ja vihreät hävisivät eduskuntavaalit. Tappioita on selitetty niin, että punavihreät äänestäjät ryntäsivät äänestämään ”taktisesti” Sanna Marinin SDP:tä. Tarkempi arvio viittaa siihen, että puolueiden ongelmat ovat syvemmällä.
Kuntakohtainen tarkastelu viittaa siihen, että vasemmistoliiton menetykset ovat syviä.

Kemissä vasemmistoliitto menetti 8,2 prosenttiyksikköä kannatuksestaan. SDP sai lisäkannatusta 3,6 prosenttiyksikköä. Perussuomalaisten kannatus nousi 6,5 prosenttiyksikköä. Vasemmistoliitto jäi ”punaisessa linnakkeessakin” kolmanneksi.
Kittilässä vasemmistoliiton kannatus romahti yli 21 prosentista alle yhdeksään prosenttiin. Samaan aikaan perussuomalaiset yli kaksinkertaisti kannatuksensa ja keräsi yli neljäsosan kaikista Kittilän äänistä.
Vuonna 1983 taistolainen kansanedustaja Esko-Juhani Tennilä pudotettiin SKDL:n ehdokaslistalta Lapista. Tennilä keräsi yksin liki 15 000 ääntä – ja meni läpi.
duskunnan jättänyt Markus Mustajärvi ei ole Tennilän kaltainen sosialistilegenda, mutta saattaa silti jäädä vasemmistoliiton viimeiseksi kansanedustajaksi Lapissa.
Vastaava äänten siirtymä pois vasemmalta näkyy myös muilla syrjäseuduilla, kuten Kainuussa.

Korpikommunismi näyttää kuolleen. Perussuomalaiset on noussut syrjä-Suomen hallitsijaksi.
Onko vasemmistoliitto enää kansallinen puolue? Se menestyy Helsingissä ja Turussa nuorten feministien johdolla, mutta kärsii tappion toisensa jälkeen vanhoilla voima-alueillaan.
Entistä useammasta vaalipiiristä vasemmistoliitto ei saanut yhtäkään kansanedustajaa. Iso osa Suomesta on kokonaan ilman puolueen edustajia.
Vasemmistoliiton mieskansanedustajien määrä putosi seitsemästä kahteen. Muutamat vaalit sitten vasemmistoliittoa pidettiin ”ukkoutuneena”.

Vasemmistoliiton toinen ongelma on se, että sen kannatus ei säteile Helsingistä edes naapurikaupunkeihin.
Espoossa asuu yli 300 000 ihmistä. Vasemmistoliiton eniten ääniä saanut espoolainen ehdokas sai alle 700 ääntä.

Vihreiden tuho on vasemmistoliittoa totaalisempi. Puolueen kannatuksesta leikkautui peräti 4,5 prosenttiyksikköäVihreät kiukutteli sosiaalisessa mediassa ennen vaaleja. Pitää äänestää arvojen mukaan, ei ”taktisesti”, viesti kuului. Vihreiden entiset kannattajat palkitsivat puolueen murskatappiolla.
Vihreät on viimeiset 40 vuotta ollut puolue, joka on tuomittu suuruuteen. Vahva nuorisokannatus ei ole realisoitunut, vanhimmat vihreät nuoret ovat eläkeiässä ja puolueen kannatus on taas seitsemässä prosentissa. Ja nyt perussuomalaiset on noussut nuorison ykköspuolueeksi.

Vihreiden kannatuskatoa on selitetty sillä, että se ei ole tarpeeksi porvarillinen. Keskiluokka ei halua äänestää punavihreää, vaan ”järkivihreää” liberaalia. Vihreillä ei ole oikotietä pois ahdingosta, valittiin puolueen johtoon kuka tahansa.

7

182

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmankos Li Andersson sanoikin Tv:ssä "vituttaa kuin pientä eläintä"

    • Anonyymi

      Pieni valittava eläin ei puhutellut Lapin erämaissa

      • Anonyymi

        vituttaa kuin pientä eläintä


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kovat oli vaalit vasemmistolle ja vihreille. Niin kovat että johtajien mahdoton jatkaa. Bile-Sanna jo sanoi itsensä irti jota seuraa Ohisalo ilmasto konttorista. Saman tekee Li Andersson, joka jo tokaisi "vituttaa kuin pientä elintä ".
      Korpikommunistit käy vähiin, samoin nappaskenkä kommunistit on tuhoon tuomittu.
      Vihreät seuraa kuin hai laivaa.

    • Anonyymi

      Laitoin vastauksen, että tääll punavihreät vaatineet heroiinin vapauttamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      829
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      23
      819
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      160
      818
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      779
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      728
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      37
      586
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      475
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      465
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      11
      458
    16. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    17. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      111
      455
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      451
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      438
    20. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    Aihe