Missä takapajulassa Hyrynsalmi oikein on?
Eihän täällä pääse ihmiset enää ulkoilemaan.
Kadut ovat niin hoitamattomassa kunnossa. Aurinkoiset kelit olis, kuka vastaa jos jotain sattuu liikkuessa.
Eihän täällä pääse ihmiset enää ulkoilemaan.
Kadut ovat niin hoitamattomassa kunnossa. Aurinkoiset kelit olis, kuka vastaa jos jotain sattuu liikkuessa.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Elä tee sitä virhettä että liikut,liike tappaa.
Niin tekee tuolla menolla. Olet sinä ihan samaa mieltä.
Olen Pääsiäislomalla kiitos!
Yrittäjät lähtee heti liikkeelle kun vaan lupa annetaan.
He ei ole lomalla.
Mihi ihmiset ei nyt pääse ulkoilemaan?????
Tyhmä kysymys on sinulla.
Ei pijä periä verojakkaan jos ei tuomosta voi tehä että ajaa polanne pois.
Ei pidä tuhlata verorahoja polanteisiin.
Ja ei kannata silloin maksaa palkkojakaan
Aurinko sulattaa lumen omia aikojaan, pienet tuntuu murheet olevan...
Sinä ja sinun aurinkosi,et kyllä ymmärrä nyt mitään.
menisit tarpomaan tuonne , kommentoi sen jälkeen mitä näit.
Kartta kertoo mitä kunta (= kuntalaiset) tukee.
https://www.hyrynsalmi.fi/images/Talvikartta_2022.pdf
Sinne kankkulankaivo kukkulaan uppoaa kaikki kuntalaisilta tulevat vero eurot.Kalliita on päälliköiden "ilmaiset lounaat ja laulujen lunnaat".
Pahalta näyttää onhan tuo aivan järjetön yhtälö jos 2000 asukkaan.kunnan pitää hoitaa tuommonen talviverkosto. Ei sitten järjen häivää , palkaksi siitä saadaan hoitamattomat kadut ja tiet kylällä. Tuolla nyppylällä on varmasti tarpeettomia reittejä joissa käyttöaste varmasti lähellä nollaa kesänä talavesa.
Kylällä vielä kuitenkin kokoajan on liikettä.
Ja jos tuo yhtälö yritetään sillä kasata että kuritetaan kyläläisiä niin onse täysin per..cstä. maksakoot polokunsa ja kunnossa pidon omillaan , ei köyhän kunnan rahoilla. Me tarvitaan rahat omaan toimeen tulemiseen.
Tuo ei ole mikään puolustus. Kadut pitää olla kunnossa
Rahat täytyy riittää myös taajaman kunnossa pitoon.
Veroja maksetaan kuntaa, ei me kuntalaisetkaan olla mitään hylkiöitä.
Winter is coming
Mootorikelkka reiteihin rahat menneet. Onko matkailu näin pyhää???
Hyvät kelkkareitit ovat totisesti tarpeen sekä paikkakuntalaisille, että matkailijoille!
Ei ole.
Elättäkää kaikki kotiin ne jotka saa toimeentulon talvireittien ja kelkkaurien kunnossapidosta.
On varmasti paljon halvempi ratkaisu kunnalle ja veronmaksajille. Erotuksella pitäkää kylän tiet ja kadut kunnossa. Ja siitä jää varmasti vielä mäen työntekijöillekin elanto.
Lari Heikkinen vastaa katujen hoitotöistä. Viestiä hänelle menemään.
Kyllä ne loskat ja jää kokkareet sulaa noista sivuteiltä kun aurinko sulaa. Alkaa ajako kovaa ettei iskarit mene rikki. Nyt pitää nauttii kevät pääsiäisestä😊
Ei senttiäkään mihinkään jonninjoutavaan tien hoitoon, kunnon autolla ja renkailla pääsee ilman aurauksiakin, rahan haaskuuta!
Entäpä mitä sanot , jalankulkijoista. Kuka korvaa jos kinttu menee poikki.
Eikä kaikilla ole varaa ostaa kunnon autoa.
On siinä taas eräällä mielikuvitusta.
Kunnon kengät jalkaan, nastakengät tai pohjiin nastat jos on liukasta. Ei kait se niin vaikeaa ole? Potkukelkka toimii myös tukena. Entäs mönkijä jos autoon ei riitä varat?
Miksi pitäisi mitään korvata puupäille jotka eivät pystyssä pysy? Ei sitä ennenkään oo kukaan mitään korvannut jos ihtesä teloo, ei kai se oo kunnan vastuulla, sinun mielestäsi pitäsi varmaan saaha siitäkin korvaus kunnalta jos menee tikku sormeen.
Piikki pohjat kenkiin niin sillä kyllä pääsee turvallisesti kulkemaan pitkin jalkakäytäviä. Se sijoitus ei maksa kun 25e
Kävin vaihteeksi tekopitäjässä, Hyrynsalmella. Varsinkin sivukadut oli kauheaa möykkelikköä, polanneta ja vettä. Ei kauaa kehdannut pilistä ajella, kun piti lähteä pois. Jouset, nivelet ja koiranluut menee äkkiä tuollaisessa ajussa ja ne on niin pirun tyyriitäkin.
Eikö mistään löydy tiekarhua ajamaan jäätynyttä hölösettä pois?
Koiranluut ei maksa paljoa, alle 30 pari, anna mennä vaan,
Eihän täällä oo yhtään sivukatua, eli valehtelit.
Tekopitäjässä on erittäin huonolla mallilla katujen hoito. Nyt alakaa aurinko ja kevät jelpaamaan.
Miksi sinne sivu kadulle pitää mennä edes ajamaan?
Keväthän tuo routavauriot, taiat olla pääkaupunkiseudulta! 😂
Just niin, pöljä pittää olla jos sinne pakkautuu.
Auringonvalo aiheuttaa syöpää pysykää sisällä
Kyllähän nuo auramiehet ajoivat eilen .mutta eivät raskineet simmakkia alas laittaa kun terät kuluvat ja polttoainetta menee liikaa.
Ei se tuo loska jaksa penkalle nousta aurasta millään, jos ei aja kaheksaakymppiä. Ja alusterä toimii kunnolla vasta kiinteämpään tavaraan, loska rylläytyy vain terässä eikä lähde mihinkään.
Hullu pittää olla jos simmakin alas laskoo, et tiiä aurahommista mitään!