SDP epäonnistui ehdokasasetteluusa

Jos Sanna Marin olisi ollut ehdokkaana Uudeltamaalta niin SDP olisi ollut vaalien voittaja.

"Toiseksi syyksi Soini mainitsee vaalipiirien ehdokasasettelun ja ”kunnon rahoituksen” avulla onnistuneen kampanjoinnin."
12124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

SDP:ssä on tiedetty jo pitkään, että Marinin kaltaiselle hahmolle Uusimaa olisi ollut oikea vaalipiiri.

Jälkiselittelyissään demareiden on turha vedota siihen, että Marin ei ole uusmaalainen. Ei ole juuriltaan Sauli Niinistökään, mutta niin vain kokoomus asetti varsinaissuomalainen vuoden 2007 eduskuntavaaleissa ehdolle Uudellamaalla – ja tulos on yhä merkittävä kappale Suomen poliittista historiaa.

Niinistö keräsi 60 563 henkilökohtaista ääntä, joiden voimalla kokoomus sai Uudenmaan vaalipiiristä yksitoista kansanedustajaa.

Äänestä
  • Uudellamaalla annettiin 567 000 ääntä. Yli kymmenesosa potista on noin 60 000 ääntä. Jos SDP:llä olisi ollut aivan kaikki pelissä, Marin olisi mittauttanut suosionsa maan suurimmassa vaalipiirissä. Maksimaalinen riskinotto olisi voinut tuottaa Niinistön suosion kaltaisen jättipotin ja demareille 2–3 lisäpaikkaa.

    Äänestä

  • Sauli Niinistö on asunut pk seudulla pitkään, taitaa vieläkin olla ns siviilikoti Espoossa? Ja Niinistö sen verran tunnettu ja fiksu mies että saa ääniä missä vaalipiirissä tahansa.

    Äänestä

  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    💋 ­­N­y­­m­­f­o­m­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17817361l

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Sen sijaan Uudeltamaalta oli ehdokkaana Antti Rinne!

"Antti Rinne sai Uudeltamaalta reilut 3 500 ääntä eikä onnistunut uusimaan mandaattiaan jatkaa eduskunnassa."

Ajatelkaa jos Sanna Marin olisi ollut ehdolla kuinka monta kansanedustajaa SDP olisi saanut Uudeltamaalta. Ne lisäpaikat olisi ollut pois Kokoomukselta ja Perussuomalaisilta.

Äänestä

Suomen pelastus että kävi kuten kävi .
Sitäpaitsi ei sitä Marinin huutamista ja huitomista olisi enään yhtään enempää jaksanut katsoakkaan .

Äänestä

Olisi ollut mielenkiintoinen tilanne.

SDP 46 kansanedustajaa
Kokoomus 46 kansanedustajaa
Perussuomalaiset 45 kansanedustajaa

Äänestä

Mutta kun SDP ei voittanut. Hähähähää

Äänestä
  • Niinpä , se oli tällä kertaa Suomen pelastus .

    Äänestä

jabba hutt on kaksinaamainen pullaukko 🤣

Äänestä

Vihervasemmistolaiset on suomen musta surma.

Äänestä

Enpä usko.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos Sanna Marin olisi ollut ehdokkaana Uudeltamaalta niin SDP olisi ollut vaalien voittaja.

"Toiseksi syyksi Soini mainitsee vaalipiirien ehdokasasettelun ja ”kunnon rahoituksen” avulla onnistuneen kampanjoinnin."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu