Vakuutusyhtiöt kiduttaa

Anonyymi-ap

https://www.suomi24.fi/viihde/sofia-loukkaantui-tyotapaturmassa-vakuutusyhtio-leimasi-huijariksi-kieltaytyy-korvauksista?ref=s24

Tässä yksi esimerkki. Vakuutusyhtiö ei usko puolueettomia lääkäreitä.
Minä olin aikanaan vakavassa työtapaturmasa missä työnantajan puolelta rikottiin turvallisuusmääräyksiä.
Leikkaavat kirurgit ennustivat että jalkani paranee noin 5-6 vuoden kuluttua leikkauksista, 10 leikkausta yhteensä.
Nyt on tapaturmasta kulunut reilusti yli 20 vuotta ja koko ajan jalkojen tilanne, varsinkin toisen jalan tilanne mennyt huonompaan suuntaan. Varsinkin nyt kaksi viimeistä vuotta jalan tilanne huonontunut niin että hirvittää. Mikään ei auta.
Opiskelun uuden ammatin ja kävin myös työssä 3v, söin tramalia ja päälle panacodia että kykenin olemaan työssä ja odotin sitä että jalat paranee niin kuin kirurgit oli luvannut. Välillä jouduin olemaan työkyvyttömänä ja lisää leikkauksiakin tekivät.
Vakuutusyhtiö oli sitä mieltä että olen täysin työkykyinen vaikka toisessa jalassa vain puolikas jalkaterä. Proteesit ei toiminen koska jalkaterä turpoilee jos paljon paikoillaan, kävelemään kun en kovin paljon kyennyt enkä seisoskelemaan.
Töissä kävin ja ennen työpäivän alkua kävin tiputuksessa koska oli jalassa tulehdusta. Kanyylineula oli ranteessa työpaikallakin. En suostunut enää jäämään sairaslomalle koska vak.yhtiö väitti että olen täysin työkykyinen. Ajattelin että hakekoot koneen edestä pois ambulanssilla.
Sitten tuli käänne kun työpaikkalääkäri olikin nainen. Hän sanoi ettei tuo peli vetelee ja aikoi ottaa asiakseen. Otti valokuvat jaloista joista valui verta ja lähetti vakuutusyhtiöön. Pääsin heti tekemään ainoastaan kolmea päivää viikossa töitä. Sitä tein puolitoista vuotta. Tilanne sen kuin paheni ja lopulta pääsin tapaturmaeläkkeellä.
Vakuutusyhtiö kiusasi yli kymmenen vuotta, korvauksia ei kuulunut ajallaan, ei nekään korvaukset jotka piti vakuutusyhtiön maksaa kun tapaturman jälkeen palkkani pieneni. Välillä eivät hak.yhtiössä tienneet missä paperini oli. Vajaalla palkalla ei pärjännyt. Psyyke oli kovilla ja minulle puhkesi paniikkihäiriö joka meni todella pahaksi. Siihen ei auttanut muu kuin maksimimäärä tramalia. Autolla piti ajaa työmatka ja käyttää työssä konetta mitä ei olisi saanut käyttää kolmiolääkkeiden kanssa.
Näin toimi Pohjola..teki minusta lopulta hermoraunion.
PS. Älkää koskaan suostuko menemään sellaisen lääkärin vastaanotolle minkä vakuutusyhtiö määrää. Jos mahdollista niin valitkaa oma lääkäri.

0

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Keitä täällä on??

        Kertokaa nimenne!! 🤔
        Ikävä
        123
        1205
      2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

        Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
        Ikävä
        89
        884
      3. Mitä sanoisit

        juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
        Ikävä
        87
        767
      4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

        Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
        Kuhmo
        19
        736
      5. Mitä hyvää

        Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
        Ikävä
        93
        707
      6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

        Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
        Kotimaiset julkkisjuorut
        282
        692
      7. Ei enää kauaa rakkaani

        Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
        Ikävä
        109
        626
      8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

        Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
        Ikävä
        32
        583
      9. Oletko miettinyt sitä

        Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
        Ikävä
        49
        543
      10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

        Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
        Suomussalmi
        115
        511
      Aihe