10.04.23 klo 17.23: Tyhjillään olevassa Hotelli Savonsolmussa syttyi tulipalo Toikantiellä. Palo on useassa yläkerroksen huoneessa eikä leviämistä ole saatu vielä estettyä. Palosta leviää ihmisille haitallista savua Pieksämäen keskustan suuntaan. Paloalueella liikkumista on syytä välttää. Tilanteen alkuvaiheessa katolta pelastettiin yksi henkilö ja hotellin ensimmäisestä kerroksesta tikkaiden avulla kaksi lasta.
Hyviä harrastuksia taas Mäen nuorilla.
Hyviä harrastuksia taas Mäen nuorilla.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Voi tulla jollekin hieman maksamista. Vaikka hotelli tyhjillään mutta silti voi olla että joku vaatii rahaa vahingoista.
Vaikka ovat todennäköisesti alaikäisiä niin korvausvastuu on kuten oli urheilukentän rakennuksen polttajallakin.
Selville kyllä saavat sytyttäjän. Vanhemmat voivat alkaa rätnäämään kuinka monta kymmentä tuhatta voi tulla vahingonkorvauksia.
Räknäämään - ruotsiksi räkna (’laskea’).
Ylä-Savossa sanotaan rätnäämään.
När man har räknat,kommer att kosta honung.
Saadaan taas keskustelua tähänkin foorumiin. Popparit esille.
Pieksämäki 10.04.2023 17:23:01 rakennuspalo: keskisuuri
Tyhjillään olevassa Hotelli Savonsolmussa syttyi tulipalo Toikantiellä. Palo on useassa yläkerroksen huoneessa eikä leviämistä ole saatu vielä estettyä. Palosta leviää ihmisille haitallista savua Pieksämäen keskustan suuntaan. Paloalueella liikkumista on syytä välttää. Tilanteen alkuvaiheessa katolta pelastettiin yksi henkilö ja hotellin ensimmäisestä kerroksesta tikkaiden avulla kaksi lasta. https://www.lansi-savo.fi/paikalliset/5852774
Meidän kiltit lapset..
Ja mun lapsi on epänormaali kun ei viihdy riehumassa kylillä...
Minun kaksi 14 vuotiasta poikaani pelasi koko illan kotona konsolipelejä ja viihtyivät hyvin yhdessä.
Aivan, hehän eivät muhun kykene. Kyykkyyn jos laskeutuvat min eivät jaksa ponnistaa itseään ylös.
Ovat kuule aivan hoikkia ja 185cm pitkiä ja pelaavat sählyä viikoittain kavereiden kanssa.
Onneksi eivät viihtyneet steissillä riehumassa kuten jotkut.
He ovat hienoja nuoria. En tykkää ilkeistä pennuista kylillä ja asemalla räkimässä. Pikkulumppuja ja paskajonneja.
"Minun kaksi 14 vuotiasta poikaan"
Kaksoset? 🙂 🙃
Ja vetivät käteen.
Täysin ymmärrettävää että kaksosilta löytyy se paras kaveri aina siitä viereltä, joten kiinnostus lähteä hakemaan kavereita ja jännitystä kaupungin kaduilta iltaisin ei ole niin suuri.
Onko tuhoajapennut sitten jotain sankareita??
Vetää ne tuhoajanuoretkin.
Niin pelas sen jälkeen kun olivat käyneet asialla.
Voi siellä olla ainuisetkin
Lapsia ne oli puskaradion mukaan,katolla ollut siellä kirjoitti.
Tekijät olis hyvä saada kii.
Eiköhän ne ole saatu kiinni kun palokunta pelasti heidät katolta.
Eivät olis pitäneet kiirettä.
Se on Pieksämäellä siinä ja siinä että pystyivät edes yrittämään pelastusta niinkin korkealta. Palokunnan kalusto kun on niin puutteellista täällä.
Kyllähän sen rakennuksen korkeus palon aina laskeutuu.
Ei täysin betonista tehty talo kuten solmu on.
Että pitikin syyllinen meijän kylälle saaha.
Niinpä. Ois saaneet tuhoutua omaan soppaansa saatanat.
Hyvä ettei nuorille käyny kuinkaan. Tuolla betoniläjällä ei ole mitään merkitystä. Nuorille hyvä palaveri ja elämässä etiäpäin.
Se on sitä nykypäivän lastenkasvatusta, kun kaikki teot vaan palaverilla kuitataan.
Pitäskö niitä sitten vaikka hakata? Kuule tällaisia tapauksia on ollut ennenkin. Ei ole pelkästään nyky lapsien hommaa.
Totta kai on ollut ennenkin. Mutta ei se sitä tarkoita, että silti pitäisi lapsille opettaa, että teki mitä tahansa niin seuraus on pään silittelyä.
No ei tietenkään. Tiukka keskustelu ja sanktioita tottakai. Opiksi pitää ottaa. Aina vaan tuntuu näissä keskusteluissa että ei ole järki puhetta. Aina on nyky nuoret ja vanhemmat sitä ja tätä. Sattuu sitä paremmissakin perheissä.
Ois hyvä,jos olis käyny jotain,olispa ehkä oppineet jotain.
Kai ne otti pelastettujen eli tuholaisten tiedot.
Pertinkujan kaavassa vitkuteltiin kuusi vuotta, hotelli jäi tyhjilleen. Autioituneet ja hylätyt rakennukset vetää nuorisoa puoleensa. Purettu kaupungin talo oli esimerkki hiljaisella luvalla annettusta nuorten agressioleikkipaikasta. Örkkihotelli keskellä rantamaisemaa on esimerkki teknisen toimen kaupunkikuvasta vastaavan henkilön sielun maisemaa urbaaniympäristöstä.
Tuo sana örkki hieman huvittaa. Joissakin yhteyksissä venäläisiä sotilaita kun kutsutaan nimellä örkki.
Neuvostoaikainen hotelli Savon solmun vastine löytyy mm. Viipurista. Totalirismiarkkitehtuurin kannattajat löytyy keskusta ja vihreistä votkan huuruisista ystävyyskaupunkimatkoilta entiseen Neuvostoliittoon. Savon solmuun piti saada suojelumerkntä asemakaavan muistoksi. Kottaraisille Savon solmu on liian iso pöntöksi ja Naakat välttelee rakennusta. Pulut asuttaisivat sen, mutta eivät siedä ryösteleviä lokkeja.
Lapset kun päästetään tuostakin ilman seuraamuksia niin hyvä tulee.
Alle 15-vuotiashan on virallisesti syyntakeeton. Ja jos vanhemmat yrittävät omatoimisesti lastaan rangaista, niin saavat lastensuojelun kimppuunsa.
Aina ne pääsee seuraamuksitta. Totta kai.
No näin se on. Lisääntyminen pitäisi loppua.
Rakennus sisältää mm. abestia ja pintaremontti on kesken. Avajaisia odotellessa menee aikaa, vaikka ne piti olla vuosia sitten. Kaupungin teknisen toimen johtajakaksikko taisi korjauttaa ikkunoita viime vuonna Savon solmurakennuksesta veron maksajien rahoilla ilman omistajan kirjallista lupaa. Kaupungin varikon romahtanut rakennus lojui samaan aikaan levällään. Kuusitien purku-urakka on myös levällään, kuin ”Jokisen eväät”. Kaupungin kiinteistöjen ylläpitostarategia on hunningolla ja kaupunkikuvavastaavan poliittinen katse kohdistunut Kanttilaan.
Lasku vanhemmille. Mitä läheisriippuvuus on?
Läheisriippuvuuden määritteleminen ei ole ihan helppoa.
Kun käsite alun perin 1970-luvulla otettiin käyttöön, sillä viitattiin lähinnä alkoholiongelmaisen ihmisen perheenjäseniin, käytännössä useimmiten alkoholistimiehen vaimoon, kuten Ben Malinen kertoo Taakkana läheisriippuvuus Kenen elämää elät? -kirjassaan.
Ajateltiin, että vaikka yhden alkoholiongelma aiheuttaa muille perheenjäsenille suurta kärsimystä, nämä silti tiedostamattaan mahdollistavat ongelman jatkumisen.
Lasku tulee yhteiskunnalle, jos yleensä tulee mitään. Sen seitsemän kasvatusneuvojaa ja psykologia kokoontuu ja lopputulos on yhteiskunnan vika. Vastuuta pallotellaan, kun pitäisi mahdolliset vahingon tekijät laittaa korjaamaan aiheuttamat vahingot konkreettisesti.
Pyllyn pyyhkijöitä riittää nuorille.
Vanhemmille apua ja rahaa, varmaan ovat uupuneita!
Lasten kasvatus taakka ollut liian raskas.
Rahaa saa töistä. Vanhemmat töihin.
Oliko Sannukan tyttö hotellilla
Noilla alaikäisille nyt on takana elämän tuulet, edessä rauhan maa.
Mikä ihmeen lasku jämä betonista? Joo voi toki olla.
Rakennuksen omistaja voi vaatia korvauksia sillä syyllä että suunnitelmissa olisi ollut jatkaa remonttia.
Fiksuna yrittäjänä kannattaisi vaatia korvaukset.
Tontin vuokrasopimus on irtisanottu, joten väite siitä, että olisi ollut suunnitelmissa jatkaa remonttia ei ole uskottava.
Ne on pienenä kastettu Jumalan lapsiksi🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Ensinnäkin Lapset oli ollut ala kerrassa ja aikuinen pelastettu katolta tikkailla.niin että ota selvää ennenkuin kommentoit.
Ja miksi tämä hotellin niin sanottu ostaja ei ollut vastaillut viikkoa aikaisemmin puhelimeen kun häneen on yritetty ottaa yhteyttä.Onpas yhteen sattuma kun palon jälkeen olis kuulema vastannut puhelimeen HELSINGIN suunnalta.
Komea parkkihalli hotellista järvimaisemalla ja ympärille Pieksämäen tuloilla lompakolle sopivia minitaloja. Paikalla valettu betonimöhkäle kestää hyvin henkilöautot. Rakennuksen voisi muuttaa varastohotelliksi, koska on valmiiksi erikokoisia tiloja ja lähellä logistiikkaa.
Palokunnalle realistinen savusukelluskohde.
https://www.iltalehti.fi/keho/a/27d7e04c-5bde-40a1-bfaa-5c2d6a76d819 🎉