Ahvenanmaan puolustus

Anonyymi-ap

Miten puolustetaan saaren asukkaita, kun mitään puolustusta ei ole saarella ja suomalaiset sotilaat ei saa rantautua saarelle ?
Mielenkiintoista on jos Naton sotilaskoneet erehtyvätkin ylittämään harjoituksissa ahvenanmaan demilisaation rajan tuleeko siitä suuretkin sanktiot suomelle ?
Miten tarkkaa valvontaa saarelaiset pitävät rajoistaan ja antavatko he heti ilmoituksen maaneuvokselle jos Venäjän hävittäjä käy saaren yllä tyhjentämässä jätesäiliönsä joka on täynnään paskaa ?
Putin ei tiettävästi kunnioita mitään Neuvostoliiton aikaisia sepustuksia joten aika kinkkiseksi nyt vetää maaneuvoksellakin puhteet saarellaan.

5

415

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TUULEE, TULEE, TULEE .... AHVENANMAA ANTAA SUURET SANKTOT SUOMELLE, MIKÄLI SE ON MUKANA PUOLUSTAMASA AHVENANMAATA.

    • Anonyymi

      AHVENANMAA ON AINA KANNATTANUT NEUVOSTOVENÄJÄÄ JA VENÄLÄISIÄ ....

    • Anonyymi

      On sulla Nato Trolli virka. :D

    • Anonyymi

      Kolistelkaa kattiloita ja laittakkaa päähän ne jos ei muuten auta

    • Anonyymi

      Miten puolustetaan keravalaisia, kun Keravalla ei ole yhtään varuskuntaa?
      🤔

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      65
      8873
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5554
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5006
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2671
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2613
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe