Pirkkalassa pohditaan ratikkaa. Wiisaat miehet ovat laskeneet, että kunnan asukasluvun kasvu kompensoi ratikan kustannukset.
Eli, jos ratikka rakennetaan, niin rakennusliikkeet kilvan pykäävät tänne betonitötteröitä, joiden tonttien myynnistä ja vuokraamisesta ftulee sievoiset tulot kunnalle. Ja toisinpäin, jos joku innostuu rakentamaan taloja Pirkkalaan, niin se houkuttelee asukkaita ja ratikan maksajia.
Samalla tavalla voidaan tarkastella kuntaan tulevien kauppojen tilannetta. Jos asuinalueella on riittävästi kauppoja, se houkuttelee alueelle väkeä. Toisinpäin; jos aliueelle muuttaa riittävästi ihmisiä, niin se houkuttelee myös kauppaliikkeitä.
Siinä teille muna vai kana.
Munavaikana
Anonyymi-ap
2
308
Vastaukset
- Anonyymi
Ja uimahalli se vasta porukkaa sinne vetää ja tuo miljuunia kunnan kassaan
Ratikka on saatava pikimmiten Pirkkalaan että pääsevät tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733394Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91901Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1321111
- 1001033
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67956Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6915- 84899
- 34830