Psykoosilääkkeen lopetus kokemuksia

Kaipaisin kokemuksia psykoosilääkkeiden lopettamisesta. Itse lopetin lääkkeen psykoosiin hoitoon koska kärsin jatkuvasta anhedoniasta,akasia oli kamala ja lisäksi minulla alkoi olla jatkuvia pelkoja ihan kummallista asioista. Purun olen tehnyt lääkärin kanssa mutta kukaan ei usko, että lopettamastani lääkkeestä on tullut vieroitusoireita vaikka olen niistä kertonut vaan ne tulkittiin heti oireiden paluuksi ja uusia lääkkeitä tarjottiin. Viekkarioireita on ollut hikoilu, ruokahaluttomuus,päänsäryt,väsymys, sydämen hakkaaminen,ahdistus ja tärinät. Kaikki jotka mainitaan ihan lääkkeen omilla sivuillakin. Mitään psykoottisia oireita ei ole ollut ja niitä on vähemmän nyt kuin lääkkeen aikana. En ymmärrä miksi hoitohenkilökunta vähättelee vieroitusoireita kun niitä on tullut ihmisille dokumentoidusti jo niinkin pienellä annoksella kuin 1 mg. Onko muilla samoja kokemuksia?
12469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itselläni viekkarit olivat todella helppoja huomata viekkareiksi, ja loppuivat aikanaan, noin parin viikon päästä, eikä niitä tarvinnut jäädä märehtimään.

Äänestä

" Psykoottisia oireita ei ole ollut, ja niitä on vähemmän nyt kuin lääkkeen aikana."
Niin, miten se on, onko oireita vai ei?
Jos jotain ei ole, niin ei sitä voi olla vähempääkään.

Itse olen päässyt psykoosilääkkeistä eroon vuosia sitten. En ainakaan huomannut mitään vieroitusoireita. Johtuiko sitten siitä, kun en keskittynyt omiin oloihin ja tuntemuksiin.
Ongelmia on kognitiivisiin toimintoihin jäänyt, mutta elämä jatkuu.

Äänestä

Olen lopettamassa abilify maintenaa. Se on piikkilääkitys, joten on lopetettava "seinään". Lääke lihottaa hirveästi pidemmällä käytöllä. Aiheuttaa impulssikontrollin häiriötä josta seuraa ahmimista. Ei enää ikinä tuota moskaa kehooni!

Äänestä
  • Oletko edes yrittänyt keskustella asiasta lääkärin kanssa?
    Riippuen lääkäristä, saattaisi onnistuakin, jos saisit pillerimuodossa, ja sitten pikkuhiljaa lopetettua, vähentämällä annosta hitaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Oletko edes yrittänyt keskustella asiasta lääkärin kanssa?
    Riippuen lääkäristä, saattaisi onnistuakin, jos saisit pillerimuodossa, ja sitten pikkuhiljaa lopetettua, vähentämällä annosta hitaasti.

    Lopetin saman lääkkeen jo kerran aiemmin eikä lääkäri suostunut kirjoittamaan pillerimuodossa lääkettä. Lääkkeen puoliintumisaika on pitkä joten se kai suojelee vieroitusoireilta.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Lopetin saman lääkkeen jo kerran aiemmin eikä lääkäri suostunut kirjoittamaan pillerimuodossa lääkettä. Lääkkeen puoliintumisaika on pitkä joten se kai suojelee vieroitusoireilta.

    Kunnon kuspää lääkäri jos ei anna sinulle tablettimuodossa lääkettä. Jos olet avohoidossa sinua ei voida pakottaa käyttämään noita aineita. Piste.

    Itselläni elämä parani merkittävästi kun lopetin antipsykootin käyttämisen. Otti aikansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kunnon kuspää lääkäri jos ei anna sinulle tablettimuodossa lääkettä. Jos olet avohoidossa sinua ei voida pakottaa käyttämään noita aineita. Piste.

    Itselläni elämä parani merkittävästi kun lopetin antipsykootin käyttämisen. Otti aikansa.

    Ei minulla viimeksikään tullut viekkareita, joten voin turvallisesti lopettaa lääkkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei minulla viimeksikään tullut viekkareita, joten voin turvallisesti lopettaa lääkkeen.

    Ei tullut viekkareita viimeksikään, kun lopetit. Ei tule siis nytkään.

    Joudut vain aloittamaan lääkityksen taas uudelleen kuten viimeksikin.

    Otetaanhan särkylääkettäkin vain silloin, kun on särkyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei minulla viimeksikään tullut viekkareita, joten voin turvallisesti lopettaa lääkkeen.

    Jollain on nyt aika epäjohdonmukaisia kommentteja.

    Äänestä

Ja sitten mennään ja pahoinpidellään ainakin kolme hoitajaa!
Syytä pelätä noita psykoosissa riehuvia...

Äänestä

Idiootteja ne monet psykiatrit ovat kuulema mun monen vuoden bentso käyttöstä seuraa vaan max 3 päivää viekkareita ihan vitun tyhmiä monet itse tiedän enemmän kuin monet psykiatrit ja ne saa ihan älytöntä palkkaa ihmisten myrkyttämisestä.

Äänestä
  • Jos lopettaisit haukkumista ammattikuntaa joka tekee tärkeää työtä niin olis mukavampi lueskella näitä sivuja. Sinun kokemuksesi ovat ainoastaan sinun, joten ei ole psykiatrien vika miten voit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaipaisin kokemuksia psykoosilääkkeiden lopettamisesta. Itse lopetin lääkkeen psykoosiin hoitoon koska kärsin jatkuvasta anhedoniasta,akasia oli kamala ja lisäksi minulla alkoi olla jatkuvia pelkoja ihan kummallista asioista. Purun olen tehnyt lääkärin kanssa mutta kukaan ei usko, että lopettamastani lääkkeestä on tullut vieroitusoireita vaikka olen niistä kertonut vaan ne tulkittiin heti oireiden paluuksi ja uusia lääkkeitä tarjottiin. Viekkarioireita on ollut hikoilu, ruokahaluttomuus,päänsäryt,väsymys, sydämen hakkaaminen,ahdistus ja tärinät. Kaikki jotka mainitaan ihan lääkkeen omilla sivuillakin. Mitään psykoottisia oireita ei ole ollut ja niitä on vähemmän nyt kuin lääkkeen aikana. En ymmärrä miksi hoitohenkilökunta vähättelee vieroitusoireita kun niitä on tullut ihmisille dokumentoidusti jo niinkin pienellä annoksella kuin 1 mg. Onko muilla samoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu