Alkuaineet, ovatko ne todellakin itsenäisiä, puhtaita vailla yhdisteitä.

Wikipediassa on mittava luettelo ns. alkuaineista ja niiden ominaisuuksista. Ole hyvä ja tutustu niihin.

1. Vety, joka on kaasua, tai nesteytettynä hapen kanssa.

2. Helium, jonka ytimessä on kaksi protonia ja kaksi neutronia. Helium-4-ytimiä. Huom. ei itsenäinen alkuaine. Erään protonin sisällä on 3 neutronia ja 3 kvarkkia ja silokat 3. ( hiutaleita varautuneita hiilikuidulla) Neutronin sisällä on 2 pientä tachagie enra na silogat. Protonit ja neutronit eivät ole vakiot, siis eivät aina samanlaiset koosteet.

Voisin luetella nuo kaikki erikseen ja tarkastella koosteita. En kuitenkaan tee sitä, sillä pystyn osoittamaan väitteet alkuaineiksi mainituiksi, perättömiksi. Yhtään täysin itsenäistä ns. alkuainetta ei ole maailmankaikkeudessa. Kaikki ne ovat koostuneet tietynlaisen tarpeen mukaan.

Kaikki Wikipedian alkuaine luettelossa olevat nimikkeet ovat todellisuudessa yhdisteitä. Mitään täysin itsenäistä ainetta, tai kaasua ei ole missään. Kaikki metallitkin ovat aineosuuksiltaan mahdollista eriyttää. Aineiden sulaessa ne yhdistyvät ja kylmetessään kiinteytyvät. Esim. Timantit kivimassat ovat poikkeavia koosteiltaan ja värisävyiltään.

Kaikkien ns. alkuaineiden alku on löydettävissä IONEISTA. Ionitkin ovat kuitenkin yhdisteitä itsessään. Ioneissa on vaikuttavana, koostajana hyvinkin puhdas hiili. Kuitenkin ioneissa on hiilikoosteen lisäksi määräävänä tekijänä elektronit. Väitänkin sähkön olemassaolon perustuvan hyvin puhtaaseen hiileen. Hiilen ominaisuutena on varautuminen ja virtaus ja muisti. Sähkövirta liikkuu johtimissa kaksisuuntaisesti. Sähkövirta on lenkki. Ylimääräinen palautuu nollajohdinta myöten takaisin verkostoon.

Tulevaisuuden pientalossa on noin 30-35 cm kokoinen laite. Siinä on kaksi pyöreää painekennoa, putkea. Ensimmäisessä on nestemäinen hiili ja toisessa on nesteytetty vety. Säiliöistä lähtevät putket yhdysasemaan, joka on noin 30 x 52 cm. Sähköenergiaa riittää pientalolle, kulutuksesta riippuen 2 v. 3 kk. ajaksi.

4

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota joo.. pitäisikö käydä kirjastosta lainaamassa joku fysiikan ja kemian kirja - näyttäisi olevan aika hataralla pohjalla.. voisi selvitä sekin miksi samanlaiset atomit viihtyy yleensä hyvin yhdessä.. siihen kun on moniakin syitä.

      • Kommentti, Anonyymille. Selvisi, samankaltaiset atomit viihtyvät yhdessä. Tarkoittanet niitä oppineita, jotka ovat saman koulukunnan kasvatteja. Todellisuudessahan atomeja ei ole lainkaan olemassa. Ainoastaan ne ovat mielikuvituksessa. Albert Einstein ei pystynyt näyttämään yhtään atomia Nobel komitealle, joten atomipommejakaan ei ole. Atomipommiksi sanotaan paineistettua merimiinaa.


    • Anonyymi

      Koska atomien olemassaoloa ei luonnossa ole, eikä puhtaiksi määrättyjä alku-aineitakaan luonto sisällä, niin katson tieteen olevan uskontoihin verrattavissa olevan. Tiede hakee vaikutusvaltaa ja arvonantoa----OLEMATTOMILLA SAAVUTUKSILLA.

    • Atomeilla tarkoitetaan wikipediassa pienhiukkasia. Oikeampaa olisi käyttää nimitystä IONIT. Ionien tutkiminen on laaja-alaista, sillä erilaisuuksia on paljon. Ionien salaisuus on suuri. Tarkemmin: https://taivassade-tiede.blogspot.com/ Kannattaa käydä lukemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      122
      1241
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      283
      919
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      835
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      621
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      144
      600
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      567
    7. 52
      541
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      508
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      491
    10. Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!

      Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte
      Maailman menoa
      238
      461
    Aihe