Mtk- laiset maanviljelijät lannoittavat vesistöjämme, vaikka peltojen kasvu tarvitsisi nuo mineraalit. Miten ihmeessä tuhokin on varaa maanviljelijöillä? Vastatkaapa, jos ymmärrätte paremmin.
Pyyteetön raha on tuhon lähde.
Anonyymi-ap
15233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
1% suomalaisista suoltaa yli 10% typen ja fosforin valumista vesistöihin. Milloin aiotte lopettaa saaristomeren tuhoamisen? Vielä 1980- luvun alussa merenrannan pohjakivet olivat kiveä, eivätkä liukasta levää, kuten tänäänkin!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tuossahan on virhe: kuuluu olla, että 1% suomalaisista suoltaa yli 70% typen ja fosforin valumista vesistöihin.
Väkilannoitteiden lisäksi pelloille ajetaan tankkikuormin kompostoimatonta, tai mädättämätöntä sian- ja lehmänpaskaa, vaikka kaikki sellainen aines tulee prosessoida ennen luontoon kippaamista. Tämän todistaa se hajoamisprosessin alussa olevan aineksen hirvittävä tuoreen paskan haju. Prosessoitu sonta ei haise!!!
Sanokaa nyt mistä juontaa juurensa se, että nämä sonnankippaajat eivät vielä tänäkään päivänä ymmärrä kasvien kasvun tarvitsevan orgaanisen aineen hajamistulokset, eli MINERAALIT kasvun vauhdittamiseksi. Siinä kun ei ole vähäisintäkään tarvetta sille orgaaniselle ainesosalle, joka tuhoaa vain kaikki kauniit ja kuuluisat vesistömme.
Kerroit nyt sen suurimman totuuden tuosta kepulaisesta paskanheitosta. Mitä mieltä MTK?
Luulevatko, että kasvit kasvavat pahasta hajusta?
MTK: mielipidettä odotellessa.
Joo maataloustuet ovat liian pieniä ja siksi vaatimme lisää tukea.
Tervesin Maalaistentalolta, Helsingin keskustasta!
Koiranomistajatkin keräävät koirien kikkareet luonnosta, muttä MTK- laiset kippaavat traktorikuomittain silkkaa siansontaa ja lehmänpaskaa luontoomme. Mikä on se lupa toimia tuolla tavalla?
Lisää korrenvahviketta leipäviljalle ja isännälle, kyllä se siitä.
Yltiöpäistä rahantuhlausta on heittää lannoitteet vesistöihin.
Onhan siitä aika tarkat säännökset, millaiset suoja-alueet on jätettävä erilaisten vesistöjen ja viljelysten väliin. Ongelma-aika taitaa olla se aika, kun suojavyöhykkeellä ei talven jäljiltä kasva vielä paljon mitään, niin lannoitteet valuu vesistöihin silloin vähän vapaammin?
Ilman lannoitteita ei kasva mikään. Jos lannoiteiden käyttö lopetetaan, siirrymme välittömästi tuontiviljan käyttöön. Ilmaston muutos, suline talvineen, aiheuttaa viljelyssä käytettävien ravinteiden valumia vesistöön. Toki lannoistusten määrää säännellään viljelyssä mutta... Itä-Meren rehevöityminen jostuu 50 %.sti yhden lannoitetehtaan päästöistä Puolassa ja suurten merentakaupunkien päästöistä, esim. Pietari yms.. Suomalaisen maanviljelyn osuus on niin pieni, että vaikka se loppuisi kokonaan, sillä ei olisi Itä-Meren tilaan juurikaan vaikutusta.
Puhuit puolestani. Suomen osuus Itämeren koko pinta-alasta on niin pieni, että pelkästään sillä ei pelasteta Itämerta, vaan tarvitaan kaikkien maiden osuus.
Siis minulla on oikeus saastuttaa käytännössä rajattomasti, koska minua on vain yksi ja muita on miljoonia. Tämä on siis logiikkasi.
Maalaisliittolaisille maa on edelleen pannukakku.