Ihastuminen terapeuttiin

Anonyymi-ap

Ehkä täältä voisi löytyä vastaavia kokemuksia otsikon aiheesta.

En tiedä kuinka tavallista tällaisten tunteiden ilmeneminen on tai onko tunne jotenkin vääristynyt muistuttamaan ihastusta, jos traumojen käsittely terapeutin kanssa onkin myllertänyt ajatukset odottamattomaan pyörteeseen. Yhtään vähempää erikoisemmaksi omaa tilannettani ei tee se, että olemme terapeuttini kanssa samaa sukupuolta, enkä todellakaan usein ajaudu ajattelemaan saman sukupuolen edustajia tässä mielessä.

Mitä tällaisessa tilanteessa oikein edes voi tai kannattaisi tehdä? Terapeutin löytäminen on niin vaikeaa ja kun kaikki tuntuu nykyisen kanssa sujuvan erityisen hyvin niin en siitäkään syystä edes tahtoisi ajatella etsiväni toista.

Ehkä se hälvenee? Vielä kuitenkin olisi pitkä yhteistyö edessä.

3

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä aloituksesi kuuluisi enemmän tunteet, tai ikäväpalstalle. Olen minäkin yhden kerran ihastunut yhteen tapaamaani psykiatriin. Tosin se olikin vain päivystysluontoinen tilanne. Ei tavattu montaa kertaa. Komea oli ja monella tapaa kiinnostava. Sikäli en tosin ymmärrä miksi ylipäätään ihastuin häneen. Koska en edes kannata hänen lääketiedettään, pidä psykiatriasta, enkä ole samaa mieltä alalla vallitsevista dogmeista ja hoitokeinoista.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        ❤️ ­­N­y­­­m­f­­o­­m­­­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17821861W

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Speksejä en osaa antaa, mutta tietääkseni sitä tapahtuu aika ajoin. Joitain teorioitakin muistelen vuosien varrella tulleen vastaan, mutta mitään yksiselitteistä ei niissäkään tainnut olla.

      Taitava terapeuttihan ottaa sellaista "ammattimaista etäisyyttä", mikäli hän tunnistaa ihastumisen.

      Muutenhan kukaan ulkopuolinen ei voi sanoa, että jatkatko vai ei. Ehkä tärkeintä on se, että tunnistat tilanteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3497
    2. 35
      2978
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      145
      2841
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2317
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1555
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1094
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      1017
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      847
    Aihe