Mies riehui ensiavussa keskussairaalassa

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009518807.html

Tarina ei kerro, vittuuntuiko odottamiseen vai saamaansa palveluun tai sen puutteeseen
22250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Näitä pöljiä on valitettavasti vapaana

Äänestä
  • Ai hei, mitä sinne sote-demulileiriin kuuluu.

    Äänestä

Paikan voisi sulkea, olisi ihmisten kannalta parempi, samalla säästyisi rahaa.

Äänestä
  • On turha kuvitella että tässä paikassa mikään kerrottu edes välttämättä pitäisi paikkansa.

    Äänestä

  • Voisi. Täysin ala-arvoinen henkilökunta nimenomaan ensiavussa

    Äänestä

Kertoo paljon paikasta, että asia on valtakunnan uutisena, mutta asiasta ei kerrota mistä on edes kyse. Ja mitä tälläinen yksityiselämän asia edes tekee lehdessä, varsinkaan kun kyseessä ei ole oikeuden tuomio.

Ihan kuin oikeuden tuomiokaan mistään kertoisi mitään. Hämeenlinnan poliisi siis julkaisee yksityiselämän asioita omina tuomioinaan valtakunnan mediassa.

Paras olisi myös lakkauttaa Hämeenlinnan poliiisi.

Äänestä
  • Ja mitä seuraa kun poliisi on tätä tasoa, mitä tasoa ovat muutenkin kyseenalaiset oikeuden tuomiot. No, ne ovat sitä itseään.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ja mitä seuraa kun poliisi on tätä tasoa, mitä tasoa ovat muutenkin kyseenalaiset oikeuden tuomiot. No, ne ovat sitä itseään.

    No jos omankäden oikeus otetaan käyttöön niin taitaisi käydä niin, että aika moni saisi kuulan kalloonsa alle vuorokaudessa

    Äänestä

Miksi sä sitten hermoistuit siellä? Voisitko kertoa?

Äänestä

Olen tapaturmien johdosta joutunut käymään useastikin vuosien aikana Khks päivystyksesså ensiavussa. Sisään kirjautumisen jälkeen on pitänyt jonottaa joskus pidemmän, joskus lyhyemmän ajan. Tutkimuksiin päästyä olen kokenut saavani aina asiallista asiantuntevaa ja ystävällistä kohtelua, sekä diagnoosin mukaisia mahdollisia lisätutkimuksia, röntgen-, magneetti- tai TT kuvauksia, sekä tarvittavan oikean lääkityksen. Olen todella kiitollinen saamastani avusta sitä ensiavussa minulle antaneille, hoitajille ja lääkäreille.

Äänestä
  • Olet kyllä omituisen tapaturma-altis.

    Äänestä

Silloin kun on kiirus tilanne päällä, ei kauaa vanhennuta ensiavussa.

Ilmeisesti ko. taatalla ei ollut mitään hätää, kun energiaa riitti riehumiseen, ongelma lieni henkistä lajia? Niskapersotteella pihalle tällaiset

Äänestä
  • Ensiapuun voi päätyä myös monenlaisen aivoihin vaikuttavan vaivan vuoksi. Käytös voi muuttua monella tapaa.. Ja jos taatoista puhutaan niin ne on kyllä kyseisessä lakassa siellä lasin takana leikkimässä jumalaa

    Äänestä

Tantat on siellä tiskin takana luultavasti taas vitt*illeet ja odotuttaneet potilasta jolla kova avun tarve. Sitä ei tarinassa kerrota. Itse sain läheiseni aivoinfarktiin apua vaadittuani ensin yli 5 tuntia päästä lääkärille nyt.

Koko jonotustilan porukka oli vaihtunut useaan otteeseen ja sisään otettu jo kymmeniä jälkeemme tulleita jotka omin jaloin hymyssäsuin pystyivät kävelemään.

Päänaukominen ja vittuileva hymyily jatkui siihen asti kunnes hoitaja tiskillä huomasi että videoin koko tilanteen. Sitten päästiin ja nopeasti

Äänestä

Suurimmalta osalta KHKS ensiavun hoitajilta pitäisi leikata kunnolla palkasta ja jakaa se niille jotka oikeasti osaavat työnsä ja välittävät asiakkaan terveydestä

Äänestä

Terveydenhuoltoalalla vaikuttaa laajasti ymmärrys kadonneen että ollaan asiakaspalvelua alalla eikä itseä viihdyttämässä.

Äänestä
  • Mitä jos menisit parturiin ja siellä olisi joku murjaani joka sanoisi että sulle sopii parhaiten millin siili ja vielä paremmin kalju ja ei hyvällä niin sitten pahalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Mitä jos menisit parturiin ja siellä olisi joku murjaani joka sanoisi että sulle sopii parhaiten millin siili ja vielä paremmin kalju ja ei hyvällä niin sitten pahalla.

    Tai jos parturi kertoisi että leikkurista on akku tyhjä ja sakset tylsät mutta laskutetaan nyt kuitenkin, ja asiakastiedoissa lukisi että tehtiin pitkiin hiuksiin permanentti vaikka hiukset ei oikeasti riittänyt edes silmien eteen.

    Äänestä

  • Myönnän. Täällä hämeessä nää nostaa vaan palkkaa. Kukaan ei vaadi tekemään töitä

    Äänestä

Vanhoilla ihmisillä on joku kuvitelma että Suomessa saa hoitoa päivystyksestä jos esin korva menee vaikusta tukkoon. Emme elä enää näiden lellittyjen hyvinvointisuomessa.

Äänestä
  • Tää. Nytkin joka pilalle hemmoteltu vanhus valitti hieman laihasta sopasta joka kuitenkin kannettiin eteen.

    Äänestä

Suomessa saa muutako pakkohoitoa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009518807.html

Tarina ei kerro, vittuuntuiko odottamiseen vai saamaansa palveluun tai sen puutteeseen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu