Pakkoruotsi on tehotonta, koostetta tekoälyn avulla

Anonyymi-ap

Suomalaiset eivät osaa kommunikoida ruotsiksi useista syistä. Suomalaiset eivät osaa kommunikoida ruotsiksi, koska:

Ruotsin kielen tarve ja käyttö on vähäistä: Suomalaiset eivät kohtaa ruotsinkielisiä ihmisiä tai tekstejä arjessaan kovin usein. Suomalaiset eivät myöskään tarvitse ruotsia työelämässä tai vapaa-ajalla, paitsi joillakin aloilla tai alueilla. Suomalaiset eivät siis saa riittävästi tilaisuuksia harjoitella ja ylläpitää ruotsin kielen taitoaan1.
Ruotsin kielen opetus ja arviointi on puutteellista: Suomalaiset opiskelevat ruotsia koulussa useita vuosia, mutta eivät saavuta hyvää kielitaitoa. Suomalaiset eivät opi ruotsia hyvin, koska ruotsin kielen opetus on usein liian teoreettista ja irrallista todellisesta kielestä ja kulttuurista. Suomalaiset eivät myöskään saa riittävästi palautetta ja kannustusta ruotsin kielen opiskeluun. Ruotsin kielen arviointi on usein liian yksipuolista ja keskittyy vain muodolliseen kielitaitoon2.
Ruotsin kielen asenteet ja motivaatio ovat heikkoja: Suomalaiset eivät halua oppia ruotsia, koska heillä on negatiivisia asenteita ruotsia ja ruotsinkielisiä kohtaan. Suomalaiset eivät arvosta ruotsin kieltä tai kulttuuria, vaan pitävät niitä vieraana tai jopa vihamielisenä. Suomalaiset eivät myöskään näe ruotsin kielen hyötyjä tai merkitystä itselleen tai yhteiskunnalle. Ruotsin kielen opiskelu koetaan pakollisena ja turhana3.
Suomalaiset eivät siis osaa kommunikoida ruotsiksi, koska heillä ei ole siihen tarvetta, mahdollisuuksia, taitoa, halua tai arvostusta. Tämän vuoksi suomenkielisten ruotsin kielen taito on usein puutteellinen tai passiivinen.

7

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekoälyltä hyvin

      • Anonyymi

        tekoälyltä tullut teräviä ja osuvia kommentteja pakkoruotsista, tuosta kalliista turhakkeesta, joka hyödyttää ainoastaan hurreja ja hurrien ylimitoitettuja etuoikeuksia.


    • Anonyymi

      Joko ruotsinkieliset koulut ovat vihdoin saaneet lopetettua sen pahan englannin opiskelun?

    • Anonyymi

      Taitaa tämä "tekoäly"olla likaisen mielikuvituksen tuotetta.

      • Anonyymi

        Onko aiheeseen ja nykytilanteen tarkoituksenmukaisuuteen mitään sanottavaa?


    • Anonyymi

      Viisaasti kirjoitettu.

    • Anonyymi

      Tekoäly on sujuva valehtelija.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      455
      7737
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      72
      2972
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1901
    Aihe