Työpöydän käyttäjäkansion uudelleen nimeäminen

Anonyymi-ap

Jouduin asentamaan win 11 käyttiksen uudelleen ja työpöydällä oleva käyttäjäkansio on nyt väärin nimetty.
Tulee näköjään mikkiksen tilin kautta nimi, jota en siihen halua.
Win seiskassahan tuo oli muistaakseni aika simppeli nimetä uudelleen (en vain enää muista miten se tapahtui?) mutta miten tuo onnistuu tässa win 11 järjestelmässä?
Osaikohan joku neuvoa yksinkertaisimman tavan, jolla tuon kansion saisi nimettyä uudelleen?

5

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiiren oikea?

      • Anonyymi

        Oiskin liian helppo jos tuo nimi tuola vaihtuisi. Vaihtaminen on tehty aika hankalaksi, kun tuo nimi integroituu aika moneen paikkaan niin pitää saada käyttis ymmärtämään, että nyt hallitseekin tuon niminen


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Olihan tuo "hieman" työläs mutta nyt on kansio uudelleen nimetty ja kone toimii niin kuin haluan.
        Pikkuisen joutui kikkailemaan ja ihmettelemään mutta lopuksi sain kuitenkin homman pulkkaan.
        Sen verran tein omia säätöjä, että poistin mikkispohjaisen tilin kokonaan ja nyt minulla on käyttäjätili ilman kytköksiä Mikrosoftiin käytössä Järjestelmänvalvojan valtuuksin.
        Uskoinkin, että kyllä täältä löytyy pätevä henkilö, joka osaa kertoa, miten homma hoidetaan kunnialla maaliin ja oikeassa olin.
        Suuri kiitos sinulle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe