Hei. Ostin laipan 12" 1.3 ,44 lenkkiselle Pro fores

Anonyymi-ap

Ostin Stihl moottorisahan 12 laipan jota mainostettiin käyvän stilikan 017 sahaan , mutta on vähän pitkä uskaltaako pätkäistä perästä. Stilikka on ollut 20 vuotta mökki käytössä ja hyvin toiminut karsinnassa. epätietoinen kysyy .PS älkää laittako niitä v.tuilu kommenttia.,koska en itsekkään ole mielestäni mikään älyjättiläinen.

6

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      pätkäise pois vain, minä tein 14 tuumaisesta 3/8 jaolla olevasta halpislaipasta 10 tuumaisen katkaisemalla päästä palanpois, joutui rautasanterällä sahamaan ketju uraa kun se tuli nyt lähemmäs vetopyörää ja ennen siinä ei ollut ketju uraa lopussa.
      minulla on näitä 10 tuuman ketjuja toistakymmentä uutta mutta laippoja ei ollut kuin yksi ja siitä piirsin mallin ns" päällekkäin"

    • Anonyymi

      Osta suosiolla käypä laippa ja ketju kyseiselle sahalle. Laippaa lyhentämällä käy niin että ketjuöljyn reikä ei välttämättä käy enää kohdalleen ja laippa ylikuumenee öljyn puutteessa. Top/Pro Forest kehut ja kaupat jättäisin ostamatta ja ennemmin vähän kalliimpaa Oregonia sahaan.

      • Anonyymi

        Ja oregonia sahan kanssa yhteen kuuluu valvoline stou!


    • Anonyymi

      En ole lukenut tuota, mutta älynjättiläinen vastaa näin.

      Stihl 017 -moottorisahan laipan pituus on **12 tuumaa**¹ ja sen ketjun koko on **3/8" / 1.3mm / 50 lenkkiä**¹. Tässä on esimerkki yhteensopivasta ketju-laippapaketista: **ProForest 3/8" - 14" - 1.3mm**¹. Toivottavasti tämä auttaa!

      Lähde: Keskustelu Bingin kanssa, 17.4.2023
      (1) Laippa + ketju paketti - ProForest 3/8" - 14" - 1.3mm ( Stihl ). https://www.mc-scatter.com/puutarha-ja-pienkoneet/osat-moottori-raivaussahat/laipat-ketjut/stihl/017/146093-laippa-ketju-paketti-proforest-3-8-14-13mm-stihl-.
      (2) Laippa 12" + ketju paketti - Archer 3/8" - 44 lenkkiä - 1.3mm ( Stihl ). https://www.mc-scatter.com/puutarha-ja-pienkoneet/osat-moottori-raivaussahat/laipat-ketjut/stihl/017/194428-laippa-12-ketju-paketti-archer-3-8-44-lenkkia-13mm-stihl-.
      (3) Oregon Single Rivet 124MLEA074 terälaippa Stihl 12" 1,1 mm 3/8" - Motonet. https://www.motonet.fi/fi/tuote/389460/Oregon-Single-Rivet-124MLEA074-teralaippa-Stihl-12-11-mm-38.

    • Anonyymi

      Mitä tarkoittaa vähän pitkä? Onko säätöruuvi toisessa päässä jolla laippaa siirretään.
      Se laippa ei ole oikea jos ei käy paikalleen.

      Saha käyttää "3005 " stihl mallin laippaa,
      Oregonilta sama laippa A074 loppuinen. Jako on 3/8P ja siellä kaksi vaihtoehtoa millaiset hampaat ketjussa miten ketju kestää työtä ja puuta, likaa, teroistusvara jne.

      12 / 14" laippoja ja 44VL / 50VL ketjujen pituudet, tärkein ero eli leikkaavien hampaiden koko ja leveys, 1.1mm vetolenkin ketjuissa on aina mini hammaat ja 1.3mm isompi enemmän käytetty. Täällä meni 1.3mm laippa ja ketju paikalleen ja käyttäjä oli tyytyväinen että järeämpi hammas joka pysyy kunnossa paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      117
      2659
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      966
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      941
    Aihe