Taksikyyti maksetaan aina käteisellä tai kortilla. Velaksi ei voi tilata taksia. Kelan omavastuu maksetaan aina autossa. Sitä ei laskuteta, vaikka välitysfirman papukaijalle niin sanoisit. Välitysfirma ei päätä mitä ja miten ajetaan. Kuljettaja päättää yksin ketä kuljettaa ja milloin sekä millä ehdoin.
Maksamatta jättäminen aiheuttaa kuljetuksen poliisin yai vankilan pidätysselliin. Myös kelakyydeissä. Kyse on petoksesta, josta tulee vankeutta.
Kelan omavastuu maksetaan aina autossa
12
372
Vastaukset
- Anonyymi
Paras on toimittaa rikolliset aina poliisin hoiviin. Kyse on tosiaankin petoksesta, jos jätät Kelan omavastuun maksamatta.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001#L36- Anonyymi
Mielipiteitä voit kysellä ensi alkuun vaikka kehitysmaisten alan eri järjestöiltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielipiteitä voit kysellä ensi alkuun vaikka kehitysmaisten alan eri järjestöiltä.
Kysy sinä mielipidettä käräjillä!
- Anonyymi
Kelahomma on aika hyvä bisnes.
Maalta kaupunkiin ja mepa kelalla plus ventalla ajelee jotain täytteeksi.
Kun ei siel maalla mitään keikkaa kuitenkaan päivisin ole. - Anonyymi
Jos rahaa ei löydy, niin hörhö lentää kadulle.
- Anonyymi
Mielestäni kelataksin omavastuun voisi maksaa taksin kuljettaja. Koska hän saa ajaa vähän hienompaa ja arvokkaampaa usein myös paremmin koulutettua ihmistä.
- Anonyymi
Taksinkuljettajasta arvokkaampaa ihmistä ei ole olemassa.
- Anonyymi
Meilläpäin on tapana viedä maksamaton asiakas teollisuusalueelle, jossa mietitään asiaa uudelleen.
- Anonyymi
Hui..hihi hih hih...teollisuualueelle taksikuskin kanssa..Buaahh (huutonaurua).
- Anonyymi
Paras on kouluttaa hörhö maksuhalukkaaksi.
- Anonyymi
Tietenkin maksetaan. Vain hullu rikollinen kuvittelee saavansa maksutta taksin.
- Anonyymi
Kelakerjäläiset on syytä pitää kurissa. Ne luulevat olevansa jotain, kun pääsevät taksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741