pensaan leikkaus

Kuinka korkealta maasta käsin leikataan sireenipensas ja norjanangervo? Leikataanko joka
vuosi lyhkäseksi? Mistä syystä leikataan?
2580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

norjanangervoahan ei ainakaan leikata,,ehkä jotain kuivaneita oksia voi karsia mutta ei muuten...koska se kukkii aina samoilla oksilla,,sireeniä ei ainakaan itse ole leikattu..jospa jollain on vielä parempaa tietoa,,,

Äänestä
  • Jos norjanangervosta tulee risuinen ,eikä kuki paljoa, sen voit leikata ihan maasta asti. Leikkaa vasta kukinnan jälkeen ,että näet ensin kauniit kukat. Muuten vain leikkaa vanhoja oksia pois,että pääsee uudet kasvamaan. Norjanangervo kukkii edellisvuoden versoista,joten jos leikkaat sen keväällä, et nät kukintaa.
    Sireenistä vain vanhoja oksia pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuija kirjoitti:

Kuinka korkealta maasta käsin leikataan sireenipensas ja norjanangervo? Leikataanko joka
vuosi lyhkäseksi? Mistä syystä leikataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu