Tässä on julkisuuden henkilö ottanut itseensä kun suomalainen roskalehtien ykkönen, ILTA-SANOMAT on ottanut hänet käsittelyynsä.
Ymmärrän kyllä ko. henkilön ahdistuksen, mutta kannattaa muistaa, että ILTA-SANOMAT elää kirjoittamalla paskaa ja sepittämällä erilaisista tragedioista tarpeisiinsa sopivaa materiaalia.
Itse en noteeraa Ilta-Sanomia mediana vaan roskalehtenä, jonka juttuihin ei kannata uskoa.
Ko. lehdellä on toki oma lukijakuntansa, mutta lienee tarpeetonta arvioida sitä sen tarkemmin.
Ymmärrän kyllä ko. henkilön ahdistuksen, mutta kannattaa muistaa, että ILTA-SANOMAT elää kirjoittamalla paskaa ja sepittämällä erilaisista tragedioista tarpeisiinsa sopivaa materiaalia.
Itse en noteeraa Ilta-Sanomia mediana vaan roskalehtenä, jonka juttuihin ei kannata uskoa.
Ko. lehdellä on toki oma lukijakuntansa, mutta lienee tarpeetonta arvioida sitä sen tarkemmin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lue lisää Ilta-Sanomasta!
Eihän tuolle voi kuin nauraa!
On se vain I-S lehti muuttunut sellaiseksi että lopetin ostamisen jo reilu vuosi sitten, jo myyntipisteissä roikkuvat lööppimainokset inhottaa. Mutta olen lohduttanut itseäni vanhalla, liikemiespiireissä kuulemallani, ja kuluneella sananparrella joka kuuluu: paskanmyyjiä on niin kauan kun on paskanostajiakin. Joten ketä tästä syytämme? Ahnehan myy vaikka 80 vuotiaan äitinsä orjaksi. Joten se siitä.
Minua ei niinkään häiritse se, että paskaa on kaupan. Jos joku tarvitsee paskaa, niin ostakoon paskaa...
Mutta paskan mainostamisella pitäisi olla jokin raja! Ei voi olla oikein se, että ihmisten silmille heitetään paskaa lööppien välityksellä!
Eihän pornolehtienkään mainoksia laiteta kaupan oveen, niin että kaikkien on pakko niitä vähintäänkin vilkaista.
Ei tosin pitäisi verrata lööppilehtiä pornoon... Pornon julkaisijathan noudattavat korkeampaa moraalia kuin lööppilehdet. Pornolehdet eivät yleensä tirkistele ihmisten yksityiselämää eivätkä levitä perättömiä huhuja.
Varmaan tuo otsikkosi on syntynyt tapaus Karpelan perusteella? En uskoisi siihen olevan aihetta laajemmassa ja varsinkaan taaksepäin kauemmas ulottuvassa katsannossa.
En ole taputtanut täällä käsiäni ihminen Tanja Karpelaa vastaan suunnatulle roskapostille, vaikka en ministeri Karpelan suuri ihailija olekaan. En lioin taputa käsiäni tuossa asiassa Iltasanomillekaan, jota nyt lienee johtanut enemmän myynnin kuin journalismin periaatteet. Onkohan päätoimittaja Pietilällä ollut myyntilukujen kohottamiseksi liikaa paineita tai kunnianhimoa?
Mutta kun yleistät Iltasanomat roskalehdeksi, annat kyllä väärän todistuksen. Erkon konsernin lehtien linjaa ei todellakaan voida leimata sensaatiohakuiseksi ja myyntilukujen perässä kulkevaksi. Jos iltapäivälehtiä vertaillaan, niin mielestäni kyllä se tamperelaisomistuksessa oleva on huomattavasti enemmän kallellaan ns. keltaisen lehdistön suuntaan.
Mikäpä minä olen puolustamaan tuota suuren pääoman linnaketta, mutta vuosikymmenten aikana kokemusperäisesti syntyneen näkemykseni mukaan se sittenkin edustaa meillä parhaiten vapaan, puolueettoman ja totuuteen pohjautuvan tiedon välitystä.
Miksi noin olisi? Kahdestakin syystä: Ensiksikin konsernilla on yli satavuotinen arvostettu ja kunniakas perinne puolueettoman ja vapaamielisen tiedonvälittäjän lipunheiluttajana maassamme. Ja toiseksi Erkon konserni on kyllin rikas voidakseen pitää tuosta perinteestään kiinni tarvitsematta nöyristellä kulloisiakin vallanpitäjiä.
Älä viitti kirjoitella tollasta paskaa.
Justement, j'allais le dire!
...
..nämä räpyläviisaat! Kaikki on paskaa paitsi Maaseudun Tulevaisuus!
Kaikki ovat vinksahtaneita, jotka arvostelevat kepulaisia!
Karpela yritti kauneudellaan hoitaa politiikan kiemuroita, mutta totesi sen ylivoimaiseksi.
Tietysti nämä sontatunkiopoliitikot maaseudulta näkevät vain Karpelan kauneuden, kun ovat tottuneet vahtaamaan lehmien perseitä!
Sitten kaikki ovat paskoja jotka kehtaavat arvostella jalustalle nostettua missiä.
Huh-huh!
olisit kieli pitkällä nuolemassa Karpelan persettä, jos pystyisit. Etenkin, jos hän olisi oikeasta puolueesta. Et varmaan löytäisi Karpelasta silloin mitään vikaa. Mut onhan sullakin joku perse nuoltavana. Ei varmasti yhtä kaunis, mutta kumminkin. Ehkä Niinistön tai Lipposen? :D