Turvapaikanhakijoiden taakanjaosta tulossa totta

Anonyymi-ap

EU äänestää jäsenmaiden pakosta vastaanottaa turvapaikanhakijoita

EU on viimein valmis käymään lopulliset keskustelut unionin maahanmuuttopolitiikan yhtenäistämisestä. Sopimusta on yritetty vääntää vuosikaudet ja nyt siirtolaisvirtojen jälleen kasvaessa paineet sopimukseen pääsemiseksi ovat kasvussa. Etenkin eteläisessä Euroopassa ja eritoten Italiassa.

EU-parlamentti antoi maaliskuun lopussa ehdotuksensa unionin maahanmuuttosopimukseksi. Sopimusehdotuksen mukaan unioni lisää ulkorajojen valvontaa ja tehostaa maahantulijoiden taustaselvityksiä. Näin ”talouspakolaiset” pyritään karsimaan pois potentiaalisten turvapaikanhakijoiden joukosta.

– Ehdotuksessa EU-byrokraateille annetaan valta jakaa maahanmuuttokiintiöt ja valmistella toimet, joilla se voi tulevaisuudessa sanella maahanmuuttopolitiikan ehdot riippumatta siitä, miten ruotsalaiset äänestävät valtiopäivävaaleissa, sanoo ruotsidemokraattien ECR-ryhmän parlamentaarikko Charlie Weimers.

Hän pitää ehdotusta ”täysin hulluna” ja aikoo äänestää sitä vastaan maanantaina hankkeen pysäyttämiseksi tai hidastamiseksi.https://www.suomenuutiset.fi/taakanjaosta-tulossa-totta-eu-aanestaa-jasenmaiden-pakosta-vastaanottaa-turvapaikanhakijoita/

28

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen median hiljaisuus asiasta on suorastaan korvia huumaava!

      Mutta Suomi on rikas!

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Sanos muuta. Ja meillä on muka vapaa maa ja riippumaton uutistuotanto.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      purran äänisaalis mahtava, purra periksi antamaton keskusteluissa ja muistutti suomen menojen nousevan valtavaksi maahanmuuton tuomien menojen vuoksi, maksamme valtavat asuntovuokramenot, vesi ja sähkö ja puhelinlaskut mamujen puolesta . JULKISET MENOT kasvaa kun kelan ja sossutätdit käsittelevät maahanmuuttajille tulonsiirrot kuukausittain, tulkit jopa turvamiehet, päiväkotien ja koulutuksien menot, matkakulut jopa lomamatkat pakomaihinsa, maksumääräykset vaunuista, vaatteista, pyöristä, ym. terveydenhoito ympärivuorokauden saatavissa vastaanottopaikoissa vaikka suomalaisilla on valtavat hoitojonot hammashoitoihin, leikkauksiin, vanhustenhoitopaikkoihin vaikka nämä maksaneet elämänsä veroja suomeen. HÄVYTÖNTÄ
      suomi kouluttaa ulkomaalaisia monta vuotta jotka elävät täällä ilmaitteeksieikä mitään velvollisuutta tehdä täällä työtä ei ikinä eikä koskaan vaan voi norkoilla suomen elätettävänä edelleen tai nostaa kytkintä.

    • Anonyymi

      jos maa uhkaa uunittaa tulijat niin joutuuko eroamaan EU:sta 🤣🤣🤣

      • Anonyymi

        Siksi aikaa sivussa vain, eihän siihen kauvaa mene.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siksi aikaa sivussa vain, eihän siihen kauvaa mene.

        Aina löytyy ratkaisu ongelmiin , kyse on vain ajasta .


    • Anonyymi

      Jakaa maahanmuutto kiintiöt?
      Joo joo

      Esim Bulgaria ja Romania
      Maista on lähtenyt 30% asukkaista köyhyyden ja työttömyyden vuoksi
      Sinne sitten elätettäväksi upporikkaista arabi öljymaista tulleita Muslimi miehiä
      Ko maissa pakolaiset saa 40 euroa kuukaudessa käyttörahaa
      Kuinkahan kauan ne viihtyy siellä kun Pohjoismaissa saa 2000 euroa kuussa?

      • Anonyymi

        Kuulin että Suomi antaa eniten rahaa! Meillä on kyllä sitten hyvä mahdollisuus saada tänne eniten Afrikka ja lähi-itä miehiä.

        Demarit tietää että rahaa on!


    • Anonyymi

      Miksi muslimit eivät mene esimerkiksi Saudi-Arabiaan jossa on 4,5 miljoonaa vierastyöläistä

      • Anonyymi

      • Joutuisivat siellä töihin.


    • Anonyymi

      MUSLIMIT TUHOAVAT KOKO SUOMEN TAVOILLAAN

    • Anonyymi

      Somi näivettyy ja käpertyy sissäänpäin ! Jos ei saada väriä muualta tänne! Siiksi maahanmuutto on ainut ratkaisu kaikki ongelmaan! Monikulttuurisuus ja kaiken suvatiseminen se on hyvä asia ja siiksi me tarvitsemme tänne myös sharialait ja sharia pankit ja sharia tuomioistuimet , sitten vasta yhteiskunta muuttuu monikulttuuriseksi! Turha yrittää muuttaa kun maailma muuttu näin.

      • Anonyymi

        MUSLIMIT VAIN POEKIVAT YMÄRTÄMÄTÖMIÄ JA RUTKASTI

        NAISTA IKUINEN RIESAMME TULEE JA TUHOISUUS


    • Anonyymi

      Ei se ole mikään pakko ikinä ollutkaan. Suomityttö yt vaan sattuu tekemään mitä isot pojat sanoo, koska muuten rasismi

      • Anonyymi

        Hyvä! Just ratsit pitää heti karkottaa!


    • Anonyymi

      Muukamasa vuuesa asuvat kämpäsäkin purkukunton.

    • Anonyymi

      Miksi EU tukee yhä vain ihmissalakuljettajien bisnestä???
      Välimereltä laittomasti EU:n alueelle yrittävät pitää palauttaa lähtöpaikkaansa, sillä tulijat eivät ole pakolaisia, eivät siirtolaisia eivätkä maahanmuuttajia eivätkä ainakaan suojelun tarpeessa! He ovat laittomasti maahantunkeutujia joiden tarkoituksena on asettua eurooppalaisten elätettäviksi! Miksi tämän annetaan jatkua ja jatkua vudesta toiseen??

    • Anonyymi

      Miksi ongelmia?

      Ei turvapaikanhakijat ole mitään maahanmuuttajia lainkaan. He ovat vain turvapaikanhakijoita, siihen saakka kunnes ovat saaneet pakolaisasen aseman.

      Ei heitä ole mitään järkeä kuljetella ympäri Eurooppaa, ennen kuin tuo asema on annettu heille.

      Leirit rajamaihin ja sillä selvä. Myös Suomi on mainittu.

    • Anonyymi

      Ei oteta

    • Anonyymi

      eu kaatuu saapaat jalassa ,kun humarinen työ edes kuulu jäsen maille vaan avustus järjestöille,

    • Anonyymi

      älkää jumalauta antako tämän olla totta!!

    • Anonyymi

      SUOMALAISET KÄSITTÄVÄT JO NÄITTEN TUHOIUUDET, MUTTA MITEN PISTÄMME RAJAMME SÄPPIIN YHTEISVOIMIN - TÄMÄ VIELÄ KANGERTAA

      KAIKKI LUUKUT KII NOITTEN EESTÄ TUHOHLAISTEN

    • Anonyymi

      Jäin tosiaan taas jumiin autolla lumipenkka! Kaikki moktarit vaan nauraa ja ilkkuu ja kulkee nopeasti ohitse ilman että kukaan pysähtyä niistä ymmärtää! Itkua tuli täysin paljon! Just kun olin epätoivoisesti yrittää saada auto lumipenkka pois. Tule paikalle ystävällinen somalialainen mies ja iso lapio. Iso lapio heiluttaa ja työntää auto pois lumesta! Nauraa paljon ja lapset kymmenen ympäri!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6885
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2834
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2652
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      34
      2040
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2027
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      34
      1920
    Aihe