Keskusta tekee viisaan päätöksen siirtyä oppositioon. Persuille potut pottuina.
On muutoksen aika. Suraavissa vaaleissa Keskusta 20 % .
Persuille jätetään jämät jos sitäkään.
On muutoksen aika. Suraavissa vaaleissa Keskusta 20 % .
Persuille jätetään jämät jos sitäkään.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kokoomus, SDP, Keskusta. 112 paikkaa. Sillä hallitus tuleekin reilusti.
Oma veikkaukseni on tämä. Perussuomalaiset tuskin on kypsiä hallitukseen.
RKP kiltä tulee alkaa karsimaan, kun olemme Suomi omalla kielellämme, emme tarvitse siihen naapurimaan kieltä. Ennen oli toisin, kun olimme Ruotisa 1809 asti.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17827294H
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Keskustan kenttäväki tuskin on innoissaan puolueen nykyisistä vihervasemmistokumppaneista.Saarikon loukatun kunnian takia halutaan jättää mahdollisuus uuteen nousuun käyttämättä.
kyllä keskusta-aate lähtökohtaisesti on ollut ihan toista laatua kuin perussuomalaisten lanseeraama nationalismiin pohjautuva aate. Soinin perussuomalaisuus oli paljon lähempänä keskusta -aatetta. Maalaisliitto (Keskustan edeltäjä) tuli hyvin toimeen SDPn ja kommunistienkin kanssa.
Toivottavasti näemme pian sen päivän että Keskustaa ei johda tyhjää läyryävä puolidemari...
Mikäli Keskusta osaa palata juurilleen voi äänestämistä harkita uudelleen..
Tällä kertaa äänet meni persuille kun Keskusta johdettiin viherpunikkien apupuolueeksi..
keskustahan sai varsin hyvin omat vaatimuksensa läpi hallituksessa, Itse asiassa todella hyvin. Saivat haluamansa sote-himmelinkin. Mille juurille oikein keskustaa haluat. Siellähän ovat missä aina ovat olleet. Keskustan periinteiset äänestäjät ovat sen sijaan siirtyneet vahvasti oikealle eli perusuomalaisiin nationalisteihin, Popullstisen houkutuksen perässä.
Maatalouskommunistit louskuttaa punikeista. Vittu hei.
Sitä se on kun kepu johtaja jakaa tyynyn julkidemarin kanssa.
Läski Saarikko pakenee vastuutaan samoin kuin vihervasuriakat.
Vastuu on nyt vaalien voittajilla. Saarikolle ei kansa antanut vastuuta, ei siinä mistään vastuun pakoilusta ole kysymys.
Vastuunottajia Keskustassa on nyt. Mutta puolueen jäädessä oppositioon tyhjäkäynnille, vastuunkantaja kansanedustajat lähtevät Kokoomukseen. Ja hyvä niin.
Puoluejohto vaihtoon. Keskustan nykyisen johdon arvomailma on sama kuin vihervassareilla. Ei tarvitte olla kummonenkaan ennustajaeukko että tällä politiikalla saadan puolueesta markinaali puolue. .
Saarikon päätös on OK. Hyvä Saarikko !
Ja rasistiset fasistit Suomen hallituksessa olisi pöyristyttävää.
Suomen hyvä maine katoaisi hetkessä.
Samaa mieltä Marinin fasistiset ääripopulistit tyytykää pienten rivitamoyhtiöitten hallitukseen.
Hehe rassukka pysty parempaa??
No voi hemmetti. On tuokin tapa tehdä politiikkaa. "potut pottuina persuille". Onko jonkun puolueen olemassaolon tarkoitus piruilu muille puolueille.
Ei ole pitkää elinaikaa tarjolla kepulle puolueena.
Sillä lailla sitä Suomen asiat edistyy, kun ollaan toistensa kanssa tukka nuottasilla ,sen sijaan että keskityttäisiin maan asioiden hoitamiseen
Mallia persuilta, jotka eivät koskaan piruile muille puolueille.
miksei persuille voisi tarjota omaa lääkettänsä. Potut pottuina. Kiittääkö pitäisi ja suudella kun on kolhittu,. Persuthan sitä keskustan kuppaamista ovat tehneet nonstopina Soinin potkujen jälkeen pitkällä hivutuksella, Ja paljon ennen sitä.
Kyllä Keskusta persujen kuolonsyleilyssä katoaa jos lähtevät hallitukseen. Oppositiossa Keskustalla on edes jonkinlainen oljenkorsi jäljellä. Linkistä löytyy faktaa persujen todellisesta tavoitteesta. Puolusihteeri Arto Luukkaselta lipsahti piilossa varjeltu salaisuus suusta ulos.
Sellaista sakkia persut ovat.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f030f282-ca42-443a-b681-8f8d3b25e45f
Satavarmaa olisi ollut, että persut olisivat yhteisen hallitustaipaleen aikana tehneet myyräntyötä somen välityksellä, vaikka tv-kameroiden edessä eivät olisi kehdanneetkaan.
se on selvä että kesk jauhetaan nyt lähes nollaan 2027 vaaleissa
oppositiossa se menee täysin unohduksiin antiikkisena joukkona
Huomasitte, että valiokuntapaikkojen jaossa ei kepu ottanut huomioon Antti Kaikkosta, joka on puolueen ainut suuri voimavara.
Jos olisin Kaikkonen, tekisin pitkän komean loikan Kokoomukseen.
Toivottavasti niin myös tekee.
osa lähtee kokoomukseen
jos saarikko ei mene hallitukseen
neljä vuotta tyhjäkäyntiä puolueella jolla ei ole enää perheviljelijä-äänestäjiä
sitä ei edes kukaan tunne 2027
tämä tietty nopeuttaa kesk loppua oppositiossa piilottelu
Punaiset paidat päälle koko keskustan ryhmälle, niin kyllä erottuvat ja persujen Tynkkynen jää vain yksinäiseksi pisteeksi kansalaisten ihmetellessä, miksi tuo yksi kepulainen istuu tuolla äärioikealla.
Oppositiossa sdp jauhaa puhdasta ihraapalasiksi
se itse häviää 2027 marikrapulan kanssa
mutta keskusta on 2027 nuorille täysin tuntematon kremlinajan
maitotaloustuoetepuolue joten se voi mennä nollaan 2027
Ei toteudu keskustan nousu oppositiosta. Mikä on keskusta kommunistien jatkosiipi tämä ei oppositiossa muutu miksikään.
Tulosten ennustelu ei kuulu toimenkuvaani, mutta mielestäni Keskusta ryvettyessään Persujen syleilyssä teki palveluksen sekä maalle että Persuille itselleen keskustelujen ja yhteistyön kautta.
Minulle ja monelle se kertoo Keskustan Alkion aina ajankohtaisesta ihmisyydestä.
PS. Eikä ole jäsenkirjaa, eikä noilla kannatusluvuilla ole siis mitään nostetta minulla edes saman mielisyydestä. Jos kohta Status Quo on, että kiusaaminen jatkuu - vain väri vaihtuu, siksi poliitikon taival ei kiinnosta - ettei vain itse olisi kiusaamassa muita.