millä ehdoilla Vasemmisto on valmis hallitukseen .Kun vähän aikaa viitsin noita vaatimuksia lukea,niin taatusti Vasemmistoa ei seuraavassa hallituksessa nähdä .
Vasemmisto jo ehti vastaamaan Orpolle
Anonyymi-ap
2091
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kokoomus on saanut Vasemmistosta ja Vihreistä niin tarpeeksi ettei heidän kaltaisia änkyröitä ei taatusti nähdä siinä hallituksessa missä on Kokoomus ja Persut .
Demareiden Tytti Tuppuraisella on niin suuri inho Persuja kohtaan että on valmis luopumaan useista tavotteista kun vaan Persuja ei nähdä seuraavassa hallituksessa .
Tuolla pohjalla on vaarana se että tullaan näkemään erittäin kovaa politiikkaa .Perussuomalaisten kannalta olisi ehkä hyväksi joutua kahden selkeästi toisistaan eroavan puolueen väliin jotka joka tapauksessa pyrkivät tekemään keskenään yhteistyötä Kokoomuksen kanssa. Tällöin hallituskauden päätöksenteko vaikuttaisi suopeasti tuon puolueen kehitykseen hallitusvastuullisena puolueena ja luultavammin päätöksenteon kautta saataisiin kansan kannalta hyvin demokratian kannata tasapainoisia päätöksiä, koska hallituspohja olisi tuossa suhteessa laaja kantainen.
Kerro toki tarkemmin.
Jotta Demokratia toteutuu niin Persujen on oltava seuraavassa hallituksessa. Tälläiset surkeat yritykset kammeta epämieluisa puolue pois hallituksesta joista ei pidetä . Tulevat lopulta epäonnistumaan kuten sen meille on jo vuosien saatossa historia opettanut .
Kaikilla pitäisi olla oikeus omiin mielipiteisiin,Tuppurainen ei vaan tätä tunnu ymmärtävän.
Minkä värinen se sinun pippelisi sitten on?
Persuilla ei ole mitään rajoituksia hallituskumpoaneiden suhteen? #hillotolppakiima
"Kokoomus on saanut Vasemmistosta ja Vihreistä"
Vihreät kelpaavat kokoomukselle oikein hyvin, ovat aina kelvanneet.
Jotkut oikeiston äänestäjät ovat todella niin tyhmiä, että kuvittelevat jonkun vaalitenttisanailun olevan ihan totta.
Ja sinun lapsenuskosi hhhe,
Persut myyvät itsensä hillotolpalle ilman vaatimuksia ja äänestäjät kiittävät.
Ei pidä paikkaansa .Perussuomalaiset ovat vastanneet :
https://www.suomenuutiset.fi/katso-perussuomalaisten-vastaukset-hallitustunnustelijan-kysymyksiin/
Kun Orpo on nämä lukenut varmaan ymmärtää kenen kanssa lähdetään seuraavaa hallitusta muodostamaan .
Ainakin Saarikolta tuli selvä viesti että puolue menee oppositioon,kansa haluaa maahan Porvarihallituksen.äänestäjät ovat puhuneet ja pulinat pois .
Ainakaan puolue ei Orpon kyselyihin vastannut,olisivatko tosissaan tällä kertaa ?
Kepun Korhonen oli sitä mieltä että Puoluejohtaja vaihtoon ja Kepu hallitukseen ,ei kannata neljää vuotta istua opposition penkillä .
Korhonen tietää hyvin sen tosiasian jos puolue jää nyt oppositioon neljäksi vuodeksi se sieltä tuskin enää nousee suurten puolueiden joukoom.Jää korkeintaan Vasemmistn kaltaiseksi satiaispuolueeksi .Nyt olisi viimeinen mahdollisuus vaikuttaa niihin asioihin mitä puolue ajaa.
Ovat jo valintansa tehneet. Kun ei vastata kysymyksiin neuvottelu yhteys katkeaa ja se oli sitten siinä................... Ne jatkavat jotka ovat yhteistyökykyisiä.
Juuri näin ovat valintansa tehneet,neljä vuotta on pitkä aika ja äänestejäkunta ikääntyy tälle puolueelle ei taida olla enää käyttöä neljän vuoden perästä ,että terve menoa sinne opposition penkille kärvistelemään ja päätä aukomaan ei teistä muuhun ole .
Sama kävi kävi naapurimaassa veljespuolue kuihtui mitättömäksi pienpuolueeksi,